W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prace nad wdrożeniem

Pierwsze morskie farmy wiatrowe uzyskały pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp (PSZW) w latach 2012-2013.

Przed wejściem w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 234, 784, 1093 i 1642), zwana dalej: ustawa offshore, system wsparcia dla wszystkich odnawialnych źródeł energii, w tym morskich farm wiatrowych, uregulowany był w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.

Regulacje te nie przystawały jednak do sytuacji prawnej i faktycznej morskich farm wiatrowych, które mogą być wybudowane i eksploatowane w polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Bałtyku i nie stymulowały w wystarczającym stopniu rozwoju tego typu projektów inwestycyjnych.

Wejście w życie ustawy offshore zmieniło porządek prawny i było impulsem do uruchomienia procesów inwestycjnych projektów morskich farm wiatrowych, poprzez wprowadzenie dedykowanego systemu wsparcia oraz uregulowanie lokalnego łańcucha dostaw, przyłączania do sieci, a także usprawnienie procedur w zakresie budowy i eksploatacji oraz postępowań administracyjnych.

W zaproponowanym w ustawie offshore systemie wsparcia, w celu otrzymania tzw. prawa do pokrycia ujemnego salda niezbędne jest posiadanie:

  1. pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp (PSZW);
  2. wstępnych warunków przyłączeń albo umowy lub umów o przyłączenie morskiej farmy wiatrowej do sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej;
  3. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach;
  4. lokalizacja morskiej farmy wiatrowej musi znajdować się w obszarach wskazanych w:
    • Załączniku nr 1 ustawy offshore – w przypadku I fazy wsparcia,
    • Załączniku nr 1 lub 2 ustawy offshore – w przypadku II fazy wsparcia.

Należy podkreślić, że udział w systemie wsparcia dla morskich farm wiatrowych w Polsce nie jest warunkiem realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej. Innymi słowami, deweloperzy mogą je budować bez konieczności uczestniczenia do systemu wsparcia.

Zgodnie z art. 27c ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 2135, z późn. zm.) minister właściwy do spraw gospodarki morskiej ogłasza o możliwości składania kolejnych wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich w wyłącznej strefie ekonomicznej.

Informacje o aktualnych ogłoszeniach dostępne są na stronie Ministerstwa Infrastruktury.
{"register":{"columns":[]}}