W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Wilnie odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym“

15.04.2024

W dniu 14 kwietnia w wileńskim parku Zakret (Vingis) odbyła się 10. wileńska edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym Tropem”. Mimo deszczowej pogody, zgromadziła ona rekordową liczbę biegaczy – 1000 uczestników, wśród których liczną grupę stanowili uczniowie polskich szkół na Litwie, harcerze, litewscy żołnierze, mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Wilno. W biegu wystartowała także silna drużyna Ambasady RP w Wilnie z Ambasadorem K. Radziwiłłem na czele.

2024 04 14. Bėgimas „Tropem Wilczym 2024“ Vilniuje. fotografas Alfredas Pliadis

Bieg „Wilczym Tropem” na stałe wpisał się w kalendarz wiosennych wydarzeń sportowych w Wilnie. Uczestnicy rywalizowali w biegach na 1963 metrów, 5.2 i 10.5 km oraz półmaratonie.

 „Poprzez udział w biegu zachowujemy pamięć i oddajemy część Żołnierzom Wyklętym. To nasze zobowiązanie wobec tych bohaterskich żołnierzy, którzy po klęsce hitlerowskich Niemiec nie złożyli broni, lecz trwali w oporze przeciwko nowej komunistycznej okupacji sowieckiej. Tysiące Polaków i Litwinów, pozostając wiernym swoim ideałom, kontynuowało walkę z bronią w ręku o niepodległość swoich Ojczyzn.

Dziś, gdy przed barbarzyńską agresją rosyjską, swej niepodległości i wolności musi niezłomnie bronić Ukraina, pamięć o Żołnierzach Wyklętych i wartościach, które im przyświecały, staje się jeszcze bardziej aktualna." – powiedział Ambasador RP na Litwie Konstanty Radziwiłł

Trasa 1963 metrów, symbolizuje pamięć żołnierzy, dla których wojna nie skończyła się w 1945 roku, tym, którzy nie chcieli i nie potrafili pogodzić się z narzuconym ustrojem państwa i sowiecką dominacją. Ostatni „Niezłomny” Józef Franczak „Laluś” został zastrzelony w obławie jesienią 1963 roku.

Od kilku lat aktywnie inicjatywę wspiera także Wojsko Litewskie, które przygotowało prezentację broni i sprzętu wojskowego oraz wzięło udział w biegu.

Zwycięzcy biegu w poszczególnych kategoriach zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami i nagrodami przygotowanymi przez ambasadę oraz sponsorów biegu (firmy „Rasa”, „Corny”, „GymON”, „Magvit”,  „Maistas sportui”, „Ice Power”, „Blistex”), zaś wszyscy, którzy dotarli do mety otrzymali pamiątkowe medale przygotowane przez Fundację Wolność i Demokracja.

 

Fot. Waldemar Dowejko

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}