W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Relacja - Koncert Dyplomantów w Filharmonii Śląskiej

Koncert Dyplomantów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Śląskiej. Koncert w Filharmonii Śląskiej.

Młodzi wirtuozi w Filharmonii Śląskiej

20 kwietnia b.r. salę koncertową imienia Karola Stryji w Filharmonii Śląskiej wypełniła kolejny raz piękna muzyka. W czasie niezwykłego koncertu zaprezentowali się utalentowani młodzi instrumentaliści – tegoroczni dyplomanci Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu. Solistom towarzyszyła orkiestra Filharmonii Śląskiej, a za pulpitem dyrygenckim stanął pan Radosław Droń.

Program koncertu był niezwykle interesujący, obejmował dzieła twórców z różnych epok muzycznych i krajów. Pani prelegent Aleksandra Roterman zaprosiła słuchaczy w muzyczną podróż, ukazując pięknymi słowami historię kompozytorów, utworów i sylwetki dyplomantów.  

Koncert rozpoczął duet perkusyjny w składzie Nadia Mikołajczyk i Bartłomiej Koźniewski. Młodzi perkusiści pracujący pod kierunkiem pana Adama Bonka i pana Wojciecha Herzyka ukazali możliwości melodyczne instrumentów perkusyjnych, zachwycili również energią i bezbłędną synchronizacją występu.

Klarnecistka Julia Miś zaprezentowała zróżnicowane walory brzmieniowe instrumentu, swoją wrażliwość i sprawność techniczną. W pięknym fragmencie dialogu z drugim klarnetem perfekcyjnie dzieliła oddech z ojcem i nauczycielem panem Markiem Misiem – muzykiem orkiestry Filharmonii Śląskiej.

Dyplomantka z klasy skrzypiec pana Jacka Siemka Emilia Widera zaprezentowała Introdukcję i Rondo Capriccioso – niezwykle trudny utwór, którego kompozytorem jest Camille Saint-Saëns. Solistka wykazała się dużym opanowaniem scenicznym oraz wysoką umiejętnością współpracy z dyrygentem i zespołem orkiestrowym.

Pierwszą część koncertu zamknął występ Błażeja Pilarskiego – fagocisty współpracującego z panem Karolem Gorylem. Instrumentalista zaprezentował ogromną sprawność techniczną, oddechową, zachwycił publiczność swobodą wykonania i radością gry.

Po przerwie zabrzmiała liryczna kompozycja Maxa Brucha Romans. Dzieło ukazało piękne brzmienie altówki, na której zagrała Amelia Nowok uczennica pana Krzysztofa Batoga. Młoda instrumentalistka wzruszyła publiczność, prezentując osobistą wypowiedź pełną emocji.

Następnie salę koncertową wypełniły dźwięki Sonaty saksofonowej nawiązującej do muzyki rozrywkowej początku XX wieku. Alina Kaczkowska z klasy saksofonu pana Krystiana Lipińskiego brawurowo przedstawiła swój instrument, ukazując jego możliwości techniczne i brzmieniowe. Prezentacja wymagała ścisłej współpracy z zespołem towarzyszącym, w którym muzycy realizowali partie solowe.

Klamrą koncertu był występ duetu trębaczy w składzie Dawid Zieleniucha i Marcin Kaintoch. Młodzi muzycy – wychowankowie panów Artura Kulki i Arkadiusza Garusa – udowodnili, że trąbka jest zarówno instrumentem lirycznym jak i popisowym. W wolnej części zgodnie prowadzili dialog z harfą, by w części szybkiej zachwycić słuchaczy wielką sprawnością techniczną i ścisłym współgraniem w kadencji.  

Koncert był niezwykle udany, a publiczność nagrodziła wykonawców wielkimi brawami. Występ w Filharmonii Śląskiej to dla młodych instrumentalistów „brama do muzycznego świata”. Jest to również ogromny powód do dumy dla szkoły, pedagogów oraz zachęta do wytrwałej pracy dla młodszych adeptów sztuki muzycznej. Gratulujemy i czekamy na kolejne artystyczne wydarzenia!

 

KFS

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}