W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości

12.11.2025

11 listopada jak co roku Kielce stały się miejscem świętowania Narodowego Święta Niepodległości w województwie świętokrzyskim. Dziś świętowaliśmy 107. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach zaborów.

Strażacy biorący udział w uroczystościach pozują pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Na placu przed Muzeum Narodowym mieszkańcy wspólnie odśpiewali Mazurka Dabrowskiego. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami Kielc na Plac Wolności, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono wieńce. W obchodach udział wzięli m.in. Wojewoda Świętokrzyski pan Józef Bryk oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego pani Renata Janik, świętokrzyskich strażaków reprezentowała delegacja na czele z Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach st. bryg. Marcinem Charubą. W wydarzeniu udział brał poczet sztandarowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach. Oficjalna część uroczystości odbyła się na Placu Wolności i obejmowała podniesienie flagi państwowej, apel pamięci oraz uroczystą zmianę wart przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach udział brała również kompania reprezentacyjna OSP Brudzów.

Opracowanie: st. kpt. Marcin Bajur KW PSP Kielce

Zdjęcia: Radio Kielce, KWP, ŚUW

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}