W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych

Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych została przyjęta przez Sejm RP w dniu 17 grudnia 2020 roku (Dz.U. z 2021 r. poz. 234).

Celem regulacji jest wykorzystanie potencjału energetyki wiatrowej w polskiej wyłączonej strefie ekonomicznej oraz stworzenie rozwiązań prawnych, które wesprą – w perspektywie wielu lat – wszystkie podmioty zainteresowane rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, w tym przedsiębiorstwa odpowiedzialne za dostarczanie komponentów do budowy morskich farm wiatrowych (tzw. „local content”).

Ustawa obejmuje regulacje  istotne dla rozwoju morskich farm wiatrowych tj. system wsparcia, lokalny łańcuch dostaw, przyłączanie do sieci, a także wprowadza szereg proceduralnych usprawnień w zakresie budowy i eksploatacji oraz postępowań administracyjnych w celu przyspieszenia realizacji inwestycji.

Przepisy ustawy uwzględniają zarówno specyfikę inwestycji w morskie farmy, jak i rozwiązania, które mają na celu ich dynamiczny rozwój i szybkie włączenie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. W tym celu w ustawie wprowadzono odrębny system wsparcia dla morskich farm wiatrowych Wytwórcy w I i II fazie systemu wsparcia będą mogli ubiegać się o przyznanie tzw. prawa do pokrycia ujemnego salda.

Nowe rozwiązania wpłyną również na rozwój lokalnego łańcucha dostaw i krajowego przemysłu w sektorze związanym z budową i obsługą morskich farm wiatrowych. Zgodnie z nimi wytwórca w całym procesie wnioskowania o wsparcie będzie informował Prezesa URE o udziale podmiotów lokalnych w swojej inwestycji oraz przeprowadzał dialog techniczny z zainteresowanymi uczestnikami rynku.

Ponadto, ustawa wprowadza jednolite wymagania techniczne dla wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej, co ma na celu zapewnienie, że tworzona infrastruktura sieciowa będzie bezpieczna i przewidywalna w horyzoncie długoterminowym. Zostaną one określone w rozporządzeniu wydawanym przez ministra właściwego do spraw klimatu.

Tekst ustawy dostępny na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych.

{"register":{"columns":[]}}