W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MAROKO w okresie pandemii koronawirusa (aktualizacja 5 sierpnia 2021 r.)

05.08.2021

Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z trudną i dynamiczną sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną utrzymującą się na wysokim poziomie liczbą zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 oraz jego nowymi wariantami MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Informacje dot. koronawirusa_Maroko

Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

 

Jeżeli zdecydujesz się na wyjazd – pamiętaj, aby się koniecznie zaszczepić! Tylko w ten sposób unikniesz kwarantanny wjazdowej, niezależnie czy wracasz z UE, czy spoza Strefy Schengen.

 

Zapoznaj się tutaj ze szczegółowymi informacjami dot. zasad kwarantanny po powrocie do Polski.

 

Szczegółowe informacje nt. sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw znajdziesz w naszej zakładce Informacje dla podróżujących.

 

Zachęcamy do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

 

 

  • Sytuacja sanitarna w Maroku

Od początku lipca znacznie wzrasta liczba nowych przypadków COVID-19 (ponad 2000 dziennie). Rośnie też liczba przypadków krytycznych oraz zgonów. W całym kraju nadal obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego i związane z tym restrykcje:

-  godzina policyjna (21:00 - 5:00),

-  zakaz przemieszczania się pomiędzy miastami (nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych lub posiadających specjalne zezwolenie administracji marokańskiej),

- zamykanie restauracji i kawiarń o godz. 21.00.

- zamknięcie hammamów, hal sportowych i krytych basenów,

- ograniczenie uczestników uroczystości (do 10 osób),

- ograniczenie do 50% gości w kawiarniach, restauracjach, w środkach transportu publicznego, na otwartych basenach,

- ograniczenie funkcjonowania hoteli i innych obiektów turystycznych bez przekraczania 75% ich pojemności recepcyjnej,

- ograniczenie osób biorących udział w zgromadzeniach i zajęciach na świeżym powietrzu oraz w pomieszczeniach zamkniętych do 25 osób.

W całym kraju jest obowiązek noszenia maseczek.

 

Z uwagi na uwarunkowania miejscowe, w przypadku ewentualnego zakażenia COVID-19, poziom usług medycznych może zasadniczo odbiegać od Twoich oczekiwań (m.in. brak miejsc w szpitalu oraz specjalistycznego sprzętu medycznego).

 

W przypadku objawów zachorowania na COVID-19 skontaktuj się z pomocą pod numerem telefonu (+212) 801 004 747.

 

Z uwagi na dynamiczną sytuację pandemiczną istnieje realne ryzyko, że zaplanowana podróż powrotna do kraju zostanie w ostatniej chwili odwołana.

 

  • Zasady wjazdu do Maroka

Kraje sklasyfikowano do 2 kategorii A i B (regularnie aktualizowane listy A i B są publikowane na stronach marokańskiego Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Turystyki).

 

  • Lista „A” (państwa członkowskie ONZ niewymienione na liście B (w tym POLSKA)

Podróżni, w tym dzieci powyżej 10. roku życia, przybywający z tych krajów mogą wjechać do Maroka jeżeli posiadają:

  • zaświadczenie (marokańskie lub zagraniczne) o kompletnym zaszczepieniu (osoba kompletnie zaszczepiona to osoba po dwóch tygodniach od otrzymania ostatniej dawki szczepionki) - jednej dawki dla szczepionek jednodawkowych i drugiej dawki dla szczepionek dwudawkowych,

lub

  • negatywny wynik testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed datą wjazdu do Maroka,

oraz

  • wypełnioną fiszkę sanitarną pasażera (rozdawana w samolocie).

 

Szczepionki przeciwko COVID-19 akceptowane w Maroku:

AstraZeneca

Sinopharm

Sputnik

Pfizer/BioNTech

Janssen (Johnson & Johnson)

Covishield (Instytut Surowic Indii)

Moderna

Sinovac

 

  • Lista „B” obejmuje kraje, wobec których zastosowano większe restrykcje.

Wszyscy podróżni z tych krajów muszą posiadać negatywny wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie 48 godzin przed datą wjazdu do Maroka (dotyczy to również dzieci powyżej 10. roku życia).

