W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Przewóz leków

W Norwegii obowiązują dość restrykcyjne przepisy dotyczące leków. Wiele produktów i substancji powszechnie dostępnych i stosowanych w innych krajach, w tym w Polsce, w Norwegii nie jest dopuszczonych do obrotu lub są one obłożone obowiązkiem posiadania recepty lekarskiej.

W związku z powyższym, przy planowaniu podróży do Norwegii i konieczności przewiezienia leków należy upewnić się, czy dany lek można wwozić do Norwegii. 

Szczegółowe przepisy można znaleźć na stronach Norweskiej Agencji Leków (www.legemiddelverket.no) i Norweskiego Urzędu Celnego - Tollvesenet (www.toll.no).

Kontakt do Norweskiej Agencji Leków (Statens legemiddelverk, the Norwegian Medicines Agency): www.legemiddelverket.no/english/about-us/contact

Jeśli podróżujesz do Norwegii z lekami, musisz mieć przy sobie jeden z tych dokumentów:

  • zaświadczenie lekarza, zawierające nazwę i dzienną dawkę leku/leków oraz okres przez jaki należy je przyjmować – najlepiej mieć przy sobie ten dokument
  • odpis recepty
  • etykieta apteczna (naklejka na lek, opracowywana przez aptekę w momencie jego zakupienia na podstawie recepty, zawierająca wskazówki dot. użycia i dane pacjenta)

 

Dokumenty te powinny być wystawione w języku angielskim. Jeśli są wystawione w języku polskim, należy mieć także ich tłumaczenie na język angielski wykonane przez tłumacza przysięgłego. Tłumaczenia należy opatrzeć klauzulą Apostille.

Podróżny może zostać również poproszony o okazanie paragonu lub faktury, aby udokumentować, że nabył leki legalnie.

Jeśli leki nie zawierają substancji dopingowych lub narkotycznych, można zabrać ze sobą zapas na maksimum 12 miesięcy.

Jeśli leki zaliczają się do grupy narkotyków, pochodnych narkotyków, psychotropów, dopingujących, leków na padaczkę, ADHD, bardzo silnych leków przeciwbólowych, itp., można zabrać ze sobą zapas na maksimum 30 dni.

Leki powinny być przewożone w oryginalnych opakowaniach.

Osoby, które mają stałe miejsce zamieszkania w Norwegii (folkeregistrert adresse), mogą wwieść do Norwegii następujące ilości leków, zaliczających się do grupy narkotyków etc.:
- do 1 tyg. użycia jeśli mają na to tylko dokumentację z zagranicy
- do 30 dni użycia jeśli mają na to dokumentację z zagranicy i zaświadczenie od lekarza norweskiego wydane na specjalnym formularzu
- na 30 dni użycia jeśli mają dokumenty potwierdzające że leki były przepisane i kupione w Norwegii.

 

W tym linku znajdziesz listę substancji zakazanych w Norwegii - narkotikalisten, zamieszczonej w Ustawie o narkotykach - narkotikaforskriften:
Forskrift om narkotika (narkotikaforskriften) - Lovdata

W przypadku wątpliwości, czy dany lek można przewieźć, czy nie, norweskie służby celne zalecają zgłoszenie się do strefy czerwonej (rzeczy do oclenia) i zgłoszenie przewozu danego leku oraz okazanie zaświadczenia lekarskiego wraz z odpisem recepty.

W krajach Schengen wydawane jest także zaświadczenie do przewozu w strefie Schengen leków z grup: narkotyków, pochodnych narkotyku, psychotropów, dopingujących, itp. (Certification to carry drugs and/or psychotropic substances for treatment purposes - Schengen Implementing Convention – Article 75).

Link do wersji norweskiej:

www.legemiddelverket.no/Documents/Import%20og%20salg/Apotekdrift/Schengen-attest/Schengen-attest.pdf

Pod poniższym linkiem można wyszukać jakie leki są dostępne w Norwegii:

www.legemiddelverket.no/english/database-approved-and-marketed-pharmaceuticals

Posiadanie zaświadczenia lekarskiego z Polski znacznie ułatwia przepisanie leków przez lekarza norweskiego, jak również jest bardzo pomocne w sytuacji nagłej konieczności udzielenia pomocy medycznej (np. wypadek, zasłabnięcie, itp.).

Aby wykupić leki na terenie Norwegii powinno się posiadać receptę wystawioną przez norweskiego lekarza.

Przed wyjazdem do Norwegii należy bezwzględnie pamiętać o wyrobieniu w miejscowym oddziale NFZ w Polsce karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Z uwagi na bardzo wysokie koszty leczenia zaleca się także wykupienie na czas podróży indywidulanego ubezpieczenia kosztów leczenia u ubezpieczyciela o międzynarodowym zasięgu działania.

{"register":{"columns":[]}}