W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Decyzje i rekomendacje rządu luksemburskiego w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa

01.10.2021

Przedstawiamy zalecenia dla osób przebywających w Luksemburgu lub planujących przyjazd do Luksemburga.

koronawirus OL

Podróż do Luksemburga

Pasażerowie (od 12 roku życia) przybywający do Luksemburga drogą powietrzną muszą przedstawić przed wejściem na pokład samolotu:

•           świadectwo szczepienia potwierdzające pełny harmonogram szczepień wykonanych szczepionką, która uzyskała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu przez Europejską Agencję Leków: AstraZeneca, BioNTech / Pfizer, Johnson & Johnson i Moderna. Świadectwo powinno być wystawione przez organ publiczny lub medyczny państwa członkowskiego UE lub państwa członkowskiego strefy Schengen;

LUB

•           zaświadczenie o przebyciu w ciągu ostatnich 6 miesięcy choroby SARS-CoV-2  wystawionego  przez lekarza lub organ krajowy państwa członkowskiego UE lub państwa członkowskiego strefy Schengen dla osób;

LUB

•           ujemny wyniku testu PCR, TMA lub LAMP (w formie papierowej lub elektronicznej) przeprowadzonego na mniej niż 72 godziny przed lotem lub ujemnego wyniku szybki testu antygenowego przeprowadzonego na mniej niż 48 godzin przed lotem przez laboratorium analiz medycznych lub inny upoważniony do tego organ. Negatywny wynik należy przedstawić wraz z tłumaczeniem na jeden z języków administracyjnych Luksemburga (francuski, niemiecki, luksemburski) lub w języku angielskim, włoskim, hiszpańskim lub portugalskim.

Przed wylotem z Luksemburga istnieje możliwość odpłatnej realizacji testu na lotnisku (PCR, testu antygenowego). Więcej informacji tutaj.

Drogą lądową wjazd możliwy bez jakichkolwiek formalności.

 

Ograniczenia w poruszaniu się po kraju

Obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji miejskiej i krajowej oraz w miejscach, gdzie nie można zachować dystansu społecznego 2 metrów (np. w sklepach).

 

Zalecenia:

  • unikanie kontaktów towarzyskich;
  • zachowanie bezpiecznej odległości 2 metrów w kontaktach z innymi;
  • dbałość o higienę/dezynfekcję rąk;
  • zakrywanie zgiętym łokciem lub chusteczką ust i nosa podczas kaszlu i kichania;
  • unikanie podawania ręki oraz uścisków;

 

W przypadku występowania objawów podobnych do COVID-19 należy w pierwszej kolejności podjąć kontakt telefoniczny z lekarzem rodzinnym lub skontaktować się z infolinią 247-65533. W przypadku bardzo złego stanu zdrowia, wskazującego na komplikacje, można skontaktować się z numerem alarmowy 112.

Test na obecności wirusa SARS-CoV-2 można zrealizować na podstawie skierowania lekarskiego lub bez (za opłatą). Więcej informacji dot. wykonania testów można znaleźć na stronie BioneX Lab lub KETTERTHIL.

W celu pobrania próbki COVID-19 istnieje również możliwość umówienia się na wizytę w swoim domu, dzwoniąc pod numer 780 290-1. Warunkiem jest posiadanie skierowania od lekarza na realizację takiego badania bez wychodzenia z domu. 

Osoby, które miały kontakt z osobą z potwierdzonym koronawirusem powinny poddać się kwarantannie i zrealizować test po 6 dniach. W przypadku wyniku negatywnego mogą powrócić do normalnego funkcjonowania. 

Osoba, która zaraziła się koronawirusem musi pozostać w izolacji przez 10 dni.

Informacje ogólne tutaj

 

{"register":{"columns":[]}}