W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-litewskie obchody Dnia Konstytucji 3 Maja w Wilnie

04.05.2021

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Wilnie odbył się szereg imprez, poświęconych tej pamiętnej dacie.

wystawa planszowa poświęcona Konstytucji 3 maja

Obchody w dn. 2 maja rozpoczął specjalny koncert Orkiestry Kameralnej im. Św. Krzysztofa zorganizowany wspólnie z Ambasadą RP i Instytutem Polskim w Wilnie oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych Litwy pt. „Dzień, który zmienił historię”, który z Pałacu Władców WKL Muzeum Narodowego był transmitowany w litewskiej telewizji publicznej LRT. Widzów koncertu przywitali ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska oraz wiceminister Spraw Zagranicznych Litwy Mantas Adomėnas.

„Cieszę, że na Litwie, w wigilię 230. Rocznicy Konstytucji 3 Maja  zabrzmią utwory wybitnych polskich kompozytorów, a szczególnie, że wybrzmi powstały z okazji setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza utwór „Lituania”, którego kompozytorem jest urodzony w Wilnie Romuald Twardowski. Wspólna historia i dziedzictwo kultury  łączą nasze narody i nadają naszym dwustronnym relacjom wyjątkowy charakter.”  – powiedziała do widzów telewizji LRT ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska. 

 

3 maja przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie odbyły się tradycyjne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja z udziałem przedstawicieli społeczność polskiej na Litwie. Pomimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody w uroczystości udział wzięło kilkanaście delegacji  reprezentujących Polaków na Litwie, w tym wszyscy posłowie reprezentujący AWPL w Sejmie RL. 

„Obchodzimy Święto 3 Maja tu w Wilnie  aby  uczcić to, że 230 lat temu nasi przodkowie, uchwalili najbardziej nowoczesną konstytucję w Europie. Kiedy mówię „nasi przodkowie uchwalili”, mam na myśli mieszkańców Korony oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego - Polaków, Litwinów, ludzi różnych narodowości - których łączyło umiłowanie ojczyzny i umiłowanie wolności.” – powiedziała do zebranych Pani Ambasador Urszula Doroszewska.
 

Na dziedzińcu Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie odbył się koncert okolicznościowy z okazji zakończenia VII kampanii „Pola Nadziei” oraz 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości, zorganizowanej przez Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, Samorząd m. Wilno, Instytut Polski w Wilnie oraz Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, wystąpili: piosenkarka Ewelina Saszenko oraz śpiewak operowy Liudas Mikalauskas.
 

Na Placu Katedralnym w Wilnie została otwarta przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Instytutem Historii Litwy oraz Ministerstwami Spraw Zagranicznych Polski i Litwy wystawa planszowa poświęcona Konstytucji 3 maja. Przy byłych na otwarcie wystawy gości (m. in. Ambasadorów Francji, Izraela, Irlandii)przywitali ambasador U. Doroszewska, wiceminister Spraw Zagranicznych Litwy Mantas Adomėnas, mer Wilna Remigijus Šimašius, dyrektor Muzeum Historii Polski dr Robert Kostro oraz dyrektor Instytutu Historii Litwy dr hab. Alvydas Nikžentaitis.

„Być może bez Konstytucji, bez zapisów Aktu Wzajemnego Zaręczenia Obojga Narodów, nie byłoby dzisiejszej Polski i Litwy. Bowiem kultywując pamięć o Konstytucji przetrwaliśmy zabory i odrodziliśmy nasze państwa na początku XX stulecia.” - podkreśliła w swoim Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska.

Wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomėnas, cieszył się „że w tym roku obchodzimy rocznicę podpisania Konstytucji 3 Maja na tak wysokim szczeblu. W Polsce z wizytą przebywa prezydent Litwy Gitanas Nausėda, a wczoraj w Wilnie gościł premier RP Mateusz Morawiecki. Dzisiaj się odbyło również wyjątkowe Zgromadzenie Narodowe Senatu RP oraz Sejmów obu krajów. 3 Maja ma wyjątkowe znaczenie w historii Litwy i Polski.”
„Konstytucja stała się również podstawą do tworzenia współczesnych stosunków polsko-litewskich. Partnerstwo strategiczne pomaga nam tworzyć silniejszą Europę i walczyć ze współczesnymi wyzwaniami. Zasady równości i wolności, zawarte w Konstytucji, są dzisiaj podstawą do pomocy sąsiadom, szczególnie Białorusinom i Ukraińcom. Z nimi nas łączy doświadczenie historyczne” – dodał Adomėnas.
 

Na profilu Pałacu Władców na Facebooku odbyła się również prezentacja wydanej w języku litewskim książki prof. Richarda Butterwicka „Konstytucja 3 maja. Testament rzeczypospolitej Obojga Narodów”.
 

Samorząd m. Wilna w dniu 3 maja, z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji, podświetlił na biało-czerwono wileńskie mosty.
 

Na portalu lrt.lt ukazał artykuł Prezydenta Andrzeja Dudy „Duma Rzeczpospolitej”, zaś na portlau delfi.lt artykuł Premiera Mateusza Morawieckiego „Wspólna historia Litwy i Polski tworzy podwaliny pod przyszłą współpracę”. Zachęcam do przeczytania!
 

Artykuł Prezydenta wersja LT - tutaj
Artykuł Prezydenta wersja PL - tutaj
Artykuł Premiera wersja LT - tutaj
Artykuł Premiera wersja PL - tutaj
           

Wideo

Zdjęcia (13)