W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zaświadczenie na sprowadzenie zwłok lub prochów (szczątków) do kraju

Gdzie załatwisz sprawę?

Zaświadczenie na sprowadzenie zwłok lub prochów (szczątków) do kraju uzyskasz we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP. 

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Nie, dokumenty można złożyć osobiście albo listownie.  Zalecamy przesłanie skanów posiadanych dokumentów na nasz adres e-mail: oslo.konsul@msz.gov.pl

Po otrzymaniu skanów dokumentów potwierdzimy, czy są one wystarczające do wydania zaświadczenie lub poinformujemy co należy poprawić/uzupełnić.

Jak umówisz się na spotkanie?

Jeżeli zdecydujesz się złożyć wniosek osobiście, umów się na wizytę, pisząc na nasz adres e-mail: oslo.konsul@msz.gov.pl

Prosimy o punktualne przyjście na wizytę, zgodnie z uzgodnioną godziną spotkania.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

Zaświadczenie na przewóz zwłok i szczątków ludzkich do Polski wydawane jest przez Wydział Konsularny po przedłożeniu kompletu następujących dokumentów: 

  • zezwolenie właściwego starosty/prezydenta miasta w Polsce na sprowadzenie i pochowanie zwłok/prochów – z wnioskiem o wydanie takiego pozwolenia może zwrócić się do starosty lub prezydenta miasta rodzina zmarłego lub upoważniony do tego zakład pogrzebowy
  • akt zgonu (Melding om dødsfall - wydawany przez Tingrett lub Byfogdembete - w Oslo), opatrzony pieczęcią urzędu i podpisem urzędnika. 

Aby zarejestrować norweski akt zgonu w Polsce, powinien on być opatrzony pieczęcią „Apostille”, którą przystawia Statsforvalteren.

  • zaświadczenie lekarskie o zgonie (Legeerklæring om dødsfall) - wydawane przez szpital norweski
  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że zgon nie nastąpił z powodu choroby zakaźnej (Smitteatest), wydawane przez lekarza norweskiego
  • policyjne zezwolenie na wywiezienie zwłok/prochów z terytorium Norwegii (Laissez-Passe), wydawane przez policję norweską
  • zaświadczenie domu pogrzebowego stwierdzające, że zwłoki/prochy zostały przygotowane do przewozu, złożone i zamknięte w metalowej trumnie/urnie, oraz ze trumna/urna nie zawiera niczego poza zwłokami/prochami
  • pełnomocnictwo rodziny zmarłego - jeśli formalności dotyczące sprowadzenia do Polski zwłok/prochów załatwia osoba trzecia/firma/zakład pogrzebowy

UWAGA: Wydruki z systemu internetowego Altinn bez pieczątki i podpisu urzędnika oraz pieczęci urzędu wydającego dokument są niewystarczające.

Ile zapłacisz?

Opłata jest zgodna z poz. 4.02 Tabeli Opłat Konsularnych. Od 1 stycznia 2024 roku wynosi ona 563 NOK.

Jeżeli potrzebne jest tłumaczenie aktu zgonu na język polski, należy dodatkowo wnieść opłatę zgodną z poz. 6.10 Tabeli Opłat Konsularnych (od 1 stycznia 2024 roku 563 NOK).

Po indywidualnym ustaleniu istnieje możliwość płatności przelewem. W tym celu prosimy o kontakt na adres: oslo.konsul@msz.gov.pl

Rachunek bankowy Wydziału Konsularnego w Oslo:

Numer rachunku: 1813 16 70857
Właściciel: Republikken Polens Ambassade
IBAN: NO8418131670857 
SWIFT/BIC: SHEDNO22
Bank: SpareBank1 Østlandet, Youngstorget 5, 0181 Oslo, Norwegia

Zlecając przelew zaznacz, że wszelkie koszty przelewu (po stronie banku wysyłającego, jak i przyjmującego wpłatę) ponosi podmiot/osoba zlecająca przelew.

W przypadku wpłaty na konto, do dokumentów składanych w Wydziale Konsularnym należy załączyć kopię dokonanego przelewu bankowego.

Jaki jest termin realizacji?

Staramy się wydawać zaświadczenia niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku. 

Jak odbierzesz dokumenty?

Osobiście, ewentualnie mejlem (po uzgodnieniu). Możemy też przesłać dokument na wskazany przez Ciebie adres w Norwegii, jeżeli pokryjesz koszt przesyłki - 210 NOK.

Jak możesz się odwołać?

W przypadku odmowy wykonania czynności, konsul wyda postanowienie, na które możesz wnieść w terminie 7 dni zażalenie do Ministra Spraw Zagranicznych. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem konsula, który wydał postanowienie.

Najczęściej zadawane pytania

Co się stanie jeśli rodzina nie zdecyduje się na sprowadzenie zwłok do Polski?

W przypadku podjęcia przez rodzinę zmarłego decyzji o niesprowadzaniu zwłok do Polski, konsul występuje do władz miejscowych z prośbą o pochowanie zwłok zgodnie z prawem miejscowym (na koszt władz lokalnych na cmentarzach publicznych).

Pamiętaj, że konsul nie pokrywa zobowiązań finansowych, nie udziela porad ani nie podejmuje w imieniu rodziny zmarłego żadnych decyzji związanych z wyborem sposobu oraz miejsca pochówku.

{"register":{"columns":[]}}