W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zespoły

Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna

Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna jest 60 – 80 osobowym zespołem uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu. W 1988 r. opiekę nad orkiestrą objął dyrygent i waltornista p. Andrzej Affeltowicz. Działalność tego instrumentalisty i pedagoga wpłynęła znacząco na rozwój zespołu.

W 1990 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki w Warszawie wyraziło zgodę na używanie tytułu „Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna’’, co stanowiło wówczas i nadal jest wielkim wyróżnieniem.

Od początku istnienia orkiestry ambicją młodzieży była próba dorównania poziomem artystycznym podobnym zespołom działającym za granicą. Pierwsze wykonania pełnych programów symfonicznych obejmowały tak znane kompozycje jak IX symfonia Z Nowego Świata A. Dvořaka, V Symfonia L. van Beethovena, Symfonia Jowiszowa W. A. Mozarta, czy IV Symfonia R. Schumanna. Występy młodych muzyków udowodniły, że zespół prezentuje poziom pozwalający na poważne koncerty w liczących się ośrodkach artystycznych.

Młodzi artyści stale poszerzają swoje umiejętności wykonawcze, grając w orkiestrach międzynarodowych np. Gustav Mahler Youth Orchestra, czy występując pod opieką takich mistrzów jak C. Abbado, R. Chailly, N. Mariner.

Uczestnictwo orkiestry w różnego rodzaju festiwalach stało się źródłem inspiracji do dalszej pracy, a nawiązane w ten sposób kontakty umożliwiły zaproszenia do Danii, Szkocji (Aberdeen), Niemiec (Lörrach), Monachium, Austrii (Wiedeń). Przykładem współpracy Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z młodzieżą Bawarii – z Bawarską Orkiestrą Młodzieżową – są koncerty, które miały miejsce w Polsce w kwietniu 1994 roku. Wówczas muzycy obu zespołów wspólnie występowali na estradzie, tworząc 140 osobową orkiestrę symfoniczną.

Innym przykładem współpracy między szkołami i orkiestrami jest projekt pod hasłem „Klasyka bez granic” (2003 r.), podczas którego Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna wraz z solistami Powiatowej Szkoły Muzycznej w Heinsbergu i Muzycznym Atelier G & J Paczyna zrealizowała szereg koncertów w Polsce i Niemczech.

Orkiestra często koncertuje dla polskiej publiczności. Zespół występował w Filharmonii w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, w salach koncertowych NOSPR w Katowicach, w Studio S – 1 w Warszawie, Akademii Muzycznej w Warszawie. Wielkim wyróżnieniem dla orkiestry są występy w Filharmonii Narodowej w Warszawie (koncerty od 1990 r.).

Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna wielokrotnie akompaniowała solistom podczas Śląskiego Konkursu Pianistycznego w Zabrzu. Od 2005 roku zespół orkiestrowy towarzyszy również laureatom Ogólnopolskiego Festiwalu Fagotowo-Obojowego im. Wiktora Osadzina i Edwarda Mandery, który co dwa lata jest organizowany w bytomskiej szkole muzycznej. Tradycją są również cykliczne koncerty dyplomatów tejże szkoły przy akompaniamencie zespołu.

W maju 2010 roku Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna zagrała wraz z solistką Anną Banaś z klasy wiolonczeli p. Beaty Krzanowskiej na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Bytomiu, a w czerwcu wystąpiła we Wrocławiu na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych. Solistami tego koncertu byli: Łukasz Mazanek i Maria Szymkiewicz z klasy kontrabasu p. Gerarda Przybyły.

28 dzień stycznia 2015 roku był dla Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej momentem wyjątkowym. Koncert, który odbył się w zabytkowej auli był uwieńczeniem wieloletniej współpracy zespołu z maestro Andrzejem Affeltowiczem. Przy pulpitach zasiedli Absolwenci bytomskiej szkoły, którzy pod batutą p. Affeltowicza zagrali niejeden koncert. Wszyscy muzycy dołożyli starań, by koncert był niezapomnianym wydarzeniem. Spotykając się zaledwie na trzech próbach pokazali, że muzyka rozwija wyobraźnię w nieograniczonym stopniu, zachwyca, przekracza granice, łączy pokolenia i tworzy nową rzeczywistość.

