W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Porozumienia

Czy do zawarcia porozumień międzyinstytucjonalnych
wymagana jest decyzja wykonawcza Rady UE?

Zawarcie porozumień o realizacji reform/inwestycji w ramach KPO, jak również rozpoczęcie realizacji reform i inwestycji w ramach KPO, nie wymaga wydania przez Radę UE decyzji wykonawczej zatwierdzającej KPO. Do podpisania porozumień konieczne jest wejście w życie nowelizacji ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, która reguluje zasady związane z realizacją KPO. Podstawą do podpisania porozumień będzie KPO przyjęte przez RM w dniu 30 kwietnia 2021 r. i zaktualizowane zgodnie z wynikami negocjacji. 

 

W jakich sytuacjach konieczna jest 
zmiana porozumienia?

Zgodnie z §16 pkt 2 wzoru porozumienia zmiana porozumienia jest konieczna w przypadku zmiany KPO wpływającej na treść porozumienia, CID oraz ustaleń operacyjnych. W KPO znajdują się m.in. informacje dotyczące zakresu reform i inwestycji oraz resortów odpowiedzialnych za ich realizację. W przypadku przenoszenia reform/inwestycji w zakres odpowiedzialności innego resortu, zmiany te będą odzwierciedlone w treści KPO. Konsekwencją zmiany treści KPO w powyższym zakresie będzie konieczność zmiany porozumienia, tak aby odzwierciedlało ono aktualne zapisy KPO.

 

Czy IOI/IOR muszą uwzględniać uwagi
IK KPO do aktualizacji ?

Zgodnie z zapisami porozumienia, w przypadku aktualizacji harmonogramu realizacji inwestycji przez IOI, przygotowania planu naprawczego oraz opracowania przez IOI kryteriów szczegółowych wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem, IK KPO może zgłosić uwagi do powyższych dokumentów, które IOI powinna uwzględnić. W każdym z tych przypadków IOI może zgłosić do IK KPO wyjaśnienia, które będą szczegółowo analizowane, a w większości przypadków (o ile nie w każdym przypadku) wynikiem procesu konsultacji i uzgodnień będzie osiągnięcie konsensusu pomiędzy stronami porozumienia. Jeżeli w następstwie procesu uzgodnień, będą wystosowane przez IK KPO uwagi, to IOI powinna je uwzględnić.

 

Jaki jest kurs EUR/PLN do przeliczania 
alokacji w ramach KPO?

Do przeliczania alokacji w 2022 r. na potrzeby porozumień o realizacji reform i inwestycji w ramach KPO należy zastosować kurs: 1 EUR = 4,4819 PLN. Zgodnie z ustaleniami z Ministerstwem Finansów do przeliczeń przyjęto uśredniony kurs kupna Narodowego Banku Polskiego za okres od początku kwalifikowalności KPO tj. od 1 lutego 2020 r. do 31 marca 2022 r.

 

{"register":{"columns":[]}}