W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja Okobusa w Wysokiem

14.03.2023

Okobus, mobilny gabinet okulistyczny do diagnostyki osób chorych na cukrzycę, ma przebadać 5 tys. pacjentów. 13 marca 2023 r. w Wysokiem odbyła się inauguracja projektu "Telediagnostyka w badaniach okulistycznych". Pilotażowy program jest realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, we współpracy Ministerstwem Zdrowia oraz Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie dzięki wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która na ten projekt przeznaczyła ponad 5 mln złotych.

Samochód diagnostyczny Okobus na placu przed Urzędem Gminy w Wysokiem, woj. lubelskie.

W inauguracji udział wzięli m.in. rektor prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Wojciech Załuski, minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia Piotr Bromber, wójt gminy Wysokie Dorota Dobrzyńska, lek. med. Tomasz Zieliński Wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

W Polsce na cukrzycę chorują 3 mln osób – ⅓ z nich zagraża retinopatia cukrzycowa, która nie leczona może doprowadzić do uszkodzenia lub utraty wzroku. Stąd bardzo ważna jest wczesna diagnostyka. Pilotażowy projekt realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie ma na celu przebadanie jak największej liczby pacjentów, a na podstawie zebranych wyników stworzenie aplikacji i algorytmu sztucznej inteligencji, który na dalszych etapach projektu będzie wykorzystywany w ocenie zdjęć okulistycznych. Projekt Okobus skupia zespół specjalistów zarówno z dziedziny okulistyki, informatyki, łączności i lekarzy rodzinnych.

Jak zaznaczył Janusz Cieszyński sekretarz stanu w KPRM 

W Cyfryzacja KPRM dbamy o to, aby nowe technologie były zorientowane na człowieka. Skupiamy się na praktycznych obszarach zastosowania m.in. sztucznej inteligencji. Jednym z ważniejszych jest wykorzystywanie wiedzy z zakresu AI w medycynie, a projekt Okobus wpisuje się w ten obszar. Dlatego, w kolejnym etapie projektu ma powstać AI, która pozwoli na wychwycenie pacjentów wymagających pogłębionej diagnozy i leczenia. Ufam, że program umożliwi wykrywanie zaburzenia wzroku u osób cierpiących na cukrzycę na najwcześniejszym etapie dzięki synergii, jaką uzyskamy na styku współpracy maszyn i ludzi. To pozwoli przyspieszyć badania i skalować nowe rozwiązania.

Nowy model diagnostyki pozwoli dotrzeć do mieszkańców województwa lubelskiego, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów. Pacjenci, wskazani przez lekarzy rodzinnych, będą wstępnie diagnozowani w wybranych miejscowościach w odpowiednio wyposażonym pojeździe. W Okobusie, dzięki zainstalowanej kamerze okulistycznej, będą wykonywane zdjęcia dna oka oraz badanie angio-OCT - badania konieczne i wystarczające, by zarejestrować nawet najwcześniejsze objawy cukrzycowego obrzęku plamki. Wyniki badań będą przesyłane zdalnie do oceny przez specjalistów z Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UML. Na tej podstawie wytypowani zostaną pacjenci potrzebujący leczenia, którzy trafią do dalszej diagnostyki w klinice.

Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy będzie odpowiadał za przygotowanie pojazdu diagnostycznego i jego wyposażenie, także w środki mobilnej łączności i transmisji danych. Wytypuje również lokalizacje, w których przeprowadzane będą badania, pod kątem najlepszej łączności bezprzewodowej. Jego specjaliści opracują też model uczenia maszynowego i gotowe rozwiązanie oparte o sztuczną inteligencję dla potrzeb diagnostyki okulistycznej.


 

Flaga i godło Rzeczpospolitej Polskiej

Telediagnostyka w badaniach okulistycznych - zastosowanie telemedycyny w wykrywaniu retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki - pilotażowy program badań przesiewowych. Program finansowany ze środków budżetu Państwa - Ministra Zdrowia.

Loga instytucji finansujących i realizujących projekt "Telediagnostyka w badaniach okulistycznych: Instytutu Łączności, KPRM, Ministerstwa Zdrowia, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie

{"register":{"columns":[]}}