Od lutego 2015 roku Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pracowała pod dyrekcją p. Macieja Tomasiewicza – młodego, pełnego energii i pomysłów dyrygenta, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach w specjalnościach kompozycja i teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczno-operowa. 

8 lipca 2015 roku Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna wzięła udział w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Szkół Muzycznych II stopnia. Konkurs organizowany jest dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizatorem wydarzenia jest Akademia Filmu i Telewizji we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia, Gazetą Wyborczą, Centrum Edukacji Artystycznej i Fundacją Edukacja i Muzyka.

Pod dyrekcją p. Macieja Tomasiewicza orkiestra zagrała i utrwaliła w nagraniu następujące utwory: E. Grieg – Peer Gynt suita nr 1 op. 46, G. Bizet – Carmen suita nr 1, K. Szymanowski – Etiuda b – moll  op. 4 No. 3, L. van Beethoven – uwertura Twory Prometejskie.

16 listopada 2015 roku na stronie internetowej Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Szkół Muzycznych II stopnia pojawiła się oficjalna wiadomość, że Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna decyzją internautów zdobyła I miejsce z wynikiem 21708 punktów. Tym samym wystąpiła podczas finału OKSOS w Studio Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie w dniu 8 grudnia. Koncert na żywo można było obejrzeć za pomocą kanału YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=qxy_cftk0ho)

W dniach od 23 do 25 września 2016 roku Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna wzięła udział w Szalonych Dniach Muzyki, które przebiegały pod hasłem „Natura”. Pod dyrekcją p. Macieja Tomasiewicza orkiestra wystąpiła w Sali Słonecznej oraz w Sali Księżycowej, wykonując program: R. Williams Suita Zielony rękaw, A. Liadov Zaczarowane jezioro, M. Mussorgski Noc na Łysej Górze.

Kolejnym wielkim sukcesem zespołu okazał się występ w czasie gali Jubileuszu 70. lat działalności szkoły. Podczas koncertu Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna zaprezentowała zróżnicowany program, zaskakując publiczność wysokimi umiejętnościami i bawiąc. Zespół prowadzony przez charyzmatycznego dyrygenta p. Macieja Tomasiewicza wprawił publiczność w doskonały nastrój, dbając równocześnie o wysoki poziom kreacji muzycznej. Młodzi muzycy świetnie współpracowali także ze znanym dyrygentem p. Maciejem Gawinem-Niesiołowskim, który stanął za pulpitem dyrygenckim.

Od 1 października 2019 roku Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pracowała pod kierunkiem p. Marty Zielińskiej, absolwentki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej. Zespół towarzyszył solistom w czasie koncertów szkolnych, brał również udział w wydarzeniach dla środowiska lokalnego takich jak festiwal Muzyka w starych kościołach Miechowic. Koncertował również w Operze Śląskiej – nagranie ścieżki dźwiękowej filmu Harry Potter dostępne jest na kanale YouTube (https://youtu.be/t1FjDa8OxII)

Wielkim sukcesem orkiestry było wykonanie utworu Gloria Karla Jenkinsa we współpracy z Chórem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Chórem Żeńskim i Chórem Kameralnym Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu. To wspaniałe wydarzenie gromadzące na scenie ogromną ilość wykonawców uświetniło Jubileusz 20-lecia Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach i zostało uwiecznione w nagraniu.

W repertuarze zespołu znalazły się również pozycje muzyki poważnej – m.in. uwertura do opery Moc przeznaczenia G. Verdiego.

We wrześniu 2022 roku opiekę nad orkiestrą przejął p. Filip Huget, skrzypek i dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Krótka współpraca obfituje w liczne projekty – realizację repertuaru związanego z Narodowym Świętem Niepodległości, popularyzację muzyki współczesnej czy występ orkiestry w charakterze akompaniatora na Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu.

Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna to zespół młodych ludzi zafascynowanych grą zespołową, dla których wspólne muzykowanie jest przyjemnością i źródłem satysfakcji. To wspaniała wizytówka miasta Bytom, barwne, muzyczne uzupełnienie wydarzeń artystycznych mających miejsce w Mieście. Mieliśmy okazję niejednokrotnie obserwować tę korelację, na przykład w czasie wydarzeń związanych z Dniami Bytomia, czy obchodami Światowych Dni Młodzieży w Bytomiu – Radość Wiary.

