W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Luksemburg

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Luksemburgiem zostały nawiązane w 1921 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

W liście do Jej Wysokości Wielkiej Księżnej Luksemburga Charlotte,  Marszałek Józef Piłsudski zwrócił się z prośbą o akredytację Hrabiego Władysława Sobańskiego na Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego w Luksemburgu. 18 kwietnia 1921 r  Hrabia (akredytowany w Belgii od 1919r), złożył listy uwierzytelniające na ręce Jej Wysokości.
Polska misja dyplomatyczna istnieje w Wielkim  Księstwie Luksemburga od 2006 roku. Do tego czasu w Wielkim Księstwie akredytowany był Ambasador RP Brukseli.
Dotychczasowi Ambasadorowie RP w Luksemburgu: Barbara Labuda (od 2006 r. do 2010 r.); Bartosz Jałowiecki (od 2011 r. – do 2016 r.); Piotr Wojtczak (od 2017 r. do dziś)
Liczba Polaków zamieszkałych w Luksemburgu wynosi ok. 4,7 tys. osób  i dynamicznie wzrasta.

Współpraca polityczna w okresie III RP

Dwustronne stosunki polityczne układają się poprawnie. Do najważniejszych spotkań i wizyt w ostatnim czasie należy zaliczyć udział Wielkiego Księcia Henryka i Premiera Xaviera Bettela w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau (27.01.2020), czy konsultacje bilateralne pomiędzy Ministrami Spraw Zagranicznych Jeanem Asselbornem i Jackem Czaputowiczem w Warszawie (10.07.2019). Rozwijana jest również współpraca obu krajów na forum UE – Polskę i Luksemburg łączą zbliżone poglądy w wielu punktach agendy europejskiej, regularnie też odbywają się konsultacje na poziomie dyrektorów MSZ. 

Współpraca ekonomiczna

Dwustronna współpraca ekonomiczna pomiędzy Polską i Luksemburgiem oparta jest na dwóch filarach: wymianie handlowej i inwestycjach.   

Wymiana handlowa : w polskim eksporcie do Luksemburga dominują (ponad 50%) wyroby przemysłu chemicznego i metalurgicznego oraz produkty spożywcze. W imporcie do Polski z Luksemburga dominują wyroby metalurgiczne (30%).  Wg narodowej agencji statystycznej STATEC eksport z Luksemburga do Polski potroił się od wstąpienia Polski do UE; w 2017 r., wśród handlowych partnerów Luksemburga, Polska plasowała się na 9 miejscu pod względem wartości eksportu (z 2,37 % ogólnego eksportu, za USA i Chinami, ex aequo z Hiszpanią), jak i importu z Luksemburga (1,26%; za Włochami i Wielką Brytanią, przed Hiszpanią).  Inwestycje: polskie inwestycje zagraniczne mają charakter portfelowy tzn. inwestycje w papiery wartościowe typu akcje czy obligacje.

Na opublikowanej przez Polską Agencję Handlu i Inwestycji liście największych inwestorów zagranicznych w 2017 r. znalazło się 28 firm z udziałem kapitału luksemburskiego, m.in.  ArcelorMittal, Ardagh Glass Holding GmbH, CULLODEN S.A R.L., E. Miroglio Holding, The Goodyear Tire & Rubber Company.


W 2012 roku powstała Luksembursko-Polska Izba Handlowa - LPCC (organizacja non-profit), której rolą jest inicjowanie i wspieranie aktywności gospodarczej Polonii w LU oraz promocja polsko-luksemburskich stosunków gospodarczych. W 2018 roku LPCC z Ambasadą RP w Luksemburgu zorganizował I Luksembursko-Polską Konferencję Biznesu Fintech&Regtech, w której udział wziął Minister Jerzy Kwieciński. II Konferencja Biznesu poświęcona współpracy w sektorze kosmicznym odbyła się w Warszawie w Ambasadzie Luksemburga, a udział w niej wziął Wicepremier i Minister Gospodarki Etienne Schneider. 

W 2018 roku podpisano polsko-luksemburskie Memorandum of Understanding ws. współpracy w dziedzinie badań i pozyskiwania zasobów przestrzeni kosmicznej

Linki: Luksembursko-Polska Izba Handlowa , Urząd Statystyczny STATEC

Współpraca kulturalna

Podstawą współpracy dwustronnej jest umowa o współpracy kulturalnej podpisana pomiędzy Polską i Luksemburgiem w 1990 r.  Ambasada PL w Luksemburgu, sama lub przy współpracy w z luksemburskimi instytucjami oraz polonijnymi stowarzyszeniami, organizuje liczne wydarzenia kulturalne -  festiwal kultury polskiej, koncerty muzyki poważnej, jazzu, pokazy filmowe, spektakle, wystawy tematyczne, spotkania z pisarzami.  Zapraszamy do śledzenia aktywności Placówki na stronie internetowej w sekcji "aktualności".

Współpraca naukowa

Osoby posiadające świadectwa i dyplomy szkół i uczelni zagranicznych mogą starać się o ich uznanie na terenie Luksemburga. Instytucja odpowiedzialna za rozpatrywanie wniosków to Service de la Reconnaissance des Diplômes. Uznawanie dyplomów jest rozpatrywane indywidualnie, w zależności od kraju, w którym wydano dyplom.

Osoby które chcą kontynuować naukę w Luksemburgu na poziomie gimnazjalnym lub licealnym, również muszą zwrócić się do Service de la Reconnaissance des Diplômes, który określi poziom edukacji kandydata.

Więcej informacji można znaleźć na poniższych stronach internetowych.

Uznawalność kształcenia

Instytucje polskie działające na terenie Luksemburga

Polacy.lu - kompendium życia polonijnego w Wielkim Księstwie Luksemburga 

Luksembursko-Polska Izba Handlowa (LPCC)
Lux Cordis  
Polki.lu            
Rzymsko – Katolicka Wspólnota Polska w Luksemburgu
Sport.lu.asbl
Stare Kino Ancien Cinéma
Stowarzyszenie polska.lu asbl
Stowarzyszenie Rodziców Uczniów Szkoły Polskiej w Luksemburgu APEEPL 
Szkoła Polska w Wielkim Księstwie Luksemburskim             
Towarzystwo Przyjaciół Kultury Polskiej im. Mikołaja Reja

{"register":{"columns":[]}}