W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Honduras

Informacje ogólne

Położenie geograficzne, ludność, obszar, stolica, język urzędowy

Położenie geograficzne: państwo w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym (Zatoka Fonseca), o łącznej długości wybrzeża 820 km. Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą (dł. granicy 256 km), na południowym wschodzie z Nikaraguą (922 km) i na południowym zachodzie z Salwadorem (342 km). Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Bahia (Islas de la Bahia). Honduras to kraj wyżynno-górzysty. Tereny górzyste zajmują prawie 4/5 powierzchni kraju i ciągną się od wybrzeża Zatoki Honduraskiej nad Morzem Karaibskim po Zatokę Fonseca nad Pacyfikiem. Wewnątrz kraju ciągnie się kilka pasm górskich pochodzenia wulkanicznego, z których najwyższy jest położony w zachodniej części grzbiet ze szczytem Cerro Las Minas (2890 m n.p.m.).

Ludność: 9,9 mln mieszkańców (2020 r.). Skład etniczny: Metysi (90%), Indianie (7%), Murzyni (2%). Ponad połowa populacji mieszka na wsi. Największe miasta to: stolica Tegucigalpa (1,3 mln), San Pedro Sula (1,1 mln) i La Ceiba (420 tys.).

ObszarHonduras zajmuje 112 090 km2 (102. miejsce na świecie).

Stolica: Tegucigalpa

Język urzędowy: hiszpański.

Warunki klimatyczne

Na wybrzeżu Pacyfiku panuje klimat równikowy wilgotny, w zimie suchy. Średnia temperatura wynosi 28°C, a średnia suma opadów na wyżynach waha się między 1500 a 3000 mm. Na wilgotnej nizinie nad Morzem Karaibskim przeciętna temperatura wynosi 25°C. Ilość opadów jest większa na północy. W północnej części wybrzeża latem występują trąby powietrzne.

Główne bogactwa naturalne

Drewno, złoto, srebro, miedź, ołów, cynk, antymon, ruda żelaza, węgiel kamienny, ryby, energia wodna.

System walutowy, kurs i wymiana

Rząd Hondurasu stosuje kurs pełzający. Rezerwy dewizowe gromadzone są w USD. Waluta: 1 lempira = 100 centavos (1 USD = 24,20 HNL; stan na 13.09.2021 r.).

Religia

Wyznania: katolicy 46%; protestanci 43%.

Wykaz dni świątecznych i wolnych od pracy

1 stycznia – Nowy Rok; 14 kwietnia – Dzień Ameryk; 1 maja – Święto Pracy; 15 września – Dzień Niepodległości; 3 października – Dzień Żołnierza; 12 października – Dzień Kolumba; 21 grudnia – Dzień Sił Zbrojnych; 25 grudnia – Boże Narodzenie. Święta ruchome: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielki Poniedziałek.

Infrastruktura transportowa

Honduras dysponuje czterema lotniskami międzynarodowymi: w Comayagüela, San Pedro Sula, La Ceiba i na wyspie Roatan. Lotnisko w stolicy kraju zostało w 2021 r. przekształcone w lotnisko dla lotów krajowych oraz międzynarodowych lotów prywatnych.

Sieć drogowa liczy 15 400 km, z czego tylko niewielką część stanowią drogi asfaltowe. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu, sieć kolejowa Hondurasu liczy 975 km. Znajduje się ona w większości na północnym wybrzeżu, gdzie wykorzystywana jest do transportu lokalnego i turystycznego.

Na wybrzeżu atlantyckim znajduje się 5 portów: Puerto Cortés, Puerto Castilla, La Ceiba, Roatán i Tela. Po stronie Pacyfiku funkcjonuje port San Lorenzo. Puerto Cortés jest obecnie jednym z najważniejszych portów towarowych Ameryki Środkowej i jedynym w tym regionie głębokowodnym portem morskim.

Wody śródlądowe liczą 465 km; są przeważnie dostępne tylko dla niewielkich jednostek.

Obowiązek wizowy

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach nieprzekraczających 90 dni w celach turystycznych, prywatnych lub służbowych. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. Przy opuszczaniu kraju drogą lotniczą obowiązuje opłata, ale jest ona wliczana w bilet. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych procedur i wymagań wizowych można uzyskać w Ambasadzie RP w Panamie.

