W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MRiT we współpracy z Pocztą Polską wyemitowało znaczek z okazji 25. rocznicy obecności Polski w OECD

19.10.2021

W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia polskiego członkostwa w OECD. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju i Technologii wystąpiło z inicjatywą wydania przez Pocztę Polską znaczka okolicznościowego „25 lat Polski w OECD”. W jego oficjalnej prezentacji uczestniczyli wiceszef MRiT Grzegorz Piechowiak oraz przedstawiciele kierownictwa Poczty Polskiej.

MRPiT

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju już od 60 lat wyznacza standardy regulacji i prawa gospodarczego na świecie. Była też pierwszym ugrupowaniem świata zachodniego, do którego nasz kraj został zaproszony i przyjęty po zmianach ustrojowych 1989 roku. Trwająca ćwierć wieku współpraca przyniosła wiele korzyści polskiej gospodarce i społeczeństwu. Z tej okazji,  wśród licznych działań promocyjno-informacyjnych,  wydaliśmy również okolicznościowy znaczek  – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

Kiedy 25 lat temu Polska na równych prawach przystąpiła do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – OECD – de facto powróciła do grupy państw Zachodu. Od tego wydarzenia rozpoczęła się nasza droga do struktur NATO i Unii Europejskiej. Jubileusz tamtego wydarzenia uczciliśmy znaczkiem symbolizującym wspólne dążenie członków OECD do jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i stopy życiowej obywateli, zgodnie z głównym celem przyświecającym tej organizacji – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Emisja filatelistyczna okolicznościowego znaczka „25 lat Polski w OECD” stanowi część działań promocyjno-informacyjnych związanych z jubileuszowymi obchodami naszej aktywności w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Znaczek na 25-lecie

Autor projektu, Jan Konarzewski, przedstawił na znaczku logo Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W tle waloru widnieją strzałki w różnych kolorach. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona symboliczną grafikę nawiązującą do 25 lat obecności  naszego kraju w OECD.

Szczegółowe informacje dotyczące znaczka:
autor projektu: Jan Konarzewski
liczba znaczków: 1
wartość: 3,30 zł
nakład: 140 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 40,5 x 54 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 35 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 16 października 2021 r.

Polska obecność w OECD

Polska została członkiem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)  22 listopada 1996 r. jako pierwsze ugrupowanie świata zachodniego o charakterze integracyjnym, do którego nasz kraj został zaproszony i przyjęty po wprowadzeniu prodemokratycznych zmian ustrojowych. Obecnie do OECD należy 38 państw. Od czerwca 2021 r. jej szefem jest Australijczyk Mathias Cormann.  


Copyright: Biuro Komunikacji MRiT 

{"register":{"columns":[]}}