W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Luksemburgiem

15.04.2021

18 kwietnia 1921 roku polski hrabia Władysław Sobański złożył listy uwierzytelniające Wielkiej Księżnej Charlotcie, stając się tym samym pierwszym ambasadorem Polski w Luksemburgu.

100. rocznica

@ Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

Po stu latach, podczas których świat i Europa doświadczyły II wojny światowej, reżimów totalitarnych i żelaznej kurtyny, stosunki dyplomatyczne między Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga nie tylko wciąż trwają, ale rozwijają się dynamiczniej niż kiedykolwiek. Poza bliską współpracą bilateralną, Polskę i Wielkie Księstwo Luksemburga zbliżyła także aktywność na wielu forach międzynarodowych. Jesteśmy częścią zjednoczonej Europy, współpracujemy militarnie w ramach NATO i przemawiamy jednym głosem w ONZ.

„Cieszę się, że po 100 latach współpracy nasze relacje opierają się na prawdziwym partnerstwie i przyjaźni” – napisał w liście do Wielkiego Księcia Luksemburga Prezydent RP Andrzej Duda. „Mam nadzieję, że nadal będziemy je rozwijać tak skutecznie i we wszystkich wymiarach, zwłaszcza na poziomie politycznym, gospodarczym i kulturalnym oraz w kontaktach międzyludzkich” – zaznaczył.

Z okazji tej szczególnej rocznicy Ambasada RP w Luksemburgu przygotowała – we współpracy ze Stowarzyszeniem Polska.lu – stronę internetową polacy.lu przedstawiającą sylwetki Polaków mieszkających w Luksemburgu a także krótki film poświęcony historycznym i współczesnym związkom między Polską i Luksemburgiem.

 

Wideo