W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MAROKO w okresie pandemii koronawirusa (aktualizacja 12 sierpnia 2021 r.)

12.08.2021

UWAGA W związku z sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Informacje dot. koronawirusa_Maroko
 • SYTUACJA SANITARNA

W związku z gwałtownym wzrostem zachorowań na COVID-19  odnotowanym w ostatnim tygodniu oraz wzrostem liczby przypadków krytycznych i zgonów rząd zdecydował się na zaostrzenie przepisów: Nowe restrykcje weszły w życie we wtorek 3 sierpnia 2021, o godzinie 21:00

-  godzina policyjna (21:00 – 5:00),

- zakaz podróżowania do i z : Casablanki, Agadiru, Marrakeszu  (z wyjątkiem osób  posiadających „ paszport szczepień” i nielicznych innych grup osób np. posiadających stosowne zezwolenie z miejsca pracy, osób w nagłym stanie wymagającym pomocy, osób odpowiedzialnych za transport towarów),

- zamykanie restauracji i kawiarni o godzinie 21:00.

- zamknięcie łaźni, hal sportowych i basenów krytych,

-  hotele i inne obiekty turystyczne nie mogą przekraczać 75% ich pojemności,

- ograniczenie liczby osób biorących udział w zgromadzeniach i zajęciach na świeżym powietrzu do 25 osób ( bądź specjalne pozwolenie władz lokalnych na przekroczenie tej granicy ),

- zachęcanie do pracy zdalnej w sektorach państwowym i publicznym, tam gdzie jest to możliwe,

 -utrzymanie wszystkich innych wcześniej wprowadzonych ograniczeń prewencyjnych: ( zakaz organizowania wesel i przyjęć, ograniczenie przepustowości transportu publicznego, restauracji, kawiarni i basenów publicznych do 50 %, warunkowanie podróży między miastami przepustką szczepień lub specjalnym zezwoleniem ).

 

  W całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Ponadto rząd podkreśla konieczność skrupulatnego przestrzegania wszystkich środków ostrożności obowiązujących w ramach stanu zagrożenia zdrowia.

 

Z uwagi na uwarunkowania miejscowe, w razie ewentualnego zakażenia COVID-19, poziom usług medycznych może zasadniczo odbiegać od Twoich oczekiwań (m.in. brak miejsc w szpitalu oraz specjalistycznego sprzętu medycznego).

 

W przypadku objawów zachorowania na COVID-19 skontaktuj się z pomocą pod numerem telefonu (+212) 801 004 747.

 

 • ZASADY WJAZDU DO MAROKA

Kraje sklasyfikowano do 2 kategorii A i B (regularnie aktualizowane listy A i B są publikowane na stronach marokańskiego Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Turystyki).

 

 • Lista „A” (państwa członkowskie ONZ niewymienione na liście B, w tym POLSKA).

Podróżni, w tym dzieci powyżej 10. roku życia, przybywający z tych krajów mogą wjechać do Maroka jeżeli posiadają:

 

 • zaświadczenie (marokańskie lub zagraniczne) o kompletnym zaszczepieniu (osoba kompletnie zaszczepiona to osoba po dwóch tygodniach od otrzymania ostatniej dawki szczepionki) - jednej dawki dla szczepionek jednodawkowych i drugiej dawki dla szczepionek dwudawkowych,

lub

 • negatywny wynik testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed datą wjazdu do Maroka,

oraz

 • wypełnioną fiszkę sanitarną pasażera (rozdawana w samolocie).

Szczepionki przeciwko COVID-19 akceptowane w Maroku:

AstraZeneca

Sinopharm

Sputnik

Pfizer/BioNTech

Janssen (Johnson & Johnson)

Covishield (Instytut Surowic Indii)

Moderna

Sinovac

 

 • Lista „B” obejmuje kraje, wobec których zastosowano większe restrykcje.

Wszyscy podróżni z tych krajów muszą posiadać negatywny wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie 48 godzin przed datą wjazdu do Maroka (dotyczy to również dzieci powyżej 10. roku życia).

 

Poza tym są podzieleni na 2 kategorie:

 1. Posiadacze zaświadczenia o zaszczepieniu szczepionką akceptowaną w Maroku są

zwolnieni z kwarantanny.