PMOS

Dziecięca Orkiestra Smyczkowa

Dziecięca Orkiestra Smyczkowa Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu powstała we wrześniu 2003 roku. Zespół składa się z uczniów klas od IV do VII szkoły muzycznej I stopnia  (ok. 50 osób).

W kwietniu 2004 roku orkiestra wzięła udział w IX Festiwalu Orkiestr Szkół Muzycznych I stopnia, gdzie zdobyła I miejsce, a prowadzący zespół p. Adam Wesołowski otrzymał dyplom dla najlepszego dyrygenta.

1 grudnia 2005 roku w ramach Festiwalu Muzyki Nowej w Bytomiu odbył się koncert, podczas którego orkiestra dokonała prawykonania światowego utworu Ann Chazowej (Ukraina) pt. Taniec. Kompozycja  ta była napisana specjalnie dla orkiestry.

Rok później, również w ramach Festiwalu Muzyki Nowej, Orkiestra Dziecięca zagrała koncert wraz z solistką Ewą Urygą pt. Ballads for Ela. Koncert ten powtórzony został  7 grudnia w Zabrzu w Teatrze Nowym.

Orkiestra Dziecięca Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej uświetnia imprezy okolicznościowe organizowane w mieście, są to m.in.:

  • koncert z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Miastu Bytom (Bytomskie Centrum Kultury w Bytomiu);
  • koncert z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, podczas koncertu wystąpił także Mieczysław Szcześniak (BCK);
  • koncert podczas wyboru Bytomianki Kwietnia 2005 – koncert dla Ewy Urygi.

Orkiestra koncertowała również w Młodzieżowym Domu Kultury Batory.

W kwietniu 2006 roku Orkiestra Dziecięca otrzymała II nagrodę na Festiwalu Orkiestr Szkolnych w Będzinie, a we wrześniu 2007 roku brała udział w koncercie orkiestr międzynarodowych w Schopfheim w Lörrach.

W listopadzie 2007 roku Dziecięca Orkiestra Smyczkowa wystąpiła na koncercie „Młodzi Kompozytorzy”, który odbył się w ramach Festiwalu Muzyki Nowej w Bytomiu. Trzy lata później, w maju, orkiestra zaprezentowała się na koncercie „Dla Mam i Tatusiów”, a następnie wystąpiła na koncercie, towarzysząc solistce Emilii Poźniak z klasy skrzypiec p. Ernesta Dobiosza w Tarnowskich Górach.

28 kwietnia 2010 roku, w sali Bytomskiego Centrum Kultury, Dziecięca Orkiestra Smyczkowa pod dyrekcją p. Adama Wesołowskiego zaprezentowała występy dla dzieci bytomskich szkół podstawowych.

Dziecięca Orkiestra Smyczkowa koncertowała także z zespołem „Trąbki Jerycha”. Wydarzenie to odbyło się w październiku 2010 roku w Bytomiu, w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

W czerwcu 2011 roku Dziecięca Orkiestra Smyczkowa dała szereg koncertów, m.in. w Łomnicy k. Olesna, w Bytomiu, a także w Starochorzowskim Domu Kultury. Zespół przygotowywał p. Adam Wesołowski, który prowadził orkiestrę szkolną od początku jej istnienia.

Kolejnym dyrygentem orkiestry był p. Wojciech Gwiszcz, absolwent Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W czasie współpracy z tym prowadzącym orkiestra zagrała szereg koncertów szkolnych, szczycąc się integracją zespołu i poczuciem humoru. Sukcesem okazała się prezentacja muzyki z filmu Piraci z Karaibów – nagranie tego wydarzenia jest dostępne na kanale YouTube.   

Od 2019 roku dyrygentem orkiestry był p. Kamil Pawłowski – kontrabasista, kompozytor i dyrygent. Współpraca z prowadzącym przyniosła szereg koncertów organizowanych w tymczasowej siedzibie szkoły (Radzionków) oraz Bytomskim Centrum Kultury. W repertuarze zespołu znalazła się muzyka poważna i filmowa, często w aranżacji dyrygenta.

