W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Litwie

15.11.2021

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się tradycyjnie przy Mauzoleum Matki i Serca Marszałka Piłsudskiego na wileńskiej Rossie oraz w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Głównymi punktami uroczystości było odśpiewanie hymnów narodowych Polski i Litwy, wręczenie odznaczeń zasłużonym Polakom oraz występ artystyczny zespołu „Folk vibes”.

Odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP Andrzej Duda obywatelom Litwy zasłużonym dla rozwoju polsko-litewskiej współpracy, zaangażowanym w działalność na rzecz społeczności polskiej na Litwie oraz popularyzującym polską kulturę

„Śpiewając dziś Hymn Polski, łączyliśmy się w myślach z naszymi Rodakami w Polsce i w wielu innych krajach świata na kilku kontynentach, wspólnie biorąc udział w akcji „Niepodległa do Hymnu”. Mazurek Dąbrowskiego pozwala nam poczuć się częścią tej wielkiej wspólnoty.” – powiedziała Ambasador Doroszewska zwracając się do licznie zgromadzonych wokół Mauzoleum Matki i Serca Marszałka Polaków na Litwie.


Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska w swoim wystąpieniu nawiązała również do sytuacji na granicy polsko i litewsko-białoruskiej.
„W ostatnich dniach Polska i Litwa przeżywają trudne momenty – bezprecedensowy atak hybrydowy na nasze granice. Polska i Litwa udzielają sobie nawzajem wsparcia, razem też komunikujemy się z naszymi najważniejszymi partnerami – władzami Unii Europejskiej i NATO. 
Jestem pewna, że razem przetrwamy te trudne chwile. Kiedy dziś stoimy tu w tym historycznym miejscu, pamiętamy o tym, jak wiele takich trudnych momentów było w naszej historii, a jednak Polska i Litwa są krajami wolnymi, niepodległymi i demokratycznymi, mocno osadzonymi w Europie.”
- powiedziała Ambasador.


Tuż przed rozpoczęciem uroczystości do Rossy dobiegła Wileńska Sztafeta Niepodległości. Wspólną modlitwę w intencjach Polski i Polaków poprowadził ks. Mirosław Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Rafała Archanioła w Wilnie. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i zapalali znicze przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

 

Wieczorem w Domu Kultury Polskiej w Wilnie Ambasador Urszula Doroszewska wręczyła odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP Andrzej Duda obywatelom Litwy zasłużonym dla rozwoju polsko-litewskiej współpracy, zaangażowanym w działalność na rzecz społeczności polskiej na Litwie oraz popularyzującym polską kulturę.


ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:

  • Ryszard Kuźmo
  • Danuta Lipska
  • Marian Paluszkiewicz
  • Witold Rudzianiec

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:

  • Waldemar Dowejko
  • Justyna Giedrojć
  • Anna Pieszko
  • Czesław Poloński
  • Henryk Sielewicz

Zostały również wręczone Medale "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej" MKIDN:

  • Zygfrydowi Binkiewiczowi
  • Marianowi Sokalskiemu

oraz Nagroda Instytut Pamięci Narodowej w uznaniu szczególnych zasług w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego „Świadek Historii”:

  • Fundacji Dobroczynności i Pomocy "Dom Kultury Polskiej w Wilnie"

 

W swoim przemówieniu podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Domu Kultury Polskiej Pani Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska odniosła się m.in. do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy "Polska i Litwa stoją obecnie w obliczu zagrożenia wojną hybrydową. Ale nasi wrogowie powinni uświadomić sobie, że nasze narody, polski i litewski, są przywiązane do idei wolności i suwerenności, o którą tak długo w historii walczyły" oraz podziękowała biorącym udział w uroczystości funkcjonariuszom Straży Granicznej RP i Polskiej Policji wspierającym działania związane z bezpieczeństwem i ochroną suwerenności granic Litwy. Ambasador Doroszewska podziękowała także Sejmowi Republiki Litewskiej za przyjęcie rezolucji, w której Sejm RL wyraził poparcie Państwu Polskiemu w obronie jego terytorium i granic zewnętrznych Unii Europejskiej.


Podczas uroczystości został również zaprezentowany nowy, przygotowany przez Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Wilnie, portal naszapamiec.pl. Jest to internetowy katalog polskich miejsc pamięci na Litwie. Celem projektu "Nasza pamięć" jest zebranie informacji o lokalizacji miejsc polskiej pamięci narodowej. 


Wieczór uświetnił występ zespołu „Folk Vibes”.
 

 

W ramach obchodów tegorocznego Święta Niepodległości, 10 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej dla Głuchych i Niedosłyszących w Poniewieżu zorganizowane zostały wspólne uroczystości z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Polaków Kiejdan z prezes Ireną Duchowską oraz Oddziału ZPL LAUDA z prezes Reginą Czyrycką na czele. Podczas uroczystości odbyła się prezentacja „Kroniki Laudańskiej” (autorka I. Duchowska, wydawnictwo dofinansowane ze środków WKiP Ambasady RP w Wilnie), prezentującej ponad 25-letnią historię działalności społecznej Oddziału ZPL Laudy i Żmudzi. W uroczystościach uczestniczyli studenci Uniwersytetu III Wieku w Poniewieżu uczący się języka polskiego. Uroczystość była także okazją do obchodów 10-lecia współpracy Stowarzyszenia Polaków Kiejdan ze Szkołą dla Słabosłyszących i Niesłyszących oraz Klubem Aktywnych Kobiet Poniewieża.

13 listopada przedstawiciele Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Wilnie uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości zorganizowanych przez prezes Oddziału Związku Polaków na Litwie w Kłajpedzie Liulitę Sulcienė. Podczas spotkania dokonano uroczystego wręczenia Kart Polaka członkom Oddziału ZPL w Kłajpedzie.

 

Fot. Bartosz Frątczak (DKP) i Waldemar Dowejko (Cmentarz na Rossie)

Wideo

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}