W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

02.06.2023 Koncert Promocyjny

18.05.2023

Po lewej stronie na czarnym tle logotyp szkoły MKiDN, Miasta Ogrodów, Stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius oraz dane teleadresowe szkoły. Po prawej stronie na szarym tle nazwa koncertu oraz zdjęcia fortepianu koncertowego, występujących: Beaty Bilińskiej, Piotra Orlowa, Michała Korzenia, Jurka Dybała oraz orkiestry MASO. Program i nazwisko osoby prowadzącej - Aleksandra Roterman. Logotyp Jurka Dybała oraz NIMiT.

Mamy zaszczyt i wielką przyjemność zaprosić wszystkich miłośników muzyki Fryderyka Chopina oraz przyjaciół naszej szkoły na niezwykły koncert.

2 czerwca 2023 o godz. 17.00 na scenie sali koncertowej bytomskiej szkoły muzycznej odbędzie się niezwykły koncert, podczas którego wystąpią Beata Bilińska i  Jej wychowankowie – Piotr Orlow i Michał Korzeń, a towarzyszyć im będzie uznawana za jedną z najlepszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych w Europie, Orkiestra MASO, czyli Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa pod batutą Jurka Dybała. Będzie to koncert związany z promocją nowego, koncertowego fortepianu marki SHIGERU KAWAI, pozyskanego dla szkoły ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2022.

Beata Bilińska to jedna z najciekawszych osobowości polskiej pianistyki, Jej wykonania nacechowane są blaskiem, pasją i brawurą gry, świetną wirtuozowską techniką oraz sugestywną, romantyczną ekspresją. W swoim dorobku posiada kilkanaście płyt CD, na których znalazły się nagrania muzyki Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Sergiusza Rachmaninowa, Modesta Musorgskiego, Sergiusza Prokofiewa, kompozycje na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku, utwory kameralne Wolfganga Amadeusza Mozarta, Francisa Poulenca i Aleksandra Tansmana oraz koncerty fortepianowe Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Była dwukrotnie nominowana do „Paszportu Polityki” oraz czterokrotnie do nagrody „Fryderyk” (2003, 2004, 2013, 2015). W 2015 roku otrzymała tę prestiżową statuetkę za płytę z nagraniem „II Koncertu fortepianowego” Wojciecha Kilara z orkiestrą Aukso pod batutą Marka Mosia. Za swoje pozostałe płyty otrzymała liczne nagrody fonograficzne, m.in.: dwukrotnie „Pizzicato Supersonic Award” w Luxemburgu, „Joker Award” przyznawaną przez belgijskie „Les Crescendo”, „Scherzo Award” w Madrycie i „Musica Award” w Rzymie oraz najbardziej prestiżowe wyróżnienie fonograficzne MIDEM Classical Award 2008. Obok działalności solistycznej uprawia również kameralistykę, współpracowała m.in. wielokrotnie z Kwartetem Śląskim i Krakowskim Kwintetem Dętym oraz z instrumentalistami: Jakubem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Rafałem Kwiatkowskim, Patrycją Piekutowską, Agatą Szymczewską i Marcinem Zdunikiem. Beata Bilińska pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą oraz zasiada w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych (m.in. XVII International Chopin Piano Competition in Asia).

Podczas koncertu w naszej szkole usłyszymy pianistkę w partii solowej Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Solistami Koncertu f-moll op. 21 będą: w części I – Michał Korzeń, a w części II i III Piotr Orlow.

Piotr Orlow jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu a od października 2022 roku studentem Beaty Bilińskiej. Uczestniczył w wielu konkursach i kursach pianistycznych krajowych i zagranicznych. Koncertował między innymi w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Operze Śląskiej w Bytomiu, Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Piotr Orlow jest laureatem ponad 27 konkursów pianistycznych ogólnopolskich i międzynarodowych.

Michał Korzeń to wyróżniający się uczeń naszej szkoły. Jest uczniem Beaty Bilińskiej od 2021 r. Pomimo młodego wieku, w swoim dorobku artystycznym posiada już wiele znaczących nagród i wyróżnień, w roku 2020 Michał był półfinalistą międzynarodowego show telewizyjnego  „Virtuosos V4+” – organizowanego w Budapeszcie. Od momentu gdy brat Michała, kontrabasista Kacper rozpoczął naukę w bytomskiej szkole muzycznej, Michał w wielu konkursach towarzyszył mu jako akompaniator, często otrzymując wyróżnienia. Chłopcy obok muzyki klasycznej odnoszą również znaczące sukcesy w zespole jazzowym „2KQ Trio”.