DOS

Od roku 2020 Dziecięcą Orkiestrę Smyczkową prowadzi p. Bogusław Jan Bemben, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej. Zespół występował na wielu koncertach, prezentując zróżnicowany repertuar. Orkiestra grała w Operze Śląskiej, w kościołach w ramach festiwalu Muzyka w starych kościołach Miechowic, w Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. Orkiestra towarzyszyła również wyróżniającym się uczniom szkoły muzycznej I stopnia w uroczystych koncertach.

Orkiestra Dziecięca to grupa młodych muzyków, którzy dopiero wkraczają w świat wspólnego muzykowania, poznają zasady funkcjonowania zespołu. Charyzmatyczny dyrygent rozpala tę pasję i wskazuje zespołowi wspólną drogę, dobierając interesujący repertuar.

Chór Kameralny

Chór kameralny został założony przez Jolantę Sznajder w 1996 roku.

Pod kierownictwem p. Jolanty Sznajder otrzymał również wyróżnienie specjalne na Festiwalu Muzyki Dawnej w Żywcu.

Chór kameralny prowadzi ożywioną działalność koncertową. Dokonał nagrania Mszy Górniczej oraz Śląskiej Baśni Andrzeja Marko.

W 2005 roku chór został zaproszony na tournee koncertowe do Lörrach w Niemczech.

OSIĄGNIĘCIA i KONCERTY:

1999 rok – II miejsce w Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia,

2000 rok – II nagroda i „Srebrna wstęga” na Ogólnopolskich Dniach Chóralnych Muzyki Sakralnej,

2001 rok – wyróżnienie specjalne na Festiwalu Muzyki Dawnej w Żywcu,

2001 rok – koncert wraz z orkiestrą szkolną w Operze Śląskiej w ramach obchodów 100-lecia istnienia gmachu,

2004 rok – koncert w związku z uroczystością odsłonięcia tablicy ku czci G.G. Gorczyckiego w ramach obchodów 750-lecia Miasta Bytomia,

2004 rok – koncert w ramach Festiwalu Muzyki Nowej,

2004 rok – nagranie śląskiego oratorium Śląska baśń, Pieśń Ziemi Śląskiej z muzyką Andrzeja Marko i słowami Bożeny Mierzwińskiej,

2005 rok – koncert pasyjny wraz z chórem żeńskim OSM w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu,

2005 rok – nagranie i koncert wraz z chórem dziecięcym OSM – muzyka Andrzej Marko: Oratorium Śląska baśń,

2005 rok – koncert pamięci Jana Pawła II wraz z chórem żeńskim OSM,

2005 rok – wykonanie Mszy górniczej w Dąbrówce Wielkiej,

2005 rok – koncert wraz z chórem dziecięcym OSM – wykonanie w Katowicach – Giszowcu,

2006 rok – koncert wraz z chórem dziecięcym OSM – wykonanie Oratorium Górniczego,

2006 rok – koncert w związku z inauguracją roku akademickiego w Polsko – Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych,

2006 rok – koncert w związku z inauguracją roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach,

2007 rok – koncert Nieszpory Górnicze w katedrze katowickiej,

2007 rok – koncert – wykonanie 3 Symfonii Glorii Adama Wesołowskiego przy udziale orkiestry szkolnej,

2008 rok –  koncert kolęd w kościele p.w. św. Jacka w Bytomiu,

2009 rok – oprawa muzyczna Miejskiej Inauguracji Roku Akademickiego,

2009 rok – inauguracja Roku Akademickiego w Wyższej Szkole Humanistycznej w Bytomiu,

2009 rok – koncert wraz z orkiestrą dziecięcą OSM w ramach Dni Papieskich,

2010 rok – koncert kolęd w kościele p.w. św. Jacka w Bytomiu,

2010 rok – udział w uroczystościach z okazji Święta Konstytucji 3-go Maja obchodzonego w Bytomiu,

2011 rok – inauguracja roku akademickiego w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych,

