W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncert w siedzibie OECD

05.07.2021

Pierwszy dzień lipca był we Francji momentem wejścia w trzecią fazę znoszenia obostrzeń epidemicznych i łagodzenia zasad dystansu społecznego. Niedługo później, 5 lipca, w OECD miało miejsce pierwsze wydarzenie kulturalne w Organizacji od marca 2020 roku. Był to współorganizowany przez Stałe Przedstawicielstwo Polski przy OECD oraz Instytut Polski Paryżu koncert kwartetu smyczkowego Ãtma Quartet.

koncert

Ãtma to jeden z najbardziej obiecujących kwartetów wśród polskich muzyków młodego pokolenia, regularnie nagradzany na konkursach krajowych i międzynarodowych oraz doskonalący się pod okiem  światowych wirtuozów muzyki kameralnej. Katarzyna Gluza, Paulina Marcisz, Karalina Orsik oraz Edyta Słomska zaproponowały publiczności zgromadzonej w Salon du Parc i łączącej zarówno wysokich rangą urzędników OECD, Ambasadorów państw członkowskich Organizacji, Polaków w niej zatrudnionych, jak też przedstawicieli i gości Instytutu Polskiego w Paryżu, swoją interpretację utworów Ludwiga von Beethovena, Andrzeja Panufnika oraz Maurice’a Ravela.

Ze względu na złagodzony, ale niezmiennie obowiązujący reżim sanitarny, goście zmuszeni byli zachowywać dystans społeczny: utrzymano konieczność zakrywania nosa i ust atestowanymi maseczkami, liczba gości była mocno ograniczona względem pojemności sali. Zrezygnowano także z jakichkolwiek poczęstunków.

Tym niemniej, jak, cytując klasyka, zaznaczył Ambasador Aleksander Surdej w swym wystąpieniu powitalnym: „nade wszystko muzyki!”. A ta, porwawszy swymi dźwiękami słuchaczy, wtopiła się subtelnie w przyrodę widoczną z Salon du Parc przez jego przeszklenia, dostarczając tym samym wspaniałych doznań estetycznych i pozwalając choć na chwilę zapomnieć o trudnościach i dramatach spowodowanych pandemią.


Zdjęcie: SP RP OECD Paryż