W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Życzenia Wielkanocne Wiceministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka dla Polonii

02.04.2021

Droga Polonio! Drodzy Rodacy poza granicami kraju! Szanowni Państwo!

Szymon Szynkowski vel Sęk

W okresie Świąt Wielkanocnych my - Polacy, gdziekolwiek znajdujemy się na świecie, w sposób szczególny i wyjątkowy doświadczamy więzi z Ojczyzną. W ten świąteczny czas, pełen refleksji i tęsknoty, przygotowując z dala od Polski palmy wielkanocne, dekorując mazurki, myślą i sercem powracamy do rodzinnych stron, łączymy się pamięcią z naszymi rodzinami i przodkami.

Jak rzadko kiedy potrzebne są nam wszystkim spokój serc i umysłów, nadzieja oraz współdziałanie dla dobra ogółu. To już drugi rok, kiedy przychodzi nam spędzać Święta Wielkanocne w warunkach szczególnych - w sytuacji pandemii koronawirusa dotykającej w sposób bezpośredni lub pośredni każdego z nas.

Kolejne fale epidemiczne i wzmacnianie reżimów sanitarnych zaczyna trwale wpływać na nasze myślenie o przyszłości nas i naszych dzieci. Od czasu ostatniej Wielkiej Nocy społeczność polska na całym świecie dała niezwykły dowód empatii oraz solidarności społecznej zrodzonej potrzebą miejsca i czasu - czasu pandemii. Polacy świadczyli pomoc i organizowali za granicą wielostronne wsparcie społeczne - w tym edukacyjne - żywo i odpowiedzialnie uczestnicząc w zainicjowanych przez Ministerstwo i polskie placówki akcjach i programach, które realizowane były pod hasłem „Polonia4 Neighbours”, „Polska w Twoim Domu”, „SolidarniPL”… Niezwykle doceniam dołączenie się wielu Polek i Polaków do akcji „WolniPolacyNaBialorusi”, która jest wyrazem braku zgody na niesprawiedliwość oraz gestem społecznego sprzeciwu dla reżimowych działań władz białoruskich, wzbudzającym nadzieję tak potrzebną naszym Rodakom z Białorusi.

Napawa mnie dumą odzew, zaangażowanie oraz konkretne działania społeczne Polonii i Polaków za granicą. Jestem szczególnie rad, że postawa polskich społeczności buduje i szerzy jakże nam potrzebną nadzieję. Nadzieję dobra i wiary, że tylko wspólnie i solidarnie poradzimy sobie z każdym wyzwaniem czy zagrożeniem. Niebagatelne znaczenie ma poczucie tożsamości. Polskiej tożsamości. Za jej pielęgnowanie serdecznie dziękuję i wyrażam oczekiwanie dalszej współpracy na jej rzecz i dla dobra wszystkich społeczności polskich poza granicami kraju.

W roku, w którym obchodzimy 120. rocznicę urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w kontekście sytuacji epidemicznej warto przywołać myśli Polaka, który w sposób refleksyjny nie tylko dbał o siłę i tożsamość narodu, ale potrafił wzmacniać w nas człowieczeństwo. Jakże trafne i potrzebne dzisiaj są bowiem słowa, że człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania innych i jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi. Pamiętajmy o tym, ponieważ potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi.

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego składam wszystkim Polkom i Polakom za granicą życzenia Zdrowia, Nadziei i Pomyślności, a dziękując jeszcze raz za okazane dotychczas zaangażowanie i solidarność, zachęcam i proszę o dalszą współpracę z polską dyplomacją. Niech w nas wszystkich umocni się poczucie wiary, nadziei i wspólnotowości!

Życzę Państwu Wesołego Alleluja i tradycyjnie mokrego Dyngusa!

Z wyrazami szacunku,

Szymon Szynkowski vel Sęk

Materiały

Życzenia​_wielkanocne
Życzenia​_wielkanocne.pdf 0.18MB