W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Republice Litewskiej

18.11.2020

17 listopada wizytę na Litwie rozpoczął prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Po oficjalnym powitaniu w Pałacu Prezydenckim i złożeniu podpisów w księdze pamiątkowej, Prezydent Polski spotkał się z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą.

Prezydenci Polski i Litwy

Relacje polsko-litewskie są dobrosąsiedzkie i przyjazne; wierzę, że uda się podnieść je na jeszcze wyższy poziom, ma temu służyć m.in. Rada Prezydencka – podkreślał w Wilnie Prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z Gitanasem Nausėdą.
Wśród tematów rozmów Prezydentów były relacje dwustronne Polski i Litwy, sytuacja na Białorusi, współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza, a także kwestie wiążące się z nowym budżetem UE.
 
Przywódcy obu krajów podpisali deklarację o ustanowieniu polsko-litewskiej Rady Prezydenckiej.
 
Wspólna konferencja Prezydentów 
Andrzej Duda wskazywał, że jego wizyta na Litwie ma wymiar symboliczny – m.in. przypada na okres powyborczy na Litwie, kiedy dochodzi do zmiany władzy i formowania rządu. – Myślę, że należy to odczytywać w ten sposób, że ta wizyta się odbywa, ponieważ relacje polsko-litewskie są niezależne od zmian na litewskiej scenie politycznej. Podobnie, jestem przekonany, są niezależne od zmian na polskiej scenie politycznej – mówił. Podkreślał, że są to relacje dobrosąsiedzkie i przyjazne, to relacje dwóch narodów związanych wielką wspólną historią.
Całe wystąpienie - tutaj
 
Następnie Andrzej Duda spotkał się z Marszałek Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Čmilytė-Nielsen, a także z okazji 500. rocznicy urodzin króla Zygmunta Augusta wystąpił w parlamencie litewskim. – Dzisiejsza uroczystość jest dowodem, że nie tylko z dumą pamiętamy o najświetniejszych chwilach naszej historii, ale potrafimy też wyprowadzić z nich energię do budowania jak najlepszej przyszłości – akcentował.
Całe wystąpienie - tutaj
 
Prezydent spotkał się również z premierem Republiki Litewskiej Sauliusem Skvernelisem oraz mającą wkrótce objąć stanowisko premiera Litwy Ingridą Šimonytė.
 
18 listopada Prezydent RP Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem upamiętniającym ofiary walki o niepodległość Republiki Litewskiej na Cmentarzu na Antokolu, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych na cmentarzu na Rossie.
 
We środę Prezydenci obu krajów zainaugurowali również obrady forum gospodarczego, którego uczestnicy w formule telekonferencji będą omawiać sposoby na zniwelowanie negatywnych skutków pandemii koronawirusa dla gospodarek Polski i Litwy.
 
Prezydentowi podczas wizyty na Litwie towarzyszy Małżonka Agata Kornhauser-Duda. Przeczytaj więcej - Spotkanie Pierwszej Damy i siostry Michaeli Rak.