2011 rok – koncert kolęd w Urzędzie Miejskim w Bytomiu,

2012 rok – koncert kolęd w kościele p.w. św. Jacka w Bytomiu,

2013 rok – koncert kolęd w kościele p.w. św. Jacka w Bytomiu,

2013 rok – koncert kolęd i pastorałek w OSM I i II stopnia w Bytomiu,

2014 rok – koncert kolęd w kościele p.w. św. Jacka w Bytomiu,

2014 rok – koncert kolęd i pastorałek w OSM I i II stopnia w Bytomiu,

2015 rok – koncert kolęd i pastorałek w kościele św. Michała Archanioła w Bytomiu,

2016 rok – koncert kolęd i pastorałek w OSM I i II stopnia w Bytomiu,

2018 rok – inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu SWPS,

2018 rok – koncert kolęd i pastorałek w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu,

2019 rok – koncert kolęd i pastorałek w kościele p.w. św. Jacka w Bytomiu.

Od roku szkolnego 2021/2022 chór prowadzi p. Dariusz Nurzyński – nauczyciel przedmiotów teoretycznych, wokalista Opery Śląskiej. Dyrygent jest pomysłodawcą i organizatorem projektów artystycznych – m. in. oratorium Żywioły z udziałem uczniów szkoły.

W roku 2022 zespół uczestniczył w wykonaniu utworu Gloria Karla Jenkinsa we współpracy z Chórem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Chórem Żeńskim OSM i Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną. Wykonanie poprowadziła p. Marta Zielińska, a wydarzenie uświetniło Jubileusz 20-lecia Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach i zostało uwiecznione w nagraniu.

Chór Kameralny uświetnia swymi występami uroczystości szkolne (msze święte, inauguracja roku szkolnego, koncert kolęd, koncert z okazji Święta Niepodległości), przygotowuje również repertuar związany z wydarzeniami miejskimi. Praca w zespole pomaga rozwijać głos starszych uczniów, często jest również zachętą do podjęcia edukacji muzycznej w zakresie wokalu.

Chór Żeński

Chór żeński starszych klas szkoły muzycznej II stopnia to zespół mający długie tradycje sięgające lat 90. W latach 2000-2001 był kierowany przez p. Jolantę Sznajder i osiągał wiele sukcesów. Podczas Przeglądów Chórów Szkół Muzycznych II stopnia zdobywał corocznie czołowe miejsca (I, II, III) oraz wyróżnienia za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego. Zdobył również w 1996 roku II miejsce, a rok później I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia w Myśliborzu.

Zespół prowadził też ożywczą działalność koncertową. Występował między innymi w kościołach podczas Festiwali Kolędowych, w Operze Śląskiej, opactwie staniąteckim i tynieckim, Akademiach Muzycznych. Uświetnił wiele uroczystości miejskich i szkolnych.

W 1996 roku dokonał w Polskim Radio nagrania utworu Salve Regina Andrzeja Krzanowskiego.

W latach 2001-2006 chór przeszedł pod kierownictwo p. Agnieszki Piaseckiej-Orlow. W tym czasie zdobywał również czołowe miejsca na Przeglądach Chórów Szkół Muzycznych II stopnia oraz I miejsce na Konkursie Kolęd w Rudzie Śląskiej. Wiele koncertował, między innymi podczas Festiwali Organowych i uroczystości okolicznościowych.

Od grudnia 2006 roku na krótko zespół przeszedł ponownie pod kierownictwo p. Jolanty Sznajder. W tym czasie chór brał udział w II Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego, wykonując Sabat Mater G. B. Pergolesiego oraz Symfonię Glorii Adama Wesołowskiego. Następne lata naznaczone sukcesami to współpraca zespołu z p. Agnieszką Piasecką-Orlow.

