W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Geneza i utworzenie placówki

OECD

W okresie akcesji Polski do OECD i tę akcesję poprzedzającym zadania związane z nawiązaniem i prowadzeniem przez Polskę coraz bliższej współpracy z OECD, a następnie rozpoczęciem i prowadzeniem negocjacji członkowskich, realizował dwuosobowy Pion ds. Współpracy z OECD, funkcjonujący w strukturze Biura Radcy Ekonomiczno-Handlowego (BREH) przy Ambasadzie RP w Paryżu, którego siedziba mieściła się przy 76, rue de la Faisanderie w XVI dzielnicy, nieopodal głównej siedziby Organizacji.
 
Z dniem 1 stycznia 1997 r. zostało utworzone Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy OECD w Paryżu w rezultacie przekształcenia dawnego Pionu ds. Współpracy z OECD w BREH, którego siedziba stała się na pierwsze lata członkostwa w Organizacji także prowizoryczną siedzibą nowej Placówki. Początkowo Placówka funkcjonowała w składzie dwuosobowym z Charge d'affaires a.i.- pełniącym od 31 grudnia 1996 r. obowiązki Stałego Przedstawiciela RP przy OECD - Radcą-Ministrem Pełnomocnym dr Mieczysławem Szostakiem na czele.
 
Od 13 maja 1997 r. funkcję pierwszego w historii Stałego Przedstawiciela RP przy OECD w randze Ambasadora pełnił dr hab Jan Woroniecki. Wzmocniona została też obsada kadrowa Przedstawicielstwa - w trakcie 1997 r. o trzy etaty merytoryczne  i na początku 1998 r. o kolejny etat merytoryczny.

Na wiosnę 1998 r., dzięki staraniom m.in. ówczesnego Ambasadora Jana Woronieckiego, dokonano wyboru i zakupu budynku na nową, niezależną siedzibę Przedstawicielstwa. Budynek  znajduje się nieopodal głównej siedziby OECD w XVI dzielnicy Paryża, przy 136 rue Longchamp.

29 października 2001 r. funkcję Ambasadora, Stałego Przedstawiciela RP przy OECD, objął dr Jan Bielawski.

Po trwającym prawie dwa lata remoncie, na wiosnę 2002 r. Stałe Przedstawicielstwo przeniosło się do swej nowej siedziby, dokonując uroczystego otwarcia z udziałem wysokich funkcjonariuszy Organizacji oraz przedstawicieli rządu z Polski.
 
5 grudnia 2005 r. funkcję  Ambasadora, Stałego Przedstawiciela RP przy OECD, po raz drugi w historii funkcjonowania placówki objął dr hab Jan Woroniecki.

11 sierpnia 2010 r. funkcję Ambasadora, Stałego Przedstawiciela RP przy OECD, objął dr Paweł Wojciechowski.

15 września 2014 r. funkcję Ambasadora, Stałego Przedstawiciela RP przy OECD objął dr Jakub Wiśniewski.

31 sierpnia 2016 r. funkcję Ambasadora, Stałego Przedstawiciela RP przy OECD objął prof. Aleksander Surdej.

{"register":{"columns":[]}}