W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium OECD: Dostęp do źródeł finansowania dla MŚP: przykład Mongolii

22.09.2020

Seminarium, które miało miejsce w dniu 18.09.br., odbyło się w ramach cyklu wydarzeń organizowanych przez Organizację w ramach realizowanego Programu regionalnego dla Eurazji. Tematem spotkania było omówienie postępu z wdrożenia przez Mongolię sformułowanych przez OECD rekomendacji dotyczących dostępu do źródeł finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Moderatorem dyskusji był Ambasador Aleksander Surdej, Stały Przedstawiciel RP przy OECD.

OECD

Sekretariat OECD docenił działania władz mongolskich, polegające na przyjęciu nowego prawa oraz wprowadzeniu definicji „małego i średniego przedsiębiorstwa”. Mongolia z sukcesem także zwiększyła skalę wsparcia dla tych firm, ulepszono dostęp tych podmiotów do gwarancji. Pozytywne są również dotychczasowe efekty wdrażania koncepcji „jednego okienka”, cyfryzacji procedur administracyjnych i wykorzystywania różnych narzędzi dla finansowania działalności MŚP. Mongolia poszerzyła ofertę pożyczkową dla tych pomiotów, w większym stopniu procedury dla oceny pożyczek są przejrzyste.

W dyskusji uczestnicy seminarium zwrócili uwagę na fakt, iż koronawirus negatywnie wpłynął na działalność biznesową i płynność mongolskich MŚP. Celowe jest kontynuowanie reform i m.in. rozszerzenie zakresu działalności mongolskiego funduszu gwarancji kredytowych i funduszu rozwoju MŚP. Innym obszarem, gdzie władze mongolskie mogą podjąć działania jest: proces cyfryzacji i  promocji eksportu. W procesie pobudzenia działalności MŚP i wsparciach ich umiędzynarodowienia szczególną rolę może odegrać nowa wyspecjalizowana agencja dla MŚP, którą zamierzają utworzyć władze mongolskie.

Temat finansowania MŚP był ujęty w programie projektu, jaki Polska sfinansowała i wspólnie z OECD zrealizowała w Mongolii w kwietniu 2019 r. Odbyły się wówczas warsztaty w Ułan Bator oraz w  mieście Darkhan, podczas których polscy eksperci podzieli się wiedzą i doświadczeniem Polski z  przeprowadzonych reform w tym obszarze. Jednym z panelistów seminarium była przedstawicielka Ministerstwa Rozwoju, która wzięła udział w tym projekcie. Do wspomnianych warsztatów nawiązał też podczas dyskusji przedstawiciel MSZ Mongolii, który poinformował, iż Mongolia zainteresowana jest dalszą współpracą z OECD i jej państwami członkowskimi w podobnej, jeśli to możliwe, formule.

{"register":{"columns":[]}}