ChŻ

 

OSIĄGNIĘCIA CHÓRU ŻEŃSKIEGO:

1991 rok – II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia,

1992 rok – II nagroda na Międzywojewódzkim Konkursie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia,

1993 rok – II miejsce na Międzywojewódzkim Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia,

1995 rok – III miejsce w Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia,

1996 rok – III miejsce w Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia,

1996 rok – II miejsce na III Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia w Myśliborzu,

1997 rok – I miejsce na IV Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia w Myśliborzu,

1998 rok – I miejsce w Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia, nagroda za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego,

1999 rok – I miejsce w Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia,

2001 rok – II miejsce w Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia,

2002 rok – II miejsce na Regionalnym Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia,

2002 rok – Nagroda „Złote Pasmo” w I Wojewódzkim Festiwalu Pieśń ludowa w muzyce artystycznej,

2002 rok – III miejsce na VI Katowickim Spotkaniu Kolędowym Śpiewajmy Jezusowi,

2003 rok – Nagroda na IX Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek Nasze Kolędowanie,

2004 rok – Koncerty w kościele Świętej Trójcy w Bytomiu w ramach cyklu Bytomskie Koncerty Organowe,

2005 rok – III nagroda w I Śląskim Konkursie Chórów o Puchar Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach,

2005 rok – III miejsce w Regionalnym Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia w Chorzowie,

2006 rok – II nagroda w Regionalnym Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia w Chorzowie,

2007 rok – Koncert Chóru Żeńskiego wraz z orkiestrą szkolną w Bazylice w Piekarach Śl. (wykonanie 3 Symfonii Glorii Adama Wesołowskiego),

2008 rok – II miejsce w Regionalnym Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia w Chorzowie,

2009 rok – udział Chóru Żeńskiego na koncercie laureatów w Akademii Muzycznej w Katowicach,

2010 rok – III miejsce na Regionalnym Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia w Chorzowie,

2011 rok – I miejsce na Regionalnym Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia w Chorzowie,

2012 rok – udział w IV Koncercie Laureatów Regionalnego Przeglądu Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia w Akademii Muzycznej w Katowicach,

2012 rok – II miejsce na Regionalnym Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia w Chorzowie,

2013 rok – III miejsce na 22. Tyskich Wieczorach Kolędowych,

2013 rok – I miejsce na V Małopolskich Spotkaniach Kolędowych w Krakowie,

2013 rok – III miejsce na Regionalnym Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych II stopnia w Chorzowie,

2013 rok – udział w Koncercie Laureatów Regionalnego Przeglądu Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia w Akademii Muzycznej w Katowicach,

2013 rok – III miejsce na Śląskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych (Akademia Muzyczna w Katowicach),

2015 rok – II miejsce na Śląskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych (Akademia Muzyczna w Katowicach) oraz Nagroda Główna Studentów AM w Katowicach,

2016 rok – I miejsce na Małopolskich Spotkaniach Kolędowych w Krakowie,

2016 rok – II miejsce na 25. Tyskich Wieczorach Kolędowych,  

2016 rok – II miejsce na Śląskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych (Akademia Muzyczna w Katowicach) oraz Złoty Dyplom za najlepsze wykonanie utworu Józefa Świdra,

2017 rok – II miejsce oraz Nagroda finansowa 1000 złotych na IV Śląskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra,

2017 rok – Nagroda specjalna Polskiego Radia Katowice za walory brzmieniowe na IV Śląskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra,

2017 rok – Złoty Dyplom na IV Śląskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra,

2019 rok – Srebrny Dyplom na V Śląskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra,

2019 rok – Nagroda Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach za propagowanie współczesnej literatury chóralnej na V Śląskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra.

Chór żeński to grupa dziewcząt zaangażowanych w realizację wokalnych zadań. To wokalistki dbające o najdrobniejsze szczegóły prezentacji scenicznej – od stroju po dobrą emisję głosu. Wzajemna życzliwość i szacunek pomagają w realizacji zadań i przyczyniają się do stworzenia w zespole twórczej atmosfery.

Chór Dziecięcy

Chór dziecięcy to pierwszy chór w historii bytomskiej PSM powstały w 1952 roku. Ze względu na to, że do szkoły uczęszczali wówczas uczniowie klas podstawowych, chór był zespołem dziecięcym. Pieczę nad nim sprawował p. Leopold Janicki. Od samego początku chór prowadził bogatą działalność koncertową. Występował w auli szkoły, a także poza jej terenem: podczas akademii, uroczystości państwowych, poranków i recitali. Zespół występował przede wszystkim w zakładach pracy: w kopalniach, hutach i świetlicach pobliskich domów kultury. Dzięki temu chór dziecięcy zyskał sobie wielki rozgłos.