System administracyjny

Ustrój polityczny

Zgodnie z konstytucją z 1982 r. (modyfikowana m.in. w 1999 r.), Honduras jest republiką, na czele której stoi prezydent, wybierany w wyborach bezpośrednich na 4 lata, bez możliwości reelekcji. Prezydent jest równocześnie głową państwa i szefem rządu.

Władza ustawodawcza

Władzę ustawodawczą sprawuje 1-izbowe Zgromadzenie Narodowe, o 4-letniej kadencji, liczące 128 deputowanych, wybieranych w wyborach powszechnych.

Władza wykonawcza

Władza wykonawcza należy do prezydenta i powoływanego przezeń rządu. Od stycznia 2014 r. funkcję prezydenta pełni Juan Orlando Hernández z Partii Narodowej Hondurasu (Partido Nacional de Honduras, PNH).

Struktura administracji gospodarczej

Administracja gospodarcza kraju jest podzielona przede wszystkim pomiędzy dwa ministerstwa: Finansów oraz Przemysłu i Handlu. W kompetencjach Ministerstwa Finansów (Secretaria de Finanzas) leżą finanse publiczne i polityka kredytowa. MF zajmuje się też m.in. projektowaniem budżetu państwa, polityką podatkową, obsługą długu publicznego, programowaniem inwestycji publicznych oraz nadzorem celnym. Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego (Secretaria de Desarrollo Económico) zajmuje się rozwojem przemysłu (strefy przemysłowe), promocją inwestycji i eksportu, handlem, turystyką i rozwojem przedsiębiorczości. Rozwój państwa, innowacje i konkurencyjność, współpraca międzynarodowa oraz koordynacja współpracy z organizacjami pozarządowymi leżą w gestii Ministerstwa Planowania i Współpracy Zagranicznej (Secretaria de Planificación y Cooperación Externa). Sprawy związane z rolnictwem i rybołówstwem leżą w obszarze kompetencji Ministerstwa Rolnictwa i Hodowli (Secretaria de Agricultura y Ganaderia, SAG). Z kolei Krajowa Rada ds. Inwestycji to instytucja rządowa świadcząca usługi doradcze w celu ułatwiania, prywatnych inwestycji, zarówno zagranicznych, jak i krajowych

Polityka monetarna i kredytowa leżą w kompetencjach Banku Centralnego Hondurasu (Banco Central de Honduras, BCH). Narodowy Bank Rozwoju Rolnictwa (Banco Nacional de Desarrollo Agricola, BANADESA) zajmuje się udzielaniem finansowego wsparcia projektom z zakresu rozwoju rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa. 

Szczegółowe informacje nt. administracji państwowej Hondurasu można znaleźć na stronie internetowej http://www.presidencia.gob.hn/

Sądownictwo gospodarcze

Działalność gospodarcza w Hondurasie regulowana jest przez Kodeks Handlowy z 1950 r. Kwestie inwestycyjne reguluje Prawo Inwestycji (Ley de Inversiones) z 1992 r. Link do dokumentu:

http://www.poderjudicial.gob.hn/juris/Leyes/Ley%20de%20Inversiones%20(actualizada-07).pdf.

Nie istnieją wyspecjalizowane sądy ds. gospodarczych. Sądownictwo gospodarcze funkcjonuje w ramach sądów okręgowych pierwszej instancji (Juzgados de Letras), sądów apelacyjnych (druga instancja) oraz Wydziału ds. cywilnych Sądu Najwyższego (instancja najwyższa).

Gospodarka

Ogólna charakterystyka sytuacji gospodarczej

W latach 90. XX w. rozwój przemysłu był ograniczony, a główne filary gospodarki stanowiły uprawa bananów i kawy. W listopadzie 1998 r. huragan Mitch spustoszył kraj, niszcząc infrastrukturę transportową i uprawy rolne oraz powodując migracje 1/3 ludności. Straty oszacowano na 40% PKB, a skutki huraganu były odczuwalne w gospodarce jeszcze przez kilka następnych lat. W 1999 r. PKB spadł o -1,4%, jednak już rok później wzrost gospodarczy wyniósł 6%, głównie dzięki znaczącej pomocy zagranicznej. W latach 2001-2002 tempo wzrostu PKB spadło do 2,5 i 2,6%, co było efektem kataklizmów naturalnych nawiedzających kraj (susze i powodzie) oraz niskich cen kawy na rynkach światowych.

