W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z prezesem Konfederacji Generalnej Przedsiębiorców Marokańskich (CGEM) p. Chakibem Alj

09.07.2021

Dnia 9 lipca ambasador Krzysztof Karwowski odbył spotkanie z prezesem Konfederacji Generalnej Przedsiębiorców Marokańskich (CGEM) Chakibem Aljem. Spotkanie miało miejsce w siedzibie CGEM w Casablance, do którego na zaproszenie CGEM przybył ambasadora Krzysztof Karwowski w towarzystwie szefa Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu p. Macieja Klósaka oraz starszego referenta ds. dyplomacji publicznej i kulturalnej Ambasady RP w Rabacie p. Maciej Jastrzębskiego.  

W CGEM

Prezesowi CGEM p. Chakibowi Alj towarzyszyli: p. Abdelilah Hifdi, członek Izby Doradców, szefa grupy polsko-marokańskiej w Izbie Doradców, reprezentant CGEM do kontaktów z Polską, polskimi firmami i organizacjami pracodawców oraz p. Abir Lemseffer, główna koordynatorka relacji CGEM z instytucjami i firmami UE.

Podczas spotkania p. Alj przedstawił historię i cele Konfederacji, natomiast ambasador omówił relacje gospodarcze Polski i Maroka ze wskazaniem dużego progresu w 2020 i 2021 r. Strony zgodziły się, że oba kraje mogą liczyć na zwielokrotnienie wzajemnych obrotów handlowych, jeśli tylko wiedza przedsiębiorców o obu krajach wzrośnie, co możliwe będzie dzięki zaangażowaniu mediów, wzajemnym wizytom, udziałowi w targach, wystawach itd.  Podczas dyskusji strona polska przedstawiła obszary polskiej ekspansji gospodarczej, to jest sektory: rolno-spożywczy, zielonych technologii, wody oraz fintechu, ze szczególnym uwzględnieniem priorytetowego programu Ministerstwa Klimatu i Środowiska – GreenEvo, Akceleratora Zielonych Technologii, który doskonale wpisuje się w europejski Zielony Ład. Mówiono także o sektorze produkcji samochodowej, którego oba państwa pełnią role eksporterów jak i importerów w polsko-marokańskiej wymianie handlowej.

Zdjęcia (1)