W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Wicemarszałka Sejmu w Republice Litewskiej

24.09.2020

W od wtorku do czwartku (22 - 24 września) trwała wizyta wicemarszałka Sejmu Zgorzelskiego na Litwie. W programie znalazły się m.in. spotkania z przewodniczącym Seimasu Viktorasem Pranckietisem oraz minister spraw wewnętrznych Ritą Tamasuniene, udział w obchodach Dnia Ludobójstwa Żydów Litewskich w Ponarach, a także rozmowa z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

Wizyta Wicemarszałka Sejmu w Republice Litewskiej

Wśród tematów rozmowy z przewodniczącym Pranckietisem wybrzmiała m.in. kwestia upamiętnienia Konstytucji 3 Maja. Sejm litewski w maju jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Podczas rozmowy poruszono jeszcze kwestię innych rocznic odnoszących się do wspólnej tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Omówiono także sytuację na Białorusi oraz współpracę energetyczną i infrastrukturalną Polski i Litwy.

Po roboczym spotkaniu z szefem MSW Litwy Ritą Tamasuniene, Wicemarszałek Sejmu udał się do Ponar, by uczestniczyć w Litewskich Obchodach Dnia Holokaustu. Podczas uroczystości byli obecni także m.in.: prezydent Gitanas Nausëda, przewodniczący Pranckietis oraz ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska. - Połączeni wspólnotą losów historycznych musimy stanąć w prawdzie tego, co było, aby móc budować to, co przed nami - powiedział wicemarszałek Zgorzelski podczas drugiej część uroczystości, która odbyła się w Kwaterze Polskiej Memoriału w Ponarach z udziałem przedstawicieli mniejszości polskiej na Litwie.

Wicemarszałek Sejmu odbył także spotkanie ze starostą Frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Wandą Krawczonok oraz uczestniczył w spotkaniu z zastępcą przewodniczącego Seimasu Arvydasem Nekrosiusem. Ostatnia robocza rozmowa Piotra Zgorzelskiego odbyła się z  wiceminister Oświaty, Nauki i Sportu Jolantą Urbanovic.
Ważnym momentem wizyty Wicemarszałka Sejmu było spotkanie ze Swiatłaną Cichanouską, które odbyło się w Ambasadzie Polskiej w Wilnie. Piotr Zgorzelski podkreślił, że białoruska polityk jest symbolem rodzącego się społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznego. Wyrażono wsparcie dla postulatów uwolnienia więźniów politycznych, zaprzestanie represji oraz zorganizowania ponownych wyborów prezydenckich z udziałem obserwatorów OBWE.

Piotr Zgorzelski swoją wizytę zakończył na Rossie. Złożył wieńce w miejscu spoczynku przywódców i uczestników Powstania Styczniowego oraz przy Mauzoleum Matki i Serca Syna. Podczas całej wizyty Wicemarszałkowi Sejmu towarzyszył poseł Władysław Teofil Bartoszewski.

 

Komunikat Kancelarii Sejmu RP