W 2007 r. udało się uzyskać znaczące umorzenia długów zagranicznych, m.in. ze strony BID. Dzięki wsparciu BID, BCIE i MCA w tym samym roku rozpoczęto 3-letni plan inwestycyjny o wartości 0,5 mld USD, obejmujący m.in. modernizację głównego portu Puerto Cortés, poszerzenie i modernizację głównego lądowego szlaku komunikacyjnego Hondurasu Puerto Cortés – San Pedro Sula – Tegucigalpa oraz połączenie z Pacyfikiem przez Salwador w porcie Cutuco.

W latach 2011-2019 średni wzrost PKB wynosił ponad 3%. W wyniku pandemii Covid-19 poziom produkcji w Hondurasie spadł w 2020 roku o 9%. Kraj ten odniósł poważne straty także w wyniku uderzenia huraganów Eta i Iota. Dzięki rządowemu wsparciu dla sektorów tj. uprawa kawy, turystyka, mieszkalnictwo i MMŚP, rozpoczęła się powolna reaktywacja gospodarcza kraju. Wśród najszybciej rozwijających się gałęzi figurowały: przemysł wytwórczy, usługi finansowe i ubezpieczeniowe oraz handel. 2021 r. Honduras zakończył z bardzo dobrym wynikiem gospodarczym, odnotowując 12,5% wzrost PKB, podczas gdy w 2022 r. wzrost wyniósł 3,8%. Nie zmiania to faktu, że jest to jeden z najubożczych krajów regionu, z PKB per capita rzędu 2,5 tys. USD oraz stopą ubóstwa przekraczającą 50%. 

Na przestrzeni ostatniej dekady nastąpiła pewna dywersyfikacja produkcji, głównie poprzez rozkwit sektora „maquila” - zakładów przetwórczo-montażowych ukierunkowanych na eksport – spowodowany wprowadzeniem przez rząd systemu zachęt dla inwestorów zagranicznych (specjalne strefy ekonomiczne). Produkcja opiera się na nisko zaawansowanym technologicznie przetwórstwie rolnym i przemyśle odzieżowym. Odczuwalny jest brak wykwalifikowanej siły roboczej. Rząd wspiera rozwój eksportu towarów nietradycyjnych (krewetki, melony) oraz turystyki. Duże oczekiwania wiązane są z inwestycjami w bazę turystyczną, szczególnie w rejonie Wysp Zatokowych i pasie wybrzeża karaibskiego.

Gospodarka Hondurasu jest wysoce uzależniona od regularnego dopływu przekazów walutowych z zagranicy. Wartość przekazów odpowiada za ok 20% PKB.

Główne sektory gospodarki

Udział poszczególnych sektorów gospodarki w tworzeniu PKB przedstawia się następująco (2020 r.): 62% stanowią usługi, 26% przemysł i 12% rolnictwo. W sektorze przemysłowym zatrudnionych jest 21% ludności aktywnej zawodowo. Podstawą przemysłu jest sektor „maquila”. Fabryki są zlokalizowane głównie na północy kraju; produkcja opiera się na szyciu odzieży (50%), wytwarzaniu podzespołów elektrycznych dla przemysłu samochodowego oraz przetwórstwie owocowo-warzywnym.

Generalnie produkcję przemysłową można podzielić na trzy działy:

  • produkcję tradycyjną na potrzeby rynku wewnętrznego (odzież, żywność przetworzona, napoje);
  • przetwórstwo owocowo-warzywne nastawione przede wszystkim proeksportowo;
  • sektor montażowo-przetwórczy („maquila”).

Usługi dają zatrudnienie 40% populacji aktywnej zawodowo. Sektorem notującym najszybszy wzrost jest turystyka, której rozwój jest wspierany przez rząd za pomocą licznych zachęt fiskalnych i ułatwień administracyjnych. Szybszy rozwój turystyki ogranicza słabo rozwinięta infrastruktura, wysoka przestępczość i często nawiedzające kraj kataklizmy.

Honduras posiada duży i jak dotychczas w niewielkim stopniu wykorzystywany potencjał rolniczy, przede wszystkim z powodu braku nowoczesnych technologii produkcji rolnej. Innym problemem dotykającym honduraskie rolnictwo są częste klęski naturalne. Sektor rolniczy zatrudnia 39% siły roboczej Hondurasu. Rolnictwo zdominowane jest przez uprawy kawy i bananów, przeznaczonych głównie na rynek St. Zjednoczonych i europejski.

