W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezentacja litewskiej wersji książki Mendla Balberyszskiego "Likwidacja getta wileńskiego"

23.09.2020

W przeddzień 77. Rocznicy zagłady wileńskiego Getta, w Wileńskim Państwowym Muzeum Żydowskim im. Gaona odbyła się prezentacja litewskiej wersji książki Mendla Balberyszskiego "Likwidacja getta wileńskiego" z udziałem ambasador Urszuli Doroszewskiej, pełnomocnika MSZ RP ds. z diasporą żydowską ambasadora Jacka Chodorowicza, doradcy ds. politycznych Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaona Markasa Zingerisa, dr Ewy Koźmińskiej-Frejlak z Żydowskiego Instytutu Historycznego (zdalnie).

prezentacja litewskiej wersji książki Mendla Balberyszskiego "Likwidacja getta wileńskiego"

Książka, w tłumaczeniu Kazysa Uscily i oprawie graficznej Gulnary Galiachmetovej, ukazała się staraniem Ambasady RP w Wilnie i Instytutu Polskiego w Wilnie we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym oraz Wileńskim Państwowym Muzeum Żydowskim. 

„Po 75 latach wraca do Wilna świadectwo Mendla Balberyszskiego. Czekaliśmy na to wiele lat” – powiedziała ambasador Polski Urszula Doroszewska. Podkreśliła, że „Sowieci starali się unicestwić pamięć historyczną wszystkich narodów na terytoriach przez nich podbitych, dotyczyło to także Żydów”. Ambasador zaznaczyła, że dopiero po upadku systemu sowieckiego i po odzyskaniu niepodległości przez Litwę stała się możliwa współpraca pomiędzy instytucjami naukowymi Litwy i Polski, „które zajmują się odzyskaniem wspólnej pamięci, wspólnej pamięci o Żydach litewskich”.
„Pamiętajmy też, że część tych Żydów, o których mówimy, to byli polscy obywatele, często mówiący po polsku. Jest to ważna część historii Litwy i historii Wielkiego Księstwa Litewskiego” – podkreśliła ambasador Doroszewska.

„Prezentacja wspomnień Mendla Balberyszskiego jest dla nas - czytelników, dla wszystkich zainteresowanych żydowską przeszłością, nadrabianiem zaległości (...) kolejnym wkładem w przybliżenie polsko-żydowsko-litewskiej przeszłości. Prezentowana dziś książka jest wielka formatem poznawczym - choć objętościowo bardzo niewielka.” – powiedział Pełnomocnik MSZ RP ds. z diasporą żydowską ambasador Jacek Chodorowicz.

Markas Zingeris zwrócił uwagę, że wydanie książki „Likwidacja getta wileńskiego” jest kolejnym wspólnym projektem muzeum im. Gaona i ambasady RP w Wilnie.
„. Zaprezentowaliśmy wspólnie wiele wydanych książek, zorganizowaliśmy niejedną wystawę. Znacznie poszerzyły one wiedzę społeczności litewskiej na temat historii obecności Żydów na Litwie” – powiedział Zingeris.

Na podstawie: PAP, inf. wł.