We wrześniu 1961 roku zespołem zainteresowała się katowicka rozgłośnia Polskiego Radia. Zespół prowadzony przez p. Janickiego przyjął nazwę Chóru Dziecięcego Polskiego Radia przy Państwowej Szkole Muzycznej w Bytomiu. Od tej pory chór często gościł na antenie Polskiego Radia podczas audycji muzycznych. Wykonywał m.in. utwory dawnych mistrzów polskich – Sebastiana z Felsztyna, Mikołaja Gomółki, Marcina Leopolity, Mikołaja Zieleńskiego i Wacława z Szamotuł. Chór miał w swoim repertuarze również pieśni ludowe (polskie, rosyjskie, węgierskie).

Pierwsze lata istnienia zespołu to czas wzmożonej działalności koncertowej. Chór występował niemal we wszystkich śląskich miastach (towarzyszyła mu często orkiestra symfoniczna Polskiego Radia), a także w Opolu, Wrocławiu, Zielonej Górze i Warszawie. Dwukrotnie wyjeżdżał również za granicę. Pierwszy wyjazd, do Czechosłowacji, miał miejsce w 1963 roku. Obok pieśni ludowych chór wykonał wówczas utwory St. Moniuszki, S. Wiechowicza, W.A. Mozarta i B. Smetany. Koncerty odbywały się w Trzyncu i Ostrawie.

W tym samym roku odbył się w Filharmonii Śląskiej wielki koncert symfoniczny. Chór wykonał wówczas sześć Pieśni dziecięcych W. Lutosławskiego do tekstów J. Tuwima na chór i orkiestrę. Koncertem dyrygował Karol Stryja. Drugi zagraniczny wyjazd – na Węgry – miał miejsce w dniach 02-07 kwietnia 1965 roku. Chór brał udział w konkursie chórów radiowych w Budapeszcie, wykonując kompozycje S. Wiechowicza i A. Blocha, a dyrygował nim Norbert Mucha.

Współpraca chóru dziecięcego i katowickiej rozgłośni Polskiego Radia trwał do października 1965 roku. W następnych latach działalność chóru dziecięcego koncentrowała się na występach na terenie szkoły. Były to cykliczne koncerty z okazji Dnia Matki, Dnia Edukacji Narodowej czy Dnia Dziecka.

W 1988 roku chór dziecięcy zaczęła prowadzić absolwentka i nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych bytomskiej szkoły p. Małgorzata Hubicka. Pod jej batutą pięćdziesięcioosobowy zespół bardzo często koncertował w auli szkoły – kontynuowano tradycję corocznych koncertów z okazji Dnia Matki, bardzo ciepło przyjmowanych przez publiczność oraz z okazji Dnia Dziecka. Zespół prezentował się również w kościołach województwa katowickiego w czasie spotkań kolędowych. Dwukrotnie uczestniczył w Międzywojewódzkich Przesłuchaniach Chórów Klas Podstawowych Szkół Muzycznych, zajmując w latach 1993, 1995 i 2001 czołowe miejsca. Chór brał również udział w przedstawieniach Król Roger i Maksymilian Kolbe, przygotowanych przez Państwową Operę Śląską. (Fragment pracy magisterskiej Tatiany Kaliczok, Działalność i dorobek artystyczny Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w latach 1945-2003)

 

Obecnie chór dziecięcy prowadzi p. Agnieszka Piasecka-Orlow, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, dyrygent chórów, specjalista w zakresie dyrygentury chóralnej i emisji głosu. Kontynuując pracę swych poprzedników, koncertuje z chórem klas podstawowych, reprezentując Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia poza jej murami.

Chór dziecięcy w swym dorobku ma niejedno nagranie np. śląskie oratorium Śląska baśń oraz Pieśń Ziemi Śląskiej z muzyką A. Marko i słowami B. Mierzwińskiej. W ostatnim czasie chór dziecięcy, przygotowany przez p. Agnieszkę Piasecką-Orlow, wziął udział w przedstawieniu Carmina Burana w reżyserii R. Skolmowskiego, premiera wydarzenia odbyła się 14 grudnia 2008 roku w Operze Śląskiej w Bytomiu.