Uprawa bananów opanowana jest przez kapitał amerykański (firmy Chiquita i Dole), natomiast uprawą kawy zajmuje się ponad 100 tys. drobnych producentów skupionych w Honduraskim Instytucie Kawy (IHCAFE), którego zadaniem jest jej sprzedaż. Ważne miejsce w eksporcie Hondurasu odgrywa także tytoń. W ostatnich latach rząd rozpoczął wspieranie nietradycyjnej produkcji rolnej i rybołówstwa (skorupiaki, melony, ananasy, arbuzy, mrożonki). Skorupiaki (krewetki, langusty) zajmują obecnie trzecie miejsce w strukturze eksportu Hondurasu.

W 2006 r. rząd Hondurasu uruchomił plan mający na celu zwiększenie produkcji biodiesla. Założeniem planu było zwiększenie obszarów uprawy olejowców z 84 tys. do 200 tys. Honduras posiada doświadczenie w produkcji oleju palmowego; w przeciągu ostatniej dekady jego produkcja wzrosła o ponad połowę; zatrudnienie w tym sektorze znajduje 120 tys. osób.

Tabela najważniejszych wskaźników makroekonomicznych

Wyszczególnienie

2021 r.

2022 r.

PKB

23,8 mld EUR

28,4 mld USD

PKB na jednego mieszkańca

2,3 tys. UER

2,4 tys. USD

Tempo wzrostu PKB w procentach

12,5%

3,8 %

Relacja całkowitego długu publicznego do PKB w procentach

48,2%

30%

Stopa inflacji (indeks cen konsumpcyjnych CPI) w procentach

5,3%

9,8%

Stopa bezrobocia w procentach

8,5%

8,9%

Wartość obrotów handlu zagranicznego (w Euro lub USD)

21,1 mld USD

13,4 mld USD

Wartość eksportu (w Euro lub USD)

8,6 mld USD

6,1 mld USD

Wartość importu (w Euro lub USD)

12,4 mld USD

7,3 mld USD

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w kraju urzędowania 

700 mln USD 822 mln USD

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich kraju urzędowania za granicą 

b/d

b/d

 

Handel zagraniczny

Główne towary eksportowe Hondurasu to: kawa, odzież, krewetki, wiązki samochodowe, cygara, banany, złoto, olej palmowy, owoce, homary i drewno. Główni partnerzy eksportowi Hondurasu to: Stany Zjednoczone, Niemcy, Belgia, Salwador, i Holandia.

Do Hondurasu importuje się sprzęt komunikacyjny, maszyny i pojazdy, surowce przemysłowe, chemikalia, paliwa i żywność. Główni partnerzy importowi Hondurasu to: Stany Zjednoczone, Gwatemala, Chiny, Meksyk i Salwador.

W 2022 r. eksport wzrósł o 17,3%, podczas gdy import o 14,9% w stosunku do roku poprzedniego. Wzrost importu związany jest ze wzrostem cen głównych produktów importowych, takich jak paliwa oraz żywność i napoje. Został on jednak częściowo zrekompensowany wzrostem eksportu obejmującym głównie banany, kawę i olej palmowy.

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Krajowa Rada ds. Inwestycji publikują Katalog Eksporterów, który zawiera dane kontaktowe i ofertę handlowa ponad 550 honduraskich firm. Jeśli są Państwo zainteresowani importem z Hondurasu, sugerujemy zwrócić się z prośbą o jego udostępnienie: https://cni.hn/language/en/.

Inwestycje zagraniczne

Honduras przyciągnął 822,6 mln dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w 2022 r., o 11,4% więcej niż w 2021 r.

Uczestnictwo w wielostronnych organizacjach i porozumieniach o charakterze gospodarczym

Honduras jest stroną Strefy Wolnego Handlu CAFTA-DR między państwami AŚ, USA i Dominikaną oraz traktatów o wolnym handlu z Meksykiem i Tajwanem.

Honduras jest członkiem następujących porozumień i organizacji o charakterze gospodarczym: BCIE, CACM, CEPAL, FAO, G-77, IADB, IBRD, IDA, IFAD, IFC, ILO, IMF, LAES, ALADI (obserwator), MIGA, OAS, UNCTAD, UNIDO, UNWTO, WB, WCO, WIPO, WTO.

