W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem

15.07.2020

Prezydenci Polski Andrzej Duda oraz Litwy Gitanas Nausėda biorą udział w obchodach 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Obchody 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem

 – Dzisiaj Polska i Litwa już bez mieczy, ale w przyjaźni współtworzą razem Europę, Sojusz Północnoatlantycki, rozwijający się świat – mówił Andrzej Duda. 

– Jest dla mnie wielką radością, że możemy się spotkać tutaj, na Polach Grunwaldu, po to, by po raz kolejny zademonstrować przyjaźń polsko-litewską i przyjaźń europejską – powiedział.  Jak zaznaczył, dzisiejsza rocznica, jest dla niego, ale też dla Polaków nie tyle symbolem wielkiej średniowiecznej bitwy, ale przede wszystkim symbolem rozkwitu, rozwoju i braterstwa.
 

CAŁA WYPOWIEDŹ >>


Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że w obchodach uczestniczy Prezydent Litwy, razem z szefem rządu i ministrami. Zwrócił uwagę też, że po objęciu urzędu Prezydent Litwy pierwszą wizytę złożył w Polsce. 
 
Prezydenci złożyli wieńce przed Pomnikiem Grunwaldzkim, a następnie wzięli udział w uroczystym odsłonięciu pamiątkowego kamienia ufundowanego ze środków społeczeństwa litewskiego w hołdzie walczącym za wspólne zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.


 
610 lat temu pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie, wspierane przez oddziały ruskie, czeskie i tatarskie, pod wodzą króla Władysława Jagiełły pokonały wojska Zakonu Krzyżackiego; była to jedna z największych bitew średniowiecza.