W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cykl szkoleń z fotowoltaiki oraz pokaz wybuchowości gazów palnych

04.06.2021

Z lewej strony zdjęcia widać dwa panele fotowoltaiczne skierowane szybą w naszym kierunku. Za panelami stoi mężczyzna, który jest instruktorem, oraz mężczyzna, strażak, który jest uczestnikiem szkolenia. Po prawej stronie zdjęcia widać 5 mężczyzn wśród których stoi kolejny instruktor. Wszyscy mężczyźni stoją na dworze, mają na sobie czarne ubrania a na głowach mają czarne czapki z daszkiem. W tle zdjęcia widać samochody osobowe oraz budynki. Plac na którym stoją ludzie jest wyłożony szarą i czerwoną kostką brukową.

W dniach 1 oraz 4 czerwca 2021 roku na terenie Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w Końskich oraz Włoszczowie odbył się cykl szkoleń złożonych z dwóch bloków tematycznych.

Pierwszym było zaznajomienie strażaków z budową i działaniem instalacji fotowoltaicznych jako źródła prądu, zachowanie bezpieczeństwa podczas prowadzenia działań
ratowniczo-gaśniczych w obrębie budynków wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne,
drugim granice wybuchowości gazów pożarowo niebezpiecznych na przykładzie mieszaniny propan-butan,
zademonstrowanie spalania dyfuzyjnego i kinetycznego oraz przedstawienie czynników wpływających na wybuch.

Podczas szkolenia wykorzystano trenażer instalacji fotowoltaicznej, a do prezentacji wybuchowości gazów palnych wykorzystano urządzenie zwane akwarium Giselssona.

Przedsięwzięcie prowadzone było przez instruktorów z Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach.

 

Opracowanie: mł. ogn. Mikołaj Wójcik  

Zdjęcia: asp. Paweł Dulewicz, mł. ogn. Mikołaj Wójcik

AW0706

Zdjęcia (3)