W 2004 r. Honduras przystąpił do strefy wolnego handlu CAFTA-DR Ameryki Środkowej z USA i Dominikaną (traktat wszedł w życie w 2006 r.). Układ zniósł stawki celne na wiele produktów, zliberalizował rynek usług oraz stworzył przejrzyste reguły dot. inwestycji zagranicznych, ochrony własności intelektualnej, procedur celnych, handlu elektronicznego, przepisów fitosanitarnych i mechanizmów rozwiązywania sporów. CAFTA-DR ma kluczowe znaczenie dla gospodarki, jako że 2/3 wymiany handlowej odbywa się z państwami-stronami układu. Ponadto, Honduras jest stroną umów o wolnym handlu z Meksykiem i Tajwanem, negocjowane są umowy z Chile, Kanadą i CARICOM. Jest również stroną Umowy Stowarzyszeniowej UE-AŚ.

Stosunki gospodarcze z Unią Europejską

Jako członek Systemu Integracji Środkowoamerykańskiej (SICA), Honduras utrzymuje wielopłaszczyznowe stosunki z UE (dialog polityczny, współpraca gospodarcza).

W maju 2010 r. w ramach odbywającego się w Madrycie szczytu UE-AŚ, Honduras, wraz z pozostałymi krajami regionu, podpisał tekst Umowy Stowarzyszeniowej z UE. Porozumienie obejmuje aspekty polityczne i gospodarcze oraz współpracę na rzecz rozwoju. W wymiarze gospodarczym układ ustanawia obszar wolnego handlu w zakresie produktów przemysłowych i obniżenie taryf celnych dla niektórych towarów rolnych (banany, mięso, ryż). Umowa została zaaprobowana przez Parlament Europejski w grudniu 2012 r., oczekuje na ratyfikację przez wszystkie państwa UE (państwa Ameryki Środkowej, w tym Honduras, już ratyfikowały Umowę). Część IV porozumienia, obejmująca handel jest tymczasowo stosowana od 1 sierpnia 2013 r. z Nikaraguą, Hondurasem i Panamą, od 1 października 2013 r. z Salwadorem i Kostaryką i od 1 grudnia 2013 r. z Gwatemalą.

Do czasu pełnego wejścia w życie Umowy Stowarzyszeniowej UE-AŚ, kształt stosunkom Hondurasu z UE nadaje Umowa ramowa o współpracy gospodarczej między UE i Ameryką Środkową z 1993 r.

W świetle danych za rok 2021, Honduras dla UE-27 jest 89. pod względem wielkości obrotów partnerem handlowym. W 2021 r. (w porównaniu z rokiem 2019) import UE z Hondurasu wzrósł o 11,3% i osiągnął poziom ok. 1,21 mld EUR. Eksport UE do tego kraju wzrósł w tym okresie o 69,4%, do poziomu 585 mln EUR.

UE dla Hondurasu jest 3., po USA i Chinach, pod względem wielkości obrotów partnerem handlowym (5. pod względem importu oraz 2., po USA, pod względem eksportu). W 2021 r. udział importu z UE w ogólnym imporcie Hondurasu wyniósł 6,1%. W przypadku eksportu Hondurasu, współczynnik ten wyniósł 24,2%.

Dwustronna współpraca gospodarcza

Gospodarcze umowy dwustronne

Relacje gospodarcze z Hondurasem reguluje Umowa Stowarzyszeniowa UE-AŚ z 2012 r.

Dwustronna wymiana handlowa

Duże fluktuacje odnotowane w ostatnich latach w wymianie handlowej pomiędzy Polską i Hondurasem wskazują, że opiera się ona na okazjonalnych transakcjach przeprowadzanych na międzynarodowym rynku towarowym w zależności od aktualnych cen. Często towary trafiają do Hondurasu i Polski poprzez międzynarodowych pośredników, a bezpośrednie kontakty handlowe miejscowych i polskich przedsiębiorców odnotowywane są sporadycznie.

W relacjach handlowych od kilku lat utrzymuje się znacząca przewaga polskiego importu nad eksportem. W 2021 r. wzajemne obroty wyniosły ponad 28 mln USD, w tym polski eksport zaledwie 4,6 mln. W 2022 r. bilans dwustronnej wymiany handlowej wzrósł do 43,5 mln USD, z czego nasz eksport do Hondurasu opiewał na zaledwie 5 mln USD. Głównymi polskimi towarami eksportowymi były m.in.: chemikalia, drewno i papier oraz maszyny i urządzenia mechaniczne. Import artykułów honduraskich do Polski wyniósł w 2022 r. 38,5 mln USD i składał się w głównej mierze z produktów pochodzenia roślinnego - kawy, melonów, manioku oraz obuwia i odzieży.