 1. Osoby niezaszczepione lub niekompletnie zaszczepione muszą sporządzić deklarację o poddaniu się 10-dniowej kwarantannie, a następnie przedłożyć voucher potwierdzający odbycie tej kwarantanny w hotelu wskazanym przez władze lokalne (na koszt podróżnego). W 9. dniu izolacji należy poddać się testowi kontrolnemu (na koszt marokańskiego Ministerstwa Zdrowia).

Osoba wjeżdżająca w celu tranzytu musi odbyć 10-dniową kwarantannę. Osoba podróżująca tranzytem, która przebywa ponad 10 dni w kraju z listy „A” jest zwolniona z kwarantanny w Maroku.

 

Na liście B znajdują się: Afganistan, Algieria, Angola, Argentyna, Bahrajn, Bangladesz, Benin, Boliwia, Botswana, Brazylia, Chile, Egipt, Eswatini (Suazi), Francja, Gwatemala, Haiti, Hiszpania, Honduras, Indie, Indonezja, Iran, Irak, Jamajka, Jemen, Kambodża, Kamerun Kazachstan, Kenia, Kolumbia, Kongo, Kongo (DRK), Kuba, Kuwejt, Lesotho, Liberia, Litwa, Łotwa, Madagaskar, Malezja, Malawi, Malediwy, Mali, Mauritius, Meksyk, Namibia, Nepal, Nikaragua, Niger, Oman, Pakistan, Panama, Paragwaj, Peru, Portugalia, Katar, Republika Środkowoafrykańska, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Rosja, Seszele, Sierra Leone, Somalia, Sudan, RPA, Sri Lanka, Sudan Południowy, Syria, Tanzania, Tunezja, Czad, Tajlandia, Togo, Uganda, Ukraina, Urugwaj, Wenezuela, Wietnam, Wyspy Zielonego Przylądka, Zambia, Zimbabwe i  Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 

 

 • TRANSPORT LOTNICZY

Szczegółowe informacje na temat rejsów lotniczych znajdziesz na stronie marokańskiego Office National des Aéroports

http://www.onda.ma/Je-suis-Passager/Guide-du-voyageur/News-aéroportuaires-COVID-19

pod numerem telefonu (+212) 801 000 224 lub bezpośrednio u przewoźników.

 

Ambasada RP w Rabacie nie pośredniczy w organizowaniu podróży.

 

Jeżeli wyjeżdżasz z Maroka sprawdź przepisy wjazdowe/tranzytowe obowiązujące w kraju gdzie będziesz się przesiadał.

 

Z uwagi na dynamiczną sytuację pandemiczną istnieje realne ryzyko, że zaplanowana podróż powrotna do kraju zostanie w ostatniej chwili odwołana.

 

 

 • TRANSPORT MORSKI

Brak regularnych połączeń promowych.

 

Odbywają się wyłącznie rejsy specjalne z Francji oraz Włoch. Nie ma rejsów z/do Hiszpanii.

Podróżni (w tym dzieci od 10. roku życia) muszą:

- posiadać negatywny wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed datą wjazdu do Maroka,

- w zależności od sytuacji poddać się testowi PCR na pokładzie promu (na długiej trasie).

 

Aktualne informacje dotyczące połączeń specjalnych z Marokiem możesz sprawdzić bezpośrednio u przewoźników.

 

Ambasada RP w Rabacie nie pośredniczy w organizowaniu podróży.

 

 

 • PRZEJŚCIA GRANICZNE

Lądowe przejścia graniczne w Ceucie i Melilli są zamknięte.

 

Decyzja o wpuszczeniu cudzoziemca na terytorium Maroka należy wyłącznie do marokańskich służb granicznych. W przypadku odmowy wpuszczenia polskiego obywatela do Maroka, Konsul RP nie może interweniować.

Wszelkie dodatkowe pytania dotyczące zasad wjazdu do Maroka możesz kierować do Ambasady Maroka w Warszawie, tel. 22 849 63 41; embassy@ambmaroc.pl

 

UWAGA

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stanowczo odradza przekraczanie granicy między Saharą Zachodnią a Mauretanią (Guerguerat). Z uwagi na uwarunkowania prawnomiędzynarodowe Ambasada RP  w Rabacie nie może udzielać pomocy na terytorium Sahary Zachodniej.