W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncert dwóch narodów - relacja z polsko-niemieckiej współpracy młodzieży

23.03.2024

Koncert w ramach projektu polsko-niemieckiej współpracy młodzieży. Na scenie orkiestra smyczkowa szkoły muzycznej w Bytomiu po zakończonym koncercie

W  piątek 15 marca 2024 r. w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu odbył się koncert wieńczący wymianę młodzieży z bytomskiej szkoły oraz Cusanus Gymnasium i Kreismusikschule Heinsberg und des Musik- Ateliers G &J. Paczyna w Niemczech. Projekt ten został  sfinansowany przez Polsko-Niemiecką  Współpracę Młodzieży oraz stowarzyszenie Pro Musica Erkelenz e.V. Ze strony polskiej w kosztach partycypowała Rada Rodziców przy OSM w Bytomiu. Założeniem nawiązanej po latach przerwy współpracy, było pozyskanie kontaktów z niemieckimi rówieśnikami, podnoszenie kompetencji językowych oraz wspólne, przynoszące wiele radości, muzykowanie. Podczas pobytu polskiej młodzieży w Erkelenz opiekę nad uczniami pełniły rodziny  niemieckiego miasteczka. Pozwoliło to naszym uczniom na poznanie miejscowych zwyczajów, pokosztowanie specjałów lokalnej kuchni oraz nawiązanie bliskich znajomości. Oprócz wspólnych prób do koncertu uczniowie bytomskiej szkoły zwiedzali Katedrę w Aachen, skarbiec Karola Wielkiego, starówkę w Dusseldorfie i inne zabytki architektury.  Podczas rewizyty nasi niemieccy goście zostali oprowadzeni po mieście oraz  zwiedzili nowo wyremontowany  gmach Opery Śląskiej.

Na piątkowym koncercie zabrzmiały kompozycje z repertuaru muzyki poważnej jak Preludium cis moll S. Rachmaninowa, Impromptu Es dur F. Schuberta oraz II cz. Koncertu fortepianowego A dur W. A. Mozarta. Solistami  byli uczniowie prywatnej szkoły muzycznej z Erkelenz uczący się pod kierunkiem J. Paczyny, który był jednym z inicjatorów projektu. Na scenie zabrzmiały również  standardy jazzowe w wykonaniu Big Bandu z Cusanus Gymnasium. Naszą  szkołę reprezentowali Natalia Łyszczkowska z klasy wiolonczeli p. Beaty Krzanowskiej w brawurowo wykonanej Fantazji węgierskiej D. Poppera, trio jazzowe w składzie: Michał Korzeń – fortepian, Kacper Korzeń – kontrabas, gitara basowa oraz Wojciech Kaczmarek – perkusja. Gościnnie wystąpił  na ksylofonie uczeń klasy perkusji p. Wojciecha Herzyka - Jakub Strzałka. Całości dopełniła Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Filipa Hugeta. Koncert spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem odbiorców liczenie zgromadzonych w sali koncertowej naszej szkoły.

Mam nadzieję, że odnowiona w ten sposób współpraca między polską i niemiecką młodzieżą przyniesie wiele korzyści i będzie kontynuowana w przyszłości.

Zdjęcia (46)

{"register":{"columns":[]}}