Wzajemne inwestycje

Dane Narodowego Banku Polskiego nie odnotowują, by firmy zarejestrowane w Hondurasie dokonywały bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. Również w danych NBP brak jest informacji, by polskie firmy inwestowały w Hondurasie.

Współpraca samorządów gospodarczych

Brak odnotowanej współpracy samorządów. Jednakże w październiku 2015 r. – z inicjatywy prezesa KIG-u Andrzeja Arendarskiego, który jest również konsulem honorowym Hondurasu w Polsce - miało miejsce spotkanie polskich przedsiębiorców z prezydentem Hondurasu Juanem Orlando Hernandezem i członkami jego delegacji biznesowej, przy okazji oficjalnej wizyty prezydenta Hernandeza w Niemczech. 

Dostęp do rynku

Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług

Na przestrzeni ostatniej dekady, Honduras poczynił znaczne postępy pod względem liberalizacji gospodarki, znosząc wiele ograniczeń w sektorze przemysłowym, na rynku finansowym oraz wprowadzając zabezpieczenia prawne dotyczące ochrony własności intelektualnej. Jako członek Jednolitego Rynku Ameryki Środkowej (CACM), Honduras stosuje wspólną dla krajów regionu taryfę celną, która określa wysokość opłat celnych dla państw trzecich (0% na dobra kapitałowe i przemysłowe, 15% na dobra konsumpcyjne). Generalnie, stosowane opłaty celne oscylują między 20 (maksimum) i 5% (minimum). W celu ochrony rynku lokalnego, produkty takie jak ryż, cukier, papierosy objęte są stawkami w wysokości 40-60%.

Polskie firmy nie informowały placówki o barierach w handlu z Hondurasem. Przeszkody, na które natrafiają europejscy eksporterzy to m.in.:

  1. Występujące przypadki korupcji wśród urzędników państwowych, opieszałości w postępowaniu celnym oraz niewłaściwego klasyfikowania towarów. Według wskaźnika percepcji korupcji Transparency International, Honduras jest krajem o bardzo wysokim poziomie korupcji (157 m. na 180 krajów w CPI 2020). Najbardziej narażonymi sektorami są telekomunikacja i energetyka; do nadużyć dochodzi także przy nabywaniu aktów własności ziemi oraz w zamówieniach publicznych. System rozstrzygania sporów jest mało przejrzysty.
  2. Brak jednoznacznych przepisów fitosanitarnych dotyczących importu produktów mlecznych i wieprzowiny. Służby sanitarne często arbitralnie traktują certyfikaty fitosanitarne z krajów pochodzenia towarów. Ponadto, wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego muszą przejść kwarantannę, a ich próbki zostać przesłane do kontroli, co najmniej 15 dni wcześniej.
  3. Wymóg rejestracji produktów agrochemicznych, farmaceutycznych, żywnościowych i pasz przed ich sprzedażą na rynku krajowym.
  4. Towary produkowane przez Honduras tj. ryż czy kukurydza podlegają okresowym zakazom importu, aby chronić produkcję krajową.

Ustawodawstwo krajowe zezwala na inwestycje zagraniczne w większości sektorów gospodarki oraz zapewnia traktowanie narodowe inwestorom z innych państw. Tym niemniej, istnieją ograniczenia inwestycyjne dot. działalności przemysłowej i handlowej na małą skalę.

W rankingu gospodarek przyjaznych biznesowi „Doing Business 2020" Honduras zajął 133. miejsce (na 190 państw sklasyfikowanych).

Dostęp do rynku pracy

Obcokrajowiec chcący podjąć pracę jest zobowiązany posiadać prawo stałego pobytu oraz uzyskać pozwolenie na pracę z honduraskiego Min. Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Według Prawa Pracy Hondurasu, personel firm zarejestrowanych na terytorium kraju musi przynajmniej w 90% składać się z obywateli honduraskich. Ponadto, przepisy pozwalają zatrudniać zagranicznych pracowników naukowych jedynie w przypadku braku odpowiedniej kandydatury złożonej przez obywatela Hondurasu.

