W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OGÓLNOPOLSKI KONKURS DLA SZKÓŁ PLASTYCZNYCH MAŁA FORMA CERAMICZNA... czyli nie święci garnki lepią.....

REGULAMIN

OGÓLNOPOLSKI KONKURS DLA SZKÓŁ PLASTYCZNYCH
MAŁA FORMA CERAMICZNA...
czyli nie święci garnki lepią.....

„Skarbonka”
Wrzesień 2022- marzec 2023

ORGANIZATOR

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Plastycznych jest Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz Centrum Edukacji Artystycznej  w Warszawie. Konkurs został wpisany do Kalendarza Ogólnopolskich Imprez Szkolnictwa Artystycznego MKiDN na rok szkolny 2022/2023.

PRZEDMIOT I CEL KONKURSU

Konkurs jest adresowany do wszystkich uczniów szkół plastycznych II-go stopnia.
Celem konkursu jest promowanie "warsztatu" ceramicznego wśród młodego pokolenia przyszłych projektantów i realizatorów dziedzin sztuki stosowanej. Konkurs ma także na celu promowanie myśli dizajnerskiej w zakresie założonej specjalizacji (ceramika) oraz aktywizację pracy uczniów i pedagogów, rozwijanie umiejętności warsztatowych , a także konfrontację możliwości koncepcyjnych i artystycznych uczestników.
Tematem najbliższej edycji „Małej formy ceramicznej” jest „Skarbonka”
Myśląc o temacie od razu widzimy świnkę, oczywiście ceramiczną… Celowo, podając temat mający za sobą tak wieloletnią historię, poddajemy pod rozważanie  zderzenie „starej” funkcji skarbonki z (mamy nadzieję)  nowatorską, oryginalną formą spełniającą oczekiwania współczesnego odbiorcy. Ze skarbonek korzystają wszyscy, niezależnie od wieku, choć najbardziej kojarzymy je z dziećmi oszczędzającymi na słodycze. Wśród tej grupy nie zabraknie na pewno odkładających pieniądze dorosłych na: wymarzone wakacje, „czarną godzinę”, wszelkiego rodzaju urządzenia czy byłych „palaczy”, chcących naocznie zobaczyć efekty rozstania się z nałogiem…
Liczymy, że ten nieco zabawny, z pozoru może nawet dziecinny temat skłoni uczestników do różnych rozważań  na temat istoty skarbonki, a co tym idzie do nieoczywistych poszukiwań  w zakresie formy i być może także niespodzianek w podejściu do funkcji.
Wszystko to oczywiście z podkreśleniem niebywałego piękna jakie niesie ze sobą glina ujarzmiona w określonej formie ogniem i często trudnymi do poddania pełnej kontroli efektami glazury.
Istotą konkursu jest stworzenie interesującej dekoracyjnej formy użytkowej. Kluczowe założenie Konkursu  zakłada wykonanie nowatorskiego obiektu, nie tracąc jego funkcjonalności, tak by kreacja artystyczna podkreślała świadomość pracy dizajnerskiej w obszarze wybranej dziedziny. 

Uczestnik zobowiązany jest nadesłać: prace ceramiczne mieszczące się  w wymiarach 20x20x20cm oraz broszurę reklamową, która po ewentualnym złożeniu nie będzie przekraczała  formatu A5. Prace przekraczające określone wymiary nie będą brały udziału w konkursie. 
Dozwolone są wszystkie dostępne masy ceramiczne (szkliwione bądź nieszkliwione) utrwalone w temperaturze co najmniej 800◦ C.
Pragniemy zachęcić uczniów do szerokich poszukiwań przestrzennych form użytkowo dekoracyjnych w glinie oraz różnorodnych masach ceramicznych.

WARUNKI SKŁADANIA PRAC

Każdy uczestnik może przesłać, bądź dostarczyć maksymalnie 2 prace wraz broszurą. Prace muszą być wykonane samodzielnie (prace zbiorowe nie będą uwzględniane).
Zgłoszenie na konkurs należy wydrukować /formularz i załączniki do poprania na https://www.gov.pl/web/plastykczestochowa/ i dołączyć do pracy konkursowej wraz z podpisanymi załącznikami.
Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko uczestnika
- wiek uczestnika
- nazwę i adres szkoły uczestnika oraz specjalność
- klasę, do której uczęszcza uczestnik
- imię i nazwisko promotora (nauczyciela prowadzącego projekt konkursowy)

TERMIN NADSYŁANIA PRAC

Termin nadsyłania prac upływa 24.02.2023 (decyduje data stempla pocztowego).
Prace należy nadsyłać bądź dostarczyć na adres: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych
Im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie
42-200 Częstochowa ul. Pułaskiego 15
Z dopiskiem: Mała forma ceramiczna... nie święci garnki lepią.. „ SKARBONKA”

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w marcu 2023 roku, kiedy to zbierze się Jury powołane przez Centrum Edukacji Artystycznej.
Jury będzie obradowało jednoetapowo wg  dwóch określonych kryteriów w 10-punktowej skali:
- funkcjonalność obiektu (skala 1 do 10 punktów)
- estetyka i oryginalność (skala 1 do 10 punktów)
Autorzy nagrodzonych i zakwalifikowanych do wystawy prac zostaną powiadomieni  o terminie otwarcia wystawy i towarzyszących jej wydarzeń. 

NAGRODY

Dla nagrodzonych i wyróżnionych autorów prac przewidziane są nagrody rzeczowe. Laureaci konkursu, nauczyciel prowadzący oraz szkoły laureatów otrzymają dyplomy i katalogi.

POSTANOWIENIA OGÓLNE

Prace mogą być odebrane do końca września 2024r. w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Możliwe jest też odesłanie prac na koszt autora. W celu odebrania prac należy wcześniej powiadomić telefonicznie bądź mailowo kuratora konkursu. 
Kuratorzy konkursu i wystawy:
Renata Banaś-Kieca – nauczyciel ceramiki w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie.
Karol Nowakowski - nauczyciel ceramiki w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie.

Materiały

załącznik 1 - OŚWIADCZENIE
zalacznik1.docx 0.04MB
załącznik 2 - Klauzula informacyjna
zalacznik2.docx 0.05MB
załącznik 3 - OŚWIADCZENIE na nieodpłatne używanie, wykorzystanie i rozpowszechnianie wizerunku
zalacznik3.docx 0.04MB
Karta zgłoszenia na konkurs
kartazgloszenia.docx 0.04MB
{"register":{"columns":[]}}