W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dwa polskie filmy na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Al Este w Limie

01.06.2022

al_este_logo

1 czerwca miała miejsce inauguracja XIII Międzynarodowego Festiwalu Kina niezależnego Europy, Azji i Ameryki Południowej „Al Este” w Limie.  Podczas tegorocznej edycji festiwalu można obejrzeć dwa polskie filmy „Anatomia” reżyserii Aleksandry Jankowskiej i „Film balkonowy” reżyserii Pawła Łozińskiego. Podczas gali otwarcia festiwalu jako gość, głos zabrała Ambasador Polski M. Śniadecka - Kotarska. Festiwal jest w tym roku wspieramy przez 7 ambasad Unii Europejskiej z siedzibą w Limie.

Polska od początku, czyli od 2008 roku uczestniczyła w Festiwalu Al Este, nie tylko poprzez prezentację od 2 do 6 filmów corocznie zgłaszanych zawsze w kilku kategoriach, ale także poprzez przewodniczenie, prowadzenie warsztatów, prezentacje przeglądu polskiej kinematografii i obecność najwybitniejszych twórców. Dzięki temu widzowie peruwiańscy mogli w tych latach poznać ponad 100 filmów, z  których co najmniej 25 weszło na stałe do historii kinematografii światowej, między innymi "Dekalog" K. Kieślowskiego, filmy A. Wajdy, J. Skolimowskiego, A. Holland. Ukazała się także publikacja wywiadów z tymi reżyserami pt. „Dialog z polskim kinem” wydana w Argentynie, ale dostępna też w Peru. Znane są widzom peruwiańskim filmy „Ida” nagrodzony Oscarem i "Zimna Wojna" P. Pawlikowksiego nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, ”Ciało” -film nominowany do Oscara w 2021 i „Śniegu już nigdy nie będzie” M. Szumowskiej czy "Pokot" A. Holland według scenariusza Noblistki Olgi Tokarczuk.

W tym roku Polska proponuje debiutancki film „Anatomia” (2021) reżyserii Aleksandry Jankowskiej który został nagrodzony na festiwalu w Wenecji. To film fabularny o tożsamości, czasie i pamięci. Mika przyjeżdża do Polski, żeby odwiedzić w szpitalu swojego ojca, którego nie widziała wiele lat, a który cierpi na zanik pamięci. Kiedy dochodzi do ich spotkania, okazuje się, że ojciec przekonany jest, że kobieta wciąż jest nastolatką. Przed te wydarzenia Mika wyrusza w podróż w czasie przez swoje własne życie. Teraźniejszość stopniowo zaczyna mieszać się z przeszłością.

Drugi film polski prezentowany na festiwalu to “Film Balkonowy” (2021, tytuł w wersji hiszpańskiej "Una pelicula desde el balcón") reżyserii Pawła Łazińskiego jest oparty na aktualnych wydarzeniach, gdyż powstał w czasie pandemii. Film już został obsypany nagrodami i ma szansę powalczyć o oscarową nominację, dzięki zwycięstwu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych It's All True, odbywającym się w Brazylii. Film Łozińskiego był wyświetlany na ponad 40 festiwalach kina dokumentalnego na świecie i jest dowodem na to, że można w sztuce, stosując minimum środków, uzyskać maksimum treści. Reżyser stał na swoim balkonie przez 2,5 roku (ponad 160 dni zdjęciowych) i tak powstał film o Polakach. Filmując przechodzących ludzi  z własnego balkonu, autor zdołał pokazać przekrój polskiego społeczeństwa.

Filmy są dostepne także online w czasie trwania festiwalu, czyli w dniach 1-11 czerwca 2022 pod linkiem   https://elekran.com/ 

Wiecej informacji o festiwalu znjadą Państwo na stronie https://www.peru.alestfestival.com/ 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}