Nabywanie i wynajem nieruchomości

Generalnie, Honduras zezwala na nabywanie ziemi i nieruchomości przez obcokrajowców. Jednakże, według prawa Hondurasu, obcokrajowcy mogą nabywać ziemię o wielkości ¾ akra na osobę oraz nie mogą posiadać ziemi w 40-km strefie przygranicznej i przybrzeżnej. Tereny przekraczające ww. powierzchnie mogą zostać zakupione przez obcokrajowca, jeżeli utworzy on spółkę z obywatelem Hondurasu. Przy zawieraniu transakcji rekomendowane jest skorzystanie z pomocy kancelarii prawniczej i agenta nieruchomości. Koszty związane z nabywaniem nieruchomości wynoszą ok. 7-10% wartości transakcji.

System zamówień publicznych

Honduras nie jest sygnatariuszem Wielostronnego Porozumienia w Sprawie Zamówień Publicznych-GPA WTO. Przyznawanie kontraktów publicznych reguluje ustawa Ley de Contratación del Estado (Decreto No. 74-2001) z 2001 r. oraz Ley de Compras Eficientes y Transparentes a través de Medios Electrónicos z 2013 r. Ustawy nakładają obowiązek przeprowadzenia przetargu dla zamówień powyżej 1 mln lempir. Przetarg nie jest wymagany dla zamówień poniżej 500 tys. lempir. Warunki, które musi spełnić oferent zagraniczny, aby móc wziąć udział w przetargu to: pozostawać w zgodzie z przepisami Kodeksu Handlowego dot. działalności gospodarczej w Hondurasie oraz uzyskać wpis do rejestru oferentów prowadzonego przez lokalne Min. Finansów. Ustawa wprowadziła równe traktowanie oferentów krajowych i zagranicznych, w praktyce jednak preferowani są oferenci krajowi oraz z państw-sygnatariuszy układu CAFTA-DR. 

Zamówienia publiczne ogłaszane są na stronie: https://www.honducompras.gob.hn/.

Przydatne kontakty i linki

Administracja gospodarcza

Strona Rządu Hondurasu

www.presidencia.gob.hn

Ministerstwo Finansów / Secretaría de Estado en el Despacho de Finanzas
Avenida Cervantes, Barrio El Jazmin, Edificio SEFIN, Tegucigalpa, M.D.C, Honduras
Tel.: (504) 222-0111, (504) 222-1211 Fax: (504) 238-2309
E-mail: sgeneral@sefin.gob.hn
http://www.sefin.gob.hn/

Ministerstwo Rolnictwa i Hodowli / Secretaría de Estado en los Despachos de Agricultura y Ganadería
Blvd. Miraflores, Avenida La FAO, Tegucigalpa, M.D.C, Honduras
Tel.: (504) 232-4105; (504) 235-8982 Fax: (504) 231-0051
E-mail:infoagro@sag.gob.hn

http://www.sag.gob.hn/

Kancelaria Prezydenta / Secretaría de Estado en el Despacho Presidencial
Casa Presidencial, Tegucigalpa, M.D.C. Honduras
Tel.: (504) 232-1527; (504) 239-4058 Fax: (504) 232-1666
http://www.sdp.gob.hn/

Bank Centralny Hondurasu / Banco Central de Honduras
Edificio Anexo, 5 y 6 Avenida entre 11 y 12 Calle Comayaguela, M.D.C.
Tel.: 237-7979 Fax 238-8573

http://www.bch.hn/

Narodowy Urząd Statystyczny / Instituto Nacional de Estadística

Lomas del Guijarro, edificio Plaza Guijarro, 5to. piso, Tegucigalpa, M.D.C.

www.ine.gob.hn

Samorządy gospodarcze

Krajowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców / Asociación Nacional de Industriales

http://www.andi.hn/

Honduraska Rada Przedsiębiorstw Prywatnych /Consejo Hondureño de la Empresa Privada

http://www.cohep.com

Honduraskie Stowarzyszenie Przemysłu Maquiladora / Asociacion Hondureña De Maquiladores

http://www.ahm-honduras.com/
Izba Handlowo-Przemysłowa w Tegucigalpie / Cámara de Comercio e Industria de Tegucigalpa

http://www.ccit.hn/

Izba Handlowo-Przemysłowa w San Pedro Sula / Cámara de Comercio e Industria de Cortes

http://www.ccichonduras.org/

Oficjalna prasa ekonomiczna

Oficjalne strony o charakterze ekonomicznym


Data aktualizacji: czerwiec 2023 r. 

{"register":{"columns":[]}}