W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wirtualna rzeczywistość w lubuskiej prewencji społecznej

24.03.2022

1

Systemowe podejście do zmian organizacyjnych w Państwowej Straży Pożarnej w kontekście prewencji społecznej

Działalność Państwowej Straży Pożarnej przez długie lata opierała się na dwóch filarach: operacyjnym i prewencyjnym. Na temat tych bardzo istotnych dziedzin pożarnictwa słyszymy od dziesiątek lat. Jednakże dopiero stosunkowo niedawno zmieniło się podejście straży pożarnej do powstającego trzeciego z filarów, czyli szeroko rozumianej prewencji społecznej. Niezwykle istotną rolą w działalności PSP  mają akcje edukacyjne, które kierowane są do mieszkańców naszego województwa. Podejmowane przez nas aktywności edukacyjne będą owocowały w przyszłości, podniesieniem świadomości wśród mieszkańców naszego województwa, a co za tym idzie mniejszą ilością zdarzeń do których angażowane są służby ratownicze.

Wzrost kompetencji wśród funkcjonariuszy zajmujących się prewencją społeczną.

Wdrażając ideę prewencji społecznej Lubuski Komendant PSP - st. bryg. Patryk Maruszak przyjął zasadę, iż osoby zajmujące się zadaniami związanymi z szeroko rozumianą profilaktyką, powinny być odpowiednio do tego przygotowane. Dlatego też z budżetu Komendy Wojewódzkiej PSP zorganizowany został cykl szkoleń, mających na celu podniesienie kompetencji osób posiadających w swoim zakresie obowiązków działania edukacyjne skierowane do mieszkańców naszego województwa.

Pierwszym z nich była konferencja metodyczna z warsztatami „ Działania edukacyjno-prewencyjne w kształtowaniu właściwych postaw społecznych mieszkańców województwa lubuskiego”.

Drugim etapem były warsztaty poświęcone odbiorcom dorosłym „ Jak skutecznie przekazywać ważne treści osobom dorosłym”.

Ponadto w lutym br. wśród komend powiatowych i miejskich Państwowej Straży Pożarnej województwa lubuskiego, rozpropagowane zostały materiały edukacyjne przeznaczone na różnego rodzaju kampanie społeczne.

Zwiększenie zaangażowania i lepsze przyswajanie wiedzy przez mieszkańców naszego województwa.

Edukacja społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa jest najbardziej efektywną, a jednocześnie jedną z najtańszych form przeciwdziałania zagrożeniom. Edukacja stanowi podstawową drogę kształtowania bezpieczeństwa ludności. Ma ogromny wpływ na postawy, wartości, wiedzę i umiejętności – konieczne do prawidłowego zachowywania się na wypadek zagrożeń.

Lubuscy strażacy śledząc najnowsze doniesienia naukowe (m.in. Uniwersytet w Maryland) doszli do przekonania, iż dotychczasowe działania edukacyjne należy uzupełnić o rzeczywistość wirtualną. Gdyż ludzie lepiej zapamiętują informacje, jeśli są one prezentowane w wirtualnej rzeczywistości, niż przekazywane z wykorzystaniem dwuwymiarowego obrazu generowanego na ekranie komputera czy smartfonu. Dlatego tez od tego miesiąca, dysponujemy 16 kompletami sprzętu VR, który wykorzystywany jest zarówno przez strażaków jak i mieszkańców naszego województwa.

Lekcje  realizowane przez strażaków z celowym wykorzystaniem VR wzbudzają ciekawość odbiorców, wzmagają zainteresowania realnym tematem i umożliwiają zaangażowanie w zajęcia na znacznie wyższym poziomie, niż ma to miejsce w przypadku zajęć prowadzonych metodami tradycyjnymi.

Działanie prewencji społecznej w województwie lubuskim doskonale potwierdzają sentencję Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

Opracowanie: kpt. Aleksandra Świstel

Materiały

film VR
Ratowniczekv1​_(1).mp4 63.08MB
{"register":{"columns":[]}}