W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prognozy ekonomiczne OECD pn. Restoring Growth

30.11.2023

W dniu 29 listopada 2023 r. miała miejsce konferencja prasowa Sekretarza Generalnego OECD, Mathiasa Cormanna oraz Głównej Ekonomistki OECD, Clare Lombardelli, na której zaprezentowano jesienne pro-gnozy ekonomiczne OECD pn. Restoring Growth, zawierające ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz poszczególnych państw członkowskich Organizacji, w tym Polski.

eco outlook

Inflacja, wyzwania polityki fiskalnej oraz słaba kondycja światowego handlu utrudniają szybki powrót na ścieżkę zrównoważonego wzrostu gospodarczego.

Pomimo silniejszego, niż oczekiwano światowego wzrostu PKB w 2023 r.(2,9%), jego tempo jest nierównomierne. OECD przewiduje, że globalny PKB spadnie do poziomu 2,7% w 2024 r., a następnie wzrośnie do 3% w 2025 r. Walka z powoli spadającą inflacją (w gospodarkach G20 5,8% i 3,8% odpowiednio w 2024 i 2025 r. wobec 6,2% w 2023 r.) powinna pozostać w centrum działań rządów, a rosnąca presja fiskalna wymusić aktywne działania z zakresu polityki pieniężnej, fiskalnej i strukturalnej.

Do czasu trwałego spadku inflacji polityka monetarna powinna pozostać restrykcyjna, dopóki nie pojawią się wyraźne oznaki, że presja inflacyjna jest trwale obniżona, a krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne ulegają dalszemu złagodzeniu.

Polityka fiskalna powinna przede wszystkim skupiać się na działaniach konsolidacyjnychi sięgać po narzędzia polityki strukturalnej. OECD sugeruje ograniczanie kosztów starzenia się społeczeństw oraz inwestycje w edukację, cyfryzację, infrastrukturę i dekarbonizację. Gospodarki potrzebują ustanowienia wiarygodnych, średnioterminowych ram fiskalnych.

Restrukturyzacja globalnych łańcuchów wartości, polityka protekcjonistyczna oraz napięcia geopolityczne wpływają negatywnie na perspektywy światowego handlu. Zwiększenie poziomu inwestycji, udziału siły roboczej na rynku pracy czy rozwój umiejętności poprawiłyby perspektywy produktywności i zmaksymalizowały korzyści z transformacji cyfrowej. Niezbędny jest również szybszy postęp w kierunku dekarbonizacji gospodarek, tj. poprzez zwiększenie inwestycji w infrastrukturę ekologiczną i cyfrową i wsparcie dla innowacji.          

Polska w świetle wiosennych prognoz ekonomicznych

W przypadku Polski OECD prognozuje stopniowe ożywienie gospodarcze, wspierane głównie przez wzrost konsumpcji oraz przy założeniu ograniczenia dodatkowych wydatków fiskalnych. Restrykcyjna polityka pieniężna i słaby popyt krajowy przełożyły się na prognozę poziomu PKB w 2023r. (0,4%), z tendencją wzrostową do 2,6% w 2024r. oraz 2,9% w 2025r. Utrzymująca się inflacja bazowa spadnie do poziomu 3,4%. do końca 2025r. Jednak ryzyko ponownego jej wzrostu i niepewność perspektyw uzasadniają stopniowe łagodzenie polityki pieniężnej oraz przeprowadzenie konsolidacji fiskalnej (począwszy od 2024r.).

Wszystkie dostępne informacje na temat raportu, jak również tekst dokumentu znajdują się tutaj:

https://www.oecd.org/economic-outlook/november-2023/

https://www.oecd-ilibrary.org/sites/7a5f73ce-en/index.html?itemId=/content/publication/7a5f73ce-en

Konferencję prasową, prezentującą raport można obejrzeć pod linkiem:

https://oecdtv.webtv-solution.com/39268ea01517791e1bf3772d92c3570e/or/launch_of_the_oecd_economic_outlook_2023.html


OECD (2023), OECD Economic Outlook, Volume 2023 Issue 2: Preliminary version, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/7a5f73ce-en

Photo:©OECD 2023

 

{"register":{"columns":[]}}