W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozporządzenia

Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych wprowadziła obowiązek opracowania szeregu rozporządzeń będących w kompetencji ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej oraz Ministra Obrony Narodowej.

Rozporządzenia we właściwości Ministra Klimatu i Środowiska

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 30 marca 2021 r. w sprawie ceny maksymalnej za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci w złotych za 1 MWh, będącej podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda (Dz. U.  z 2021 r. poz. 587);

Określona w rozporządzeniu cena maksymalna za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci w złotych za 1 MWh (319,6 zł/MWh) jest podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda w I fazie systemu wsparcia, a więc ceny, jaka może zostać przyznana w drodze decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla pierwszych projektów realizowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

Treść rozporządzenia dostępna jest na stronie Dziennika Ustaw.

 

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 15 grudnia 2021 r. w sprawie wzoru sprawozdań dotyczących realizacji planu łańcucha dostaw materiałów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 2385).

Wzór sprawozdań będzie stosowany przez wytwórców, którzy będą realizowali projekty morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej w ramach pierwszej i drugiej fazy systemu wsparcia.

Wzór sprawozdań, określony dla trzech przypadków wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, obejmuje zarówno etap budowy jak i eksploatacji morskich farm wiatrowych.

Konieczność przedkładania sprawozdań z realizacji planu łańcucha dostaw materiałów i usług Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki ma na celu uzyskanie efektu stałego zaangażowania wytwórcy w krajowy rynek przez cały okres realizacji inwestycji, a co za tym idzie – zwiększenie wskaźnika udziału tzw. local content.

Treść rozporządzenia dostępna jest na stronie Dziennika Ustaw.

 

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 25 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy oraz dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu (Dz. U. z 2022 r. poz. 1257).

Rozporządzenie określa wymagania techniczne zapewniające, że na etapie budowy, eksploatacji i likwidacji urządzenia służące do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych spełnią wymagania związane z bezpieczeństwem konstrukcji i budowy (w zakresie wytrzymałości, nośności i stateczności), bezpieczeństwem pożarowym, bezpieczeństwem użytkowania, ochroną środowiska oraz warunkami użytkowymi odpowiednimi do przeznaczenia różnych typów urządzeń i konstrukcji lub instalacji wchodzących w skład morskiej farmy wiatrowej. Nowe regulacje zapewnią także odpowiednią jakość infrastruktury w kontekście jej integracji z siecią elektroenergetyczną.

Treść rozporządzenia dostępna jest na stronie Dziennika Ustaw.

Rozporządzenia we właściwości Ministra Infrastruktury

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 listopada 2021 r. w sprawie oceny wniosków w postępowaniu rozstrzygającym ustalającego kryteria do oceny nowych wniosków o przyznanie pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp w ramach tzw. fazy aukcyjnej (Dz. U. 2021 r. poz. 2203)

Celem rozporządzenia jest ustalenie przejrzystych, szczegółowych kryteriów oceny wniosków w postępowaniu rozstrzygającym, jasnej punktacji za te kryteria oraz zakresu informacji i dokumentów pozwalających na ustalenie spełnienia przez wnioskodawców kryteriów w postępowaniu rozstrzygającym. Ponadto projektowane rozporządzenie zawiera regulację minimum kwalifikacyjnego oraz sposobu ustalania najistotniejszego kryterium oceny wniosków w postępowaniu rozstrzygającym.

Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 27g ust. 2 i 3 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz.U. z 2021 r. poz. 2203).

Treść rozporządzenia dostępna jest na stronie Dziennik Ustaw.

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 15 grudnia 2021 r. w sprawie planu ratowniczego oraz planu zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń dla morskiej farmy wiatrowej i zespołu urządzeń (Dz. U. z 2021 r. poz. 2391).

Celem rozporządzenia jest wprowadzenie regulacji określających merytoryczny zakres planu ratowniczego oraz planu zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń dla morskiej farmy wiatrowej i zespołu urządzeń, która ma usprawnić procedury administracyjnych związanych z budową morskich farm wiatrowych, a także minimalizacji zagrożeń dla środowiska morskiego oraz zdrowia i życia osób zaangażowanych w budowę i eksploatację morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku.

W rozporządzeniu określono zakres merytoryczny planu ratowniczego oraz planu zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń dla morskiej farmy wiatrowej i zespołu urządzeń, a także wymagania dotyczące kwalifikacji i doświadczenia osób uprawnionych do ich sporządzania oraz sposobu ich dokumentowania.

Rozporządzenia zapewnia, że przedkładane do zatwierdzenia przez dyrektora urzędu morskiego plany będą w sposób kompleksowy opisywać problematykę prowadzenia działań ratowniczych i zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego, w tym przewidziane przez wytwórcę (właściciela farmy) siły i środki ratownicze dostosowane do zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego oraz środowiska morskiego mogących wystąpić w związku z budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych.

Rozporządzenie stanowi wykonanie istniejącego upoważnienia ustawowego zawartego w art. 113b ust. 11 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz.U. z 2022 r. poz. 515).

Treść rozporządzenia dostępna jest na stronie Dziennik Ustaw.

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 15 grudnia 2021 r. w sprawie ekspertyzy nawigacyjnej i ekspertyz technicznych dla morskiej farmy wiatrowej i zespołu urządzeń (Dz. U. z 2021 r. poz. 2380).

Celem rozporządzenia jest wprowadzenie regulacji określających merytoryczny zakres ekspertyz sporządzanych dla morskich farm wiatrowych budowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, dotyczących oceny wpływu morskiej farmy wiatrowej na bezpieczeństwo i efektywność żeglugi statków w polskich obszarach morskich, a także wpływu morskiej farmy wiatrowej na funkcjonowanie systemu nadzoru nad ruchem statków będącego w dyspozycji organów administracji morskiej (Krajowy System Bezpieczeństwa Morskiego) oraz morskie systemy łączności radiowej (Światowy Morski System Łączności w Niebezpieczeństwie i dla Zapewnienia Bezpieczeństwa (GMDSS) oraz System Łączności Operacyjnej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa).

W rozporządzeniu określono zakres merytoryczny ekspertyzy nawigacyjnej i ekspertyz technicznych dla morskiej farmy wiatrowej, a także wymagania dotyczące kwalifikacji i doświadczenia osób uprawnionych do ich sporządzania oraz sposobu ich dokumentowania.

Rozporządzenie stanowi wykonanie istniejącego upoważnienia ustawowego zawartego w art. 113b ust. 10 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz.U. z 2022 r. poz. 515).

Treść rozporządzenia dostępna jest na stronie Dziennik Ustaw.

{"register":{"columns":[]}}