W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Grupy Strategii Globalnej - GSG

08.12.2023

Posiedzenia Grupy OECD ds. Strategii Globalnej (Global Strategy Group – GSG) są spotkaniami przedsta-wicieli wysokiego szczebla 38 państw członkowskich OECD i Unii Europejskiej, poświęconymi dyskusji nt. globalnych wyzwań, współpracy w gronie państw członkowskich w przeciwdziałaniu im oraz wsparciu dla tych działań ze strony Organizacji. Ostatnie posiedzenie Grupy w dniach 7-8 grudnia 2023 r. poświęcone było potrzebie przekształceń polityk publicznych i dostosowań działań w obszarze finansów publicznych w reakcji na zmiany realiów geopolitycznych, spowodowane m.in. pandemią COVID-19, atakiem Rosji na Ukrainę oraz napięciami na Bliskim Wschodzie.

oecd

Spotkanie, któremu przewodniczyła minister spraw wewnętrznych Grecji Niki Kerameus, prowadzone było według podejścia strategic foresight, a jego główną osią była próba wytypowania wspólnych działań państw OECD w dziedzinach polityki handlowej, zielonej transformacji, polityki demograficznej i współpracy z państwami rozwijającymi się w przypadku zaistnienia 4 różnych scenariuszy rozwoju sytuacji globalnej. Rozważane w czasie obrad GSG 4 hipotetyczne scenariusze zostały oparte na obecnych megatrendach, założeniach i danych związanych przede wszystkim z:

  1. przesunięciem się epicentrum globalnej gospodarki do regionu Indo-Pacyfiku, na który już teraz przypada 2/3 globalnego PKB i 1/2 światowej populacji;
  2. szybkim wzrostem populacji w Afryce (w 2050 r. kontynent ten będzie zamieszkiwać tyle samo ludzi co państwa OECD i Chiny łącznie) i równocześnie starzeniem się społeczeństw państw OECD (w 2060 r. ludność w wieku produkcyjnym może stanowić tylko 10% populacji);
  3. możliwością prowadzenia bardziej ambitnych, globalnie skoordynowanych działań w obszarze zmian klimatycznych;
  4. przekształceniami gospodarek i społeczeństw przez nowe technologie.

Uzupełnieniem dyskusji nad 4 scenariuszami były prezentacja Dyrektora Bruegel J. Zettelmeyera dot. zacieśniającej się w przypadku państw rozwiniętych przestrzeni fiskalnej na podejmowanie długofalowych działań na rzecz dekarbonizacji, bezpieczeństwa gospodarczego i utrzymywania spójności społecznej oraz prezentacja Głównej Ekonomistki OECD C. Lombardelli dot. perspektyw rozwoju gospodarki światowej do 2060 r. w oparciu m.in. prognozy zawarte w ostatnim wydaniu „OECD Economic Outlook”.

W spotkaniu GSG uczestniczyła grupa ekspertów Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii na czele z Dyrektorem Departamentu Polityki Makroekonomicznej MF Markiem Skawińskim, Wicedyrektorem tego departamentu, Jakubem Sawulskim oraz Wicedyrektorem Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej MRiT Maciejem Falkowskim.


Photo: OECD

 

{"register":{"columns":[]}}