OSIĄGNIĘCIA i KONCERTY

2004 rok – koncert w ramach Festiwalu Muzyki Nowej,  

2004 rok – nagranie śląskiego oratorium Śląska baśń, Pieśń Ziemi Śląskiej z muzyką Andrzeja Marko i słowami Bożeny Mierzwińskiej,

2005 rok – nagranie i koncert wraz z chórem kameralnym – muzyka Andrzej Marko: Oratorium Śląska baśń,

2005 rok – koncert w ramach Barbórki w Katowickim Holdingu Węglowym S.A. w Teatrze Śląskim w Katowicach,

2005 rok – koncert wraz z chórem kameralnym – wykonanie Oratorium Górniczego w kościele w Katowicach – Giszowcu,

2006 rok – koncert Oratorium  w kościele św. Tomasza w Sosnowcu,

2006 rok – udział w nagraniu muzycznym w Bibliotece Śląskiej w Katowicach,

2006 rok – koncert w Filharmonii Śląskiej w Katowicach,

2008/2009 rok – chór chłopięcy klas V/I stopnia wystąpił w spektaklu Carmina Burana przygotowanym przez Operę Śląską z Bytomia,

2010 rok – udział w Koncercie dla Mamy i Taty,

2011 rok – Koncert dla dzieci z Domu Dziecka nr 3 w Bytomiu – Stolarzowicach,

2011 rok – udział w Regionalnych Przesłuchaniach Chórów Szkół Muzycznych I stopnia w Zabrzu,

2012 rok – udział w Koncercie dla Mam i Tatusiów,

2013 rok – udział w koncercie charytatywnym, który odbył się w OSM w Bytomiu,

2013 rok – II miejsce – Regionalne Przesłuchania Chórów Szkół Muzycznych I stopnia w Zabrzu,

2013 rok – udział w Koncercie Laureatów Regionalnego Przeglądu Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia (Akademia Muzyczna w Katowicach),

2013 rok – udział w Koncercie z towarzyszeniem Dziecięcej Orkiestry Smyczkowej,

2013 rok – I Śląski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych – Dyplom za piękne i wrażliwe muzykowanie oraz dostarczenie wielu wzruszeń (Akademia Muzyczna w Katowicach),

2015 rok – II Śląski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra – Dyplom za radość wspólnego muzykowania,

2016 rok – III Śląski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra – I miejsce i Złoty Dyplom,

2016 rok – III Śląski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra – Dyplom za promowanie utworu Perypetie muchy Anny Siemińskiej,

2016 rok – III Śląski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra – Puchar ZG Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr,

2017 rok – IV Śląski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra – Nagroda Katedry Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Katowicach – koncert w Auli im. Bolesława Szablewskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego – za radość muzykowania w zespole śpiewaczym,

2017 rok – IV Śląski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra – Nagroda Katedry Chóralistyki i Prowadzenia Zespołów Akademii Muzycznej we Wrocławiu – za wyróżniającą technikę wokalną,

2017 rok – IV Śląski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra – Nagroda Publiczności ufundowana przez Kierownika Biura Festiwalowego oraz Firmę Promocyjno-Usługową „Forton”,

2017 rok – IV Śląski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra – I miejsce oraz Nagroda finansowa 2000 złotych,

2017 rok – IV Śląski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra – Złoty Dyplom,  

2017 rok – IV Śląski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra – Grand Prix, Statuetka „Cantus” ufundowana przez Fundację im. Józefa Świdra,

2019 rok – V Śląski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra – Złoty Dyplom, Nagroda Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach za propagowanie współczesnej literatury chóralnej oraz Nagroda Narodowego Centrum Kultury za propagowanie polskiej muzyki chóralnej.

Chór dziecięcy to zespół, w którym młodzi wokaliści uczą się współpracy w grupie i rozwijają zdolności wokalne. To grupa młodych ludzi, którzy cieszą się wspólnym muzykowaniem i pod kierunkiem doświadczonego pedagoga – p. Agnieszki Piaseckiej-Orlow – poznają literaturę muzyczną i propagują twórczość kompozytorską XX i XXI wieku, w tym kompozycje nauczycieli szkoły.

 

{"register":{"columns":[]}}