W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

III Luksembursko-Polska Konferencja Biznesu

30.11.2021

30 listopada 2021 roku odbyła się III Luksembursko-Polska Konferencja Biznesu, nad którą honorowy patronat objął Minister Gospodarki Luksemburga Franz Fayot oraz Minister Rozwoju i Technologii Piotr Nowak.

III Konferencja Biznesu

Na zdjęciu od lewej: Piotr Wojtczak - Ambasador RP w Luksemburgu, Franz Fayot - Minister Gospodarki Luksemburga, Cindy Tereba - Dyrektor ds. Międzynarodowych Luksemburskiej Izby Handlowej, Paul Schmit - Ambasador Luksemburga w Polsce. 

 

Tematem tegorocznej Konferencji była przyszłość logistyki – strategia cyfrowa i inicjatywy w Polsce i Luksemburgu (Future of Logistics - Digital Strategy and Initiatives in Luxembourg and Poland). Edycja ta była o tyle szczególna, że odbyła się po rocznej przerwie spowodowanej wybuchem COVID-19, w roku, w którym obchodzimy 100. rocznicę polsko-luksemburskich stosunków dyplomatycznych. Jubileusz ten stanowił zatem okazję  do podsumowania wieloletniej dwustronnej współpracy gospodarczej.

Konferencję otworzył Ambasador Piotr Wojtczak, zwracając uwagę na bogactwo osiągnięć na przestrzeni ostatnich 100 lat, a już szczególnie w sferze ekonomicznej. Wskazał na powagę aktualnych wyzwań i zagrożeń – na zewnętrznych granicach UE oraz wynikających z budowy gazociągu Nord Stream 2.  W liście skierowanym do uczestników, Minister Rozwoju i Technologii Piotr Nowak podkreślił, że Polska i Luksemburg mają powód do dumy, bowiem od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku nasze obroty handlowe wzrosły o 270%. W ostatniej dekadzie handel między naszymi krajami wzrósł ponad dwukrotnie i choć rok 2020 miał wpływ na nasze gospodarki, to polsko-luksemburskie relacje biznesowe ożywiły się, co pozwoliło do sierpnia 2021 roku zwiększyć obroty handlowe  o 25%.

W swoim przemówieniu Minister Gospodarki Luksemburga Fraz Fayot wskazał, że Polska jest jednym z ważniejszych partnerów gospodarczych Luksemburga, a nasza współpraca w dziedzinie logistyki już przynosi konkretne owoce. Przykładem jest zainagurowane przed pandemią połączenie kolejowe dla pociągów intermodalnych między Bettembourgiem a Swarzędzem.

W ramach paneli dyskusyjnych eksperci z Polski, Luksemburga oraz Komisji Europejskiej omówili wkład strategii dwówęzłowej sieci transportowej między Polską a Luksemburgiem w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu  oraz o wyzwania dla logistyki i łańcucha dostaw.

Konferencja Biznesu to wspólna inicjatywa Luksembursko-Polskiej Izby Gospodarczej, Ambasady RP w Luksemburgu oraz Ambasady Luksemburga w Warszawie. Odbywa się naprzemiennie w Polsce i w Wielkim Księstwie Luksemburga. Zainagurowana w 2018 roku jest coroczną międzynarodową konferencją skupiającą się na współpracy bilateralnej pomiędzy Luksemburgiem a Polską. Celem konferencji jest zgromadzenie ekspertów, profesjonalistów, badaczy i innych graczy rynkowych z określonej branży. Poprzednie edycje poświęcone były Fintech i Regtech (2018 r., Luksemburg) oraz Partnerstwie w Biznesie Kosmicznym (2019 r., Warszawa).

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}