Akademia z okazji Święta Niepodległości 2025
13.11.2025
W dniu 13 listopada, społeczność naszej szkoły zebrała się na uroczystym apelu poświęconym 107. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie miało formę teatralno–muzycznej inscenizacji, która połączyła sztukę z refleksją nad historią.
Inscenizacja została oparta na autorskim scenariuszu, w którym dramatyczne symbole oraz inspirowane romantyzmem fragmenty poetyckie przeplatały się ze wspomnieniami żołnierza – legionisty Piłsudskiego. To właśnie wokół postaci Komendanta koncentrowała się uroczystość. Ważnym elementem, który uzupełniał widowisko, była ukazana w przedstawieniu osobista perspektywa młodego Polaka wychowanego w duchu polskości i idei walk narodowowