W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sala Narodowego Instytutu Raka w Wilnie otrzymała imię prof. Kazimierza Pelczara

03.09.2020

Sala Narodowego Instytutu Raka Uniwersytetu Wileńskiego otrzymała imię prof. Kazimierza Pelczara, profesora Uniwersytetu St. Batorego, prekursora polskiej onkologii, zamordowanego w Ponaryach.

Otwarcie sali Pelczara

W uroczystości udział wzięła Pierwsza Dama Litwy Diana Nausėdienė. Ambasador Urszula Doroszewska  odczytała list przesłany przez Pierwszą Damę Polski Agatę Kornhauser-Dudę.

„Postać Profesora Kazimierza Pelczara jest w moim kraju powszechnie znana, odegrał on kluczową rolę w rozwoju onkologii przed wojną. Jego owocną pracę nad zwalczaniem raka przerwała egzekucja, a jego prochy spoczywają na podwileńskich Ponarach. Kazimierz Pelczar był założycielem pierwszego centrum onkologii - Miejskiego Zakładu Badawczo-Leczniczego Wileńskiego Komitetu do Zwalczania Raka, do którego tradycji wprost nawiązuje Państwa Instytut.

Jak widać mamy wspaniałą wspólną historię kształtowania i rozwoju nauk medycznych, szczególnie z zakresu onkologii. Jestem pewna, że nasze dalsze wysiłki i współpraca w zakresie badań nad leczeniem chorób nowotworowych przyniosą same korzyści dla stosunków dwustronnych i pogłębią naturalną przyjaźń między Litwinami i Polakami. Ta współpraca jest szczególnie ważna dla mnie osobiście, gdyż jestem Ambasadorką Walki z Rakiem Piersi w Polsce." – napisała w liście Kornhauser-Duda.

 

 

 

Zdjęcia (1)