W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ambasador

Urszula Doroszewska

Ambasador Urszula Doroszewska

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej

W 1978 ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, w l. 70  zaangażowana w działalność opozycyjną, współpracowniczka Komitetu Obrony Robotników w latach 1977 - 1989 r. redaktor niezależnego pisma  "Głos", od 1978 w warszawskim Studenckim Komitecie Solidarności, w latach 1980-81 redaktor Wiadomości Dnia w regionie Mazowsze NSZZ "Solidarność", w stanie wojennym przez półtora roku w podziemiu,  redaktor niezależnego tygodnika "Wiadomości", w 1984 aresztowana na dwa miesiące, pod koniec l. 80 publicystka prasy niezależnej i katolickiej. 

W latach 90. dziennikarz niezależny, publikowała reportaże i analizy o przemianach w b. ZSRR , gł na Ukrainie, w Gruzji i Azerbejdżanie, m.in. w: „Rzeczpospolitej” i „ Arkanach”. Kierowała programami pomocowymi na Ukrainie (na Krymie) i w krajach Kaukazu Południowego, prowadzonymi najpierw w fundacji IDEE Warsaw, a następnie w fundacji Towarzystwo Demokratyczne Wschód, której była prezesem od 2002 do 2006. 

Od sierpnia 2006 w Kancelarii Ś. P. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego jako ekspert, od kwietnia 2007 jako zastępca dyrektora Biura Spraw Zagranicznych ś.p.Mariusza Handzlika. 

Od grudnia 2008 do lutego 2013 Ambasador RP w Gruzji. Od maja 2013 do sierpnia 2015 dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku na Białorusi. Od września 2015 doradca Prezydenta RP Andrzeja  Dudy. 

Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) oraz The Presidential Order of Excellence (Gruzja 2013). 

Mąż Wiktor Krzysztoporski, artysta grafik.

{"register":{"columns":[]}}