Dyrygentem tego wspaniałego przedsięwzięcia będzie Jurek Dybał, człowiek i artysta niezwykły. Jest absolwentem bytomskiej szkoły muzycznej i gdy tylko dowiedział się o planowanym koncercie, natychmiast zadeklarował w nim swój udział pomimo licznych planów koncertowych. Jurek Dybał jest artystą niezwykle wszechstronnym, na estradzie bywa jednocześnie dyrygentem, solistą kontrabasistą oraz prowadzącym koncert. Swe doświadczenia jako muzyk orkiestrowy czerpał przede wszystkim ze współpracy z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Münchner Philharmoniker, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks czy – powstałą z inicjatywy Claudio Abbado – Mahler Chamber Orchestra, której był członkiem – założycielem. Jako solista oraz kameralista koncertuje z takimi orkiestrami i zespołami jak Wiener Virtuosen, Klavierquintett Wien, Toujor Mozart Festival Ensemble, Münchner Septet, Concerto Avenna, Orkiestra Kameralna Wratislavia, Kwartet Prima Vista, Kwartet Śląski. Swoje zainteresowania muzyką dawną realizuje współpracując z takimi zespołami jak: La Stagione Frankfurt i Il Tempo Warsaw. Jest jednym ze współzałożycieli, szefem i dyrygentem Orkiestry Kameralnej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Z orkiestrą tą występował na wielu ważnych europejskich festiwalach oraz nagrał premierową płytę odkrytego przed kilkoma laty dzieła Ignacego Jana Paderewskiego – Suitę na smyczki. Jurek Dybał dyrygował takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Bawarska Kameralna Orkiestra Filharmoniczna, Polska Orkiestra Radiowa, Kuopio Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Śląska Orkiestra Kameralna, czeska Orkiestra Kameralna Quattro. Bliska współpraca łączy go z Wiedeńską Orkiestrą Kameralną, z którą występuje w wielu prestiżowych salach Europy. Nagrał z nią także DVD z muzyką m.in. Franciszka Lessela z rękopisu Archiwum Musikverein w Wiedniu. Jako dyrygent współpracuje też ze słynnym, specjalizującym się w muzyce dawnej – zespołem Concerto Köln. Chętnie współpracuje też z zespołami jazzowymi, folkowymi, world music, a także zajmuje się muzyką filmową. Jurek Dybał obecnie jest jednym z prowadzących grupę kontrabasistów słynnych Filharmoników Wiedeńskich oraz Wiener Staatsoper. Prowadzi także aktywną działalność pedagogiczną – m.in. w Austrii, Francji, Polsce, Japonii, Korei, Puerto Rico i Australii. W latach 2010-2012 wykładał na stanowisku profesora w klasie kontrabasu w Hochschule der Musik w Dreźnie. Gościnnie wykłada także w Akademii Muzycznej w Krakowie. Ponadto prowadzi kursy, między innymi, w: Austrii, Francji, USA, Japonii, Korei, Puerto Rico i Australii.

Zaproszenie do udziału w naszym ,,małym pianistycznym święcie” przyjęli młodzi muzycy z Orkiestry MASO (Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej), Pierwsza i jedyna profesjonalna orkiestra młodzieżowa w Ukrainie. Została założona w 1993, by już rok później święcić sukcesy na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kopenhadze, gdzie otrzymała tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry europejskiej 1994 roku. Orkiestra MASO, w której szeregach zasiadają obecnie najbardziej utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy przed wybuchem wojny dawała regularne, cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności z udziałem uznanych światowych solistów i dyrygentów. W roku 2008 w dowód uznania zasług dla rozwoju kultury ukraińskiej Orkiestra otrzymała oficjalny, państwowy tytuł Zespołu Akademickiego, który jest wyrazem najwyższego uznania w Ukrainie dla tego typu instytucji. W wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zespół stracił podstawy egzystencji i możliwość funkcjonowania w swoim, szczególnie tragicznie doświadczonym działaniami wojennymi mieście. Swój nowy artystyczny dom MASO odnalazła, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce. Początkowo w gościnnym Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, następnie zaś w Lublinie, Zakopanem, Wrocławiu i Szklarskiej Porębie. Obecnie w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Orkiestra rezyduje w Katowicach, funkcjonując pod skrzydłami Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy wsparciu organizacyjnym stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius Polska oraz merytorycznym dyrygenta, animatora życie kulturalnego oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich – Jurka Dybała.

Popołudniowy koncert 2 czerwca będzie dla naszej szkoły wielkim wydarzeniem. Możliwość obserwowania jak rodzą się interpretacje wielkich artystów „na gorąco, na żywo” jest niepowtarzalną okazją kontemplowania przeżyć muzycznych w sposób, którego tak bardzo brakowało nam podczas pandemii.

Dziękujemy pani Beacie Bilińskiej i panu Jurkowi Dybałowi za bezinteresowne zaangażowanie w życie muzyczne naszej szkoły, to prawdziwy zaszczyt – mieć w gronie naszych przyjaciół tak niezwykłych muzyków.      

Serdecznie zapraszamy wszystkich bytomskich, i nie tylko, melomanów, miłośników muzyki fortepianowej na ten niezwykły koncert.

BEZPŁATNE BILETY DO ODBIORU W SEKRETARIACIE SZKOŁY.

 

KP

{"register":{"columns":[]}}