W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe informacje w sprawie sytuacji na Odrze i śnięciu ryb w Zbiorniku w Czernicy

21.04.2023

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska od 13 kwietnia br. prowadzi stałe badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. W Zbiorniku Czernica, mimo niskiego zasolenia wody, 17 kwietnia zaobserwowano znaczący wzrost ilości złotej algi w pobranych próbkach z 3 mln komórek na litr do 47 mln komórek na litr.

fot. Dolnośląski Urząd Wojewódzki - Zbiornik Czernica

O sytuacji powiadomiono Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Wody Polskie.

Dzięki wdrożonej procedurze alertowej podjęto natychmiastowe działania. Wojewoda Dolnośląski poinformował, że w nocy z 20 na 21 kwietnia, po informacji o znacznym wzroście liczebności inwazyjnego glonu, Straż Pożarna rozłożyła rękaw oddzielający zalew od Odry, by zapobiec śnięciu ryb.

Szczegółowe informacje dotyczące działań, zostały przedstawione podczas konferencji prasowej 21 kwietnia, z udziałem Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Mariusza Wojewódki, Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Zdzisława Króla oraz Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej Dariusza Byry.

Wczoraj wieczorem ze względu na to, że parametry na zalewie w Czernicy ulegały pogorszeniu, jeśli chodzi o ilość złotych alg, zgodnie z wdrożoną procedurą alertową, wszystkie służby zostały postawione w stan gotowości. Przed chwilą byłem na zalewie na wizji lokalnej w Czernicy, sytuacja na ten moment wydaje się być stabilna

– poinformował Wojewoda Dolnośląski.

Na zalewie w Czernicy obserwowana jest dosyć niska przewodność, to oznacza, że są to wody stosunkowo mało zasolone, a mimo to nastąpił rozwój i zakwit złotych alg. Bardzo istotny dla rozwoju zjawiska  okazuje się czynnik związany z występowaniem w wodzie fosforu i azotu oraz wzrostem nasłonecznienia.

Traktujemy ten zbiornik w Czernicy jako zjawisko, które uczy nas przewidywań także w innych miejscach m.in. na starorzeczach. Sytuacja w innych podobnych zbiornikach, w tym na Bajkale pozostaje na ten moment w normie. Zostały podjęte bezpośrednie działania, także prewencyjne. Bardzo dziękuję wszystkich zaangażowanym służbom, WIOŚ-owi, Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej i Państwowej Straży Rybackiej Działamy zgodnie z przyjętymi procedurami. Podsumowując - niskie zasolenie, czynniki biologiczne, azot, fosfor i nasłonecznienie. Spodziewaliśmy się gorszych wyników po nocy, jednak na ten moment skala śnięcia ryb jest minimalna

– podsumował Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski.

Wojewoda Dolnośląski poinformował również o tym, że monitoringiem objęty jest również pobliski Zbiornik Bajkał, ale na ten moment wyniki badań nie wzbudzają niepokoju.

Monitorowanych jest również kilka innych sąsiednich zbiorników.

Wojewódzki Inspektor Weterynarii Zdzisław Król poinformował:

W tej chwili dysponujemy pełnymi wynikami badań ryb, które pozwalają ustalić, że przyczyną ich śnięcia nie były kwestie zanieczyszczenia środowiska w badanym obszarze. Nie stwierdzono niepokojącego przekroczenia stężenia niebezpiecznych substancji. Można na tę chwilę śmiało powiedzieć, że z punktu widzenia zagrożenia metali ciężkich, zwłaszcza jeśli chodzi o rtęć, to tutaj sytuacja absolutnie nie jest niepokojąca.

Jeżeli chodzi o kwestię zwierząt domowych, zwłaszcza psów, to również w związku z wynikami badań, nie widzimy żadnych podstaw do tego ażeby wprowadzać nakazy, zakazy czy ograniczenia dotyczące np. kontaktu bezpośredniego z wodą pochodzącą z Odry.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Mariusz Wojewódka zwrócił uwagę, że:

Stan wody w głównym korycie Odry nie odbiega od stanu wieloletniego. Nie zaobserwowaliśmy tam niepokojących parametrów. Sytuacja dotyczy tylko miejsca w Czernicy, jednak wszystkie starorzecza są przez nasze służy regularnie badane, w tym sama Odra. Nie stwierdzamy innych podwyższonych parametrów poza algami.

Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej Dariusz Byra w trakcie konferencji prasowej potwierdził realizację zleconej przez Wojewodę Dolnośląskiego zwiększonej ilości codziennych kontroli na zbiornikach, w tym starorzeczach oraz w biegu Odry.

Parametry wody w Zbiorniku Czernica – monitoring

W porównaniu do danych z 13 kwietnia, gdy stwierdzono 3 mln komórek złotej algi na litr wody, w próbkach pobranych 17 kwietnia pojawiło się aż 47 mln komórek złotej algi na litr wody. Liczba ta zbliża się do pierwszego stopnia zagrożenia (określonego na poziomie 50 mln komórek algi na litr wody). Przy takich ilościach istnieje ryzyko powstania zakwitu. Dlatego Główny Inspektor Ochrony Środowiska postanowił natychmiast powiadomić Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Wody Polskie oraz inne służby państwowe.

Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ w ramach monitoringu interwencyjnego, po stwierdzeniu obecności złotej algi w Zbiorniku Czernica, rozszerzyli stały monitoring Odry o starorzecze. Obecnie dodatkowo obejmuje on również zbiorniki: Łacha Jelcz Laskowice, zbiornik Bajkał, Zalew Prężyce oraz Kanał Śluzy Miejskiej Wrocław Osobowice. W ramach monitoringu interwencyjnego prowadzone są pomiary terenowe tj.  tlen rozpuszczony, pH, przewodność oraz badania laboratoryjne m.in. biogeny (fosfor ogólny, azot ogólny) oraz fitoplankton pod kątem ilości złotej algi.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}