W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KPO wysłany do Komisji Europejskiej

03.05.2021

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oficjalnie przesłało Krajowy Plan Odbudowy (KPO) do Komisji Europejskiej przez system CIRCABC. Dokument jest podstawą do wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. Z tej puli Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro.

Wiceminister Waldemar Buda siedzi przed laptopem w swoim gabinecie. Towarzyszą mu trzy pracownice MFiPR.

Fundusz Odbudowy ma wesprzeć środki krajowe w przywracaniu odporności gospodarki oraz przygotować na przyszłe, nieprzewidziane okoliczności. Dlatego tak ważne jest, by te pieniądze, jak najszybciej zaczęły pracować w naszej gospodarce. W lipcu poprzedniego roku na nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej, został uzgodniony pakiet odbudowy o wartości 750 mld euro. Od tego czasu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej  wspólnie z innymi resortami, samorządowcami, przedsiębiorcami, partnerami społecznymi i organizacjami pozarządowymi intensywnie pracowaliśmy nad przygotowaniem Krajowego Planu Odbudowy. Wynik wielomiesięcznych prac przekazaliśmy Komisji Europejskiej  - mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Rząd przyjął Krajowy Plan Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy 30 kwietnia został zaakceptowany na specjalnym posiedzeniu Rady Ministrów. Rząd jednocześnie upoważnił Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej do wprowadzania dalszych zmian w dokumencie.

Zmiany w Krajowym Planie Odbudowy

Od 26 lutego do 2 kwietnia trwały konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. W konferencji inaugurującej udział wziął premier Mateusz Morawiecki. W ramach konsultacji Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zorganizowało trzy debaty poświęcone pięciu filarom Krajowego Planu Odbudowy. Odbyło się również pięć wysłuchań publicznych KPO. Możliwe było również zgłaszanie uwag przez dedykowany formularz na stronie internetowej.

W trakcie konsultacji społecznych wpłynęło ponad 5 tys. uwag oraz komentarzy i propozycji do Krajowego Planu Odbudowy, które znacząco wpłynęły na  ostateczny kształt dokumentu. Dokument został między innymi uzupełniony o pożyczki i obecnie składa się z dwóch uzupełniających się części – dotacyjnej i pożyczkowej.

Materiały

Krajowy Plan Odbudowy
KPO​_projekt​_30042021.pdf 5.41MB
{"register":{"columns":[]}}