W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Palestyna

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Palestyną zostały nawiązane w lipcu 1982 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Oficjalne kontakty datują się od połowy lat 70-tych,  kiedy to  w Warszawie powstało Biuro Organizacji Wyzwolenia Palestyny. W 1982 r. ustanowiono stosunki dyplomatyczne i podniesiono jego rangę do szczebla Ambasady OWP, zaś po uznaniu przez Polskę proklamacji niepodległego państwa palestyńskiego w 1988 r. zmieniono jego nazwę na Ambasadę Palestyny. W styczniu 2005 r. uruchomiono w Ramallah Biuro Przedstawiciela RP przy Palestyńskiej Władzy Narodowej (PWN). W styczniu 2012 r. utworzono Konsulat Honorowy RP w Betlejem. 

Współpraca polityczna w okresie III RP

Wzajemne relacje cechuje tradycyjnie przyjazna atmosfera i dobra współpraca. Polska popiera prawo narodu palestyńskiego do samostanowienia i jego aspiracje do posiadania niepodległego państwa jako finalnego rezultatu bliskowschodniego procesu pokojowego. Obie strony prowadzą w miarę regularny dialog polityczny, w tym na najwyższym szczeblu. W ostatnich latach należy odnotować wizyty: prez. B. Komorowskiego w Betlejem (2013), prez. M. Abbasa w Warszawie (2016), prez. A. Dudy w Betlejem (2017). Regularnie realizowane są wizyty ministrów SZ.  Współpraca gospodarcza ma bardzo ograniczony wymiar, co wynika ze specyfiki Autonomii Palestyńskiej jako terytorium okupowanego (wspólny obszar celny z Izraelem, restrykcje ze strony władz okupacyjnych, uzależnienie gospodarcze od Izraela, niestabilna sytuacja polityczna, trudności płatnicze strony palestyńskiej, utrudnienia logistyczne). Wymiana handlowa jest niewielka (głównie polski eksport). Jedyną dziedziną współpracy gospodarczej, która ma istotne znaczenie w relacjach dwustronnych, jest turystyka – Polacy należą do grup narodowościowych najliczniej odwiedzających tereny palestyńskie (m.in. Betlejem i Jerycho).  Rozwija się współpraca zwłaszcza w sferze kulturalnej oraz na szczeblu samorządowym (m.in. Ramallah-Lublin). W Ramallah działa Towarzystwo Przyjaźni. Kontynuowany jest program pomocy stypendialnej, w tym w ramach programu I. Łukasiewicza. Polska od lat udziela PWN pomocy rozwojowej), nie licząc dobrowolnej corocznej składki finansowej do UNRWA na rzecz uchodźców palestyńskich.

Współpraca ekonomiczna

Współpraca gospodarcza ma bardzo ograniczony wymiar, co wynika ze specyfiki Autonomii Palestyńskiej jako terytorium okupowanego (wspólny obszar celny z Izraelem, restrykcje ze strony władz okupacyjnych, uzależnienie gospodarcze od Izraela, niestabilna sytuacja polityczna, trudności płatnicze strony palestyńskiej, utrudnienia logistyczne). Wymiana handlowa jest niewielka (głównie polski eksport). Jedyną dziedziną współpracy gospodarczej, która ma istotne znaczenie w relacjach dwustronnych, jest turystyka – Polacy należą do grup narodowościowych najliczniej odwiedzających tereny palestyńskie (m.in. Betlejem i Jerycho).

Współpraca kulturalna

Relacje kulturalne rozwijają się dobrze. Prowadzone są wspólne projekty w zakresie filmu, tańca oraz teatru. Najaktywniejsza współpraca kulturalna opiera się na relacjach między grupami teatralnymi Lublin – Betlejem, tanecznymi oraz muzycznymi Kraków – Betlejem. Biuro Przedstawiciela RP od wielu lat jest patronem Palestyńskiego Stowarzyszenia im. F. Chopina i Betlejemskiej Akademii Muzycznej, które od lat organizują pod naszym patronatem Palestyński Ogólnonarodowy Konkurs Chopinowski dla dzieci i młodzieży (laureaci pierwszych miejsc uczestniczą w warsztatach lub Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni).

Współpraca naukowa

Współpraca naukowa nadal pozostaje w stadium rozwoju. Prowadzone są kontakty między Uniwersytetami Birzeit a UW oraz Uniwersytetem Jagiellońskim. Studenci palestyńscy biorą udział w programach stypendialnych, w tym w programie Łukasiewicza, jak również w programie Erasmus.     

Uznawalność kształcenia

Dokumenty palestyńskie wymagają legalizacji. Studenci palestyńscy mogą podejmowac studia w Polsce w ramach programów stypendialnych lub prywatnie. Studenci polscy mogą podjąć studia w Palestynie w ramach wymiany studenckiej lub prywatnie. Uwaga: studenci zagraniczni w Palestynie napotykają na trudnści z uzyskaniem izraelskiej wizy pobytowej/ studenckiej

Linki:
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

{"register":{"columns":[]}}