W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolski Konkurs Puzonistów i Tubistów im. P. Waloszczyka

Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Puzonistów i Tubistów im. Pawła Waloszczyka, która odbyła od 5-7 listopada 2014 roku cieszyła się szerokim zainteresowaniem środowiska muzyków grających na puzonie i tubie. Grono uczestników zmagań konkursowych liczące 52 osoby świadczy dobitnie o  potrzebie istnienia tego typu imprezy w kalendarzu muzycznym. Osoba patrona konkursu będącego równocześnie honorowym przewodniczącym jury jest niewątpliwie autorytetem w dziedzinie nauczania gry na puzonie i tubie. Jego obecność w trakcie przesłuchań konkursowych stanowiła i będzie stanowić niewątpliwie niezwykle ważny czynnik mobilizujący uczestników do zwiększenia starań włożonych w przygotowania do występu. Taka formuła stwarza jednocześnie niezapomnianą okazję do spotkań młodego pokolenia wykonawców z niezwykle interesującą postacią przekazującą ciągle żywą tradycję polskiej szkoły puzonowej i tubowej wywodzącej się od postaci profesora Feliksa Kwiatkowskiego.

logo konkursu

 

Paweł Waloszczyk urodził się 27 czerwca 1928 roku w Tarnowskich Górach, zmarł 29 listopada 2017 roku. Swoją zasłużoną emeryturę po ponad 50 latach pracy pedagogicznej spędzał w rodzinnym domu w Bobrownikach Śląskich, gdzie do jego śmierci na lekcje przyjeżdżali jego absolwenci. Swoją przygodę z muzyką zaczął ucząc się podstaw gry na trąbce u dziadka. Równocześnie uczęszczał na prywatne lekcje skrzypiec. W wieku 13 lat wyjechał do Guben w Niemczech, gdzie rozpoczął naukę w tamtejszej szkole muzycznej. Za granicą naukę kontynuował już na puzonie a dodatkowo grywał na altówce, na której dorabiał grając w kwartecie  smyczkowym.  Po  powrocie  na  Śląsk  kontynuował  naukę  gry  na  puzonie   w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach w tym samym czasie to jest w 1946 roku grał w Reprezentacyjnej Orkiestrze Dętej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej w Katowicach. W 1949 roku Profesor Waloszczyk otrzymał powołanie do zasadniczej służby wojskowej na długość trzech lat. Dzięki swojej determinacji, pracowitości i ciągłym dążeniu do doskonałości Waloszczyk nie stracił kontaktu z puzonem.

Po ukończeniu szkoły średniej w 1954 Paweł Waloszczyk rozpoczął prace jako puzonista w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. Kolejnym etapem w karierze Profesora był egzamin do Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach (dzisiaj już Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach), który pozwolił na pracę w tej instytucji, z którą odbył najdłuższe tourne w historii tej orkiestry.

Praca z wieloma świetnymi dyrygentami pozwoliła Waloszczykowi bardzo się rozwinąć muzycznie, co sam zawsze podkreślał. Również w roku 1957 rozpoczął prace pedagogiczną  w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. G. Fitelberga w Chorzowie i w późniejszym czasie w Szkole Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach oraz w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu.

To właśnie w bytomskiej szkole muzycznej Paweł Waloszczyk stworzył najlepszą klasę puzonu i tuby w Polsce, jego absolwenci grają w najlepszych orkiestrach w Polsce i na świecie między innymi w Hongkongu, Hamburgu, Hannoverze i Wiesbaden. [Peter Malton, Tadeusz Kubik, Maciej Walicki, Mateusz Dwulecki, Michał Mazurkiewicz, Jakub Urbańczyk, Grzegorz Nowara, Arkadiusz Więdlak, Tomasz Hajda, Mateusz Sczendzina, Jarosław Meisner]

Zasługi Pawła Waloszczyka w zakresie edukacji gry na puzonie i tubie są wielkie. Kończąc tą krótką biografię warto zapoznać się z nagrodami, jakie Profesor otrzymał za swoje poświęcenie dla swoich uczniów oto one:

  • 1978 - Złoty Krzyż Zasługi,
  • 1991 - Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • 1977, 1990, 2010, 2013 – Nagroda Ministra Kultury,
  • 1996 – Nagroda Prezydenta Miasta Bytomia,
  • 2006 – Srebrny Medal Gloria Artis,
  • 2015 – Nagroda Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry w dziedzinie kultury.
{"register":{"columns":[]}}