W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsul Irmina Szmalec w Krawczunach wręczyła medale „Pro Patria”

14.07.2021

W dniu 13 lipca, w 77. rocznicę bitwy pod Krawczunami, przy pomniku upamiętniającym poległych żołnierzy Armii Krajowej odbył się apel pamięci z udziałem przedstawicieli społeczności polskiej na Litwie, kombatantów i harcerzy., zorganizowany przez Wileński Rejonowy Oddział Związku Polaków na Litwie.

Konsul Szmalec przypina medal "Pro Patria"

„Dzisiejsza uroczystość upamiętnia wyjątkowe wydarzenie w historii Wileńszczyzny - walkę żołnierzy Armii Krajowej z Niemcami w ramach operacji „Ostra Brama”. Przypomina bohaterstwo i poświęcenie tysięcy młodych Polek i Polaków, córek i synów tej Ziemi, świadomych, że wolna Ojczyzna wymaga niekiedy najwyższego poświęcenia. Operacja „Ostra Brama” i akcja „Burza” dowiodły siły, organizacji i męstwa żołnierzy AK, fundamentu Polskiego Państwa Podziemnego. (…) Pamięć o tych wydarzeniach jest ważna dla tożsamości Polaków. Bez naszego zakorzenienia w przeszłości, bez pielęgnowania wiedzy o niej, nie jest możliwe świadome budowanie przyszłości.” – napisał w liście skierowanym do zebranych Minister - członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.


Konsul RP na Litwie Irmina Szmalec w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Jana Józefa Kasprzyka wręczyła podczas uroczystości medale „Pro Patria” – akty najwyższego uznania za pracę, oddanie, zaangażowanie oraz za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.


Medale otrzymali: Jarosław Miłosz, Tadeusz Romanowski, Andrzej Saletis, Zdzisław Skuder, Krystyna Sławińska, Waldemar Szełkowski, Jarosław Szostko, Edmund Szot, Wacław Wiłkojć.


 „To dzięki takim ludziom jak polegli żołnierze wileńskiego AK, a także takim ludziom jak Państwo, którzy nie zapominają o Wileńszczyźnie, żywa polskość nadal stanowi jej nieodłączny element. I oby tak, pomimo trudności było dalej. Warto zanosić o to modlitwy, aby przelana tutaj krew nie poszła na marne i nadal owocowała mową ojczystą” – powiedziała do zebranych kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Wilnie Irmina Szmalec.

 

Fot. Waldemar Dowejko / wilnoteka.lt

Zdjęcia (4)