W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przystąpienie Kostaryki do OECD

25.05.2021

25 maja 2021 r. Kostaryka oficjalnie została nowym członkiem OECD. Zgodnie z art. 16 Konwencji OECD, przystąpienie do Organizacji staje się formalne z chwilą złożenia dokumentu przystąpienia do niej. Kostaryka jest zatem w kolejności 38 krajem, który przystąpił do Organizacji*.

a

W trakcie procesu akcesyjnego rozpoczętego w kwietniu 2015 roku, Kostaryka z sukcesem przeprowadziła pogłębione przeglądy przeprowadzone przez 22 komitety tematyczne OECD i dokonała ważnych reform, które pozwoliły krajowi w licznych obszarach dostosować swoje ustawodawstwo i polityki publiczne do standardów OECD.

Sekretarz generalny OECD Angel Gurría przy tej okazji stwierdził: „Z przyjemnością witamy Kostarykę w OECD w czasach, gdy multilateralizm jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Najlepszym sposobem na sprostanie dzisiejszym globalnym wyzwaniom jest posiadanie rozwijających się i zaawansowanych gospodarek, pracujących wspólnie nad rozwiązaniami” (“We are delighted to welcome Costa Rica into the OECD family at a time when multilateralism is more important than ever. The best way to address today’s global challenges is by having emerging, developing and advanced economies working side by side on solutions”.) 

Kostaryka jest czwartym krajem członkowskim Organizacji z regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, dołączając do OECD po Meksyku, Chile i Kolumbii.

Komunikat prasowy OECD:

https://www.oecd.org/costarica/oecd-welcomes-costa-rica-as-its-38th-member.htm

Dane OECD o kraju:

https://data.oecd.org/costa-rica.htm

 


*Organizacja zrzesza dziś 37 krajów członkowskich: Australia, Austria, Belgia, Chile, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Kolumbia, Korea, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.