 

Poza tym są podzieleni na 2 kategorie:

  1. Posiadacze zaświadczenia o zaszczepieniu szczepionką akceptowaną w Maroku są

zwolnieni z kwarantanny.

  1. Osoby niezaszczepione lub niekompletnie zaszczepione muszą sporządzić deklarację o poddaniu się 10-dniowej kwarantannie, a następnie przedłożyć voucher potwierdzający odbycie tej kwarantanny w hotelu wskazanym przez władze lokalne (na koszt podróżnego). W 9. dniu izolacji należy poddać się testowi kontrolnemu (na koszt marokańskiego Ministerstwa Zdrowia).

 

Osoba wjeżdżająca w celu tranzytu musi odbyć 10-dniową kwarantannę.

 

UWAGA

Osoba podróżująca tranzytem, która przebywa ponad 10 dni w kraju z listy „A” jest zwolniona z kwarantanny w Maroku.

 

Na liście B znajdują się: Afganistan, Algieria, Angola, Argentyna, Bahrajn, Bangladesz, Benin, Boliwia, Botswana, Brazylia, Egipt, Francja, Kambodża, Kamerun, Wyspy Zielonego Przylądka, Chile, Kolumbia, Kongo, Kongo (DRK), Kuba, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Eswatini (Suazi), Gwatemala , Haiti, Hiszpania, Honduras, Indie, Indonezja, Iran, Irak, Jamajka, Kazachstan, Kenia, Kuwejt, Lesotho, Łotwa, Liberia, Litwa, Madagaskar, Malezja, Malawi, Malediwy, Mali, Mauritius, Meksyk, Namibia, Nepal, Nikaragua, Niger, Oman, Uganda, Pakistan, Panama, Paragwaj, Peru, Portugalia, Katar, Republika Środkowoafrykańska, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Rosja, Seszele, Sierra Leone, Somalia, Sudan, RPA, Sri Lanka, Sudan Południowy, Syria, Tanzania, Tunezja, Czad, Tajlandia, Togo, Ukraina, Urugwaj, Wenezuela, Wietnam, Jemen, Zambia i Zimbabwe.

 

  • Transport lotniczy

Szczegółowe informacje na temat rejsów lotniczych znajdziesz na stronie marokańskiego Office National des Aéroports

http://www.onda.ma/Je-suis-Passager/Guide-du-voyageur/News-aéroportuaires-COVID-19

pod numerem telefonu (+212) 801 000 224 lub bezpośrednio u przewoźników.

 

Ambasada RP w Rabacie nie pośredniczy w organizowaniu podróży.

 

 

  • Transport morski

Brak regularnych połączeń promowych.

 

Odbywają się wyłącznie rejsy specjalne z Francji oraz Włoch. Nie ma rejsów z/do Hiszpanii.

Podróżni (w tym dzieci od 10. roku życia) muszą:

- posiadać negatywny wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed datą wjazdu do Maroka,

- w zależności od sytuacji poddać się testowi PCR na pokładzie promu (na długiej trasie).

 

Aktualne informacje dotyczące połączeń specjalnych z Marokiem możesz sprawdzić bezpośrednio u przewoźników.

 

Ambasada RP w Rabacie nie pośredniczy w organizowaniu podróży.

 

 

  • Przejścia graniczne

Lądowe przejścia graniczne w Ceucie i Melilli są zamknięte.

 

Decyzja o wpuszczeniu cudzoziemca na terytorium Maroka należy wyłącznie do marokańskich służb granicznych. W przypadku odmowy wpuszczenia polskiego obywatela do Maroka, Konsul RP nie może interweniować.

 

Wszelkie dodatkowe pytania dotyczące zasad wjazdu do Maroka możesz kierować do Ambasady Maroka w Warszawie, tel. 22 849 63 41; embassy@ambmaroc.pl

 

UWAGA

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stanowczo odradza przekraczanie granicy między Saharą Zachodnią a Mauretanią (Guerguerat). Z uwagi na uwarunkowania prawnomiędzynarodowe Ambasada RP  w Rabacie nie może udzielać pomocy na terytorium Sahary Zachodniej.

{"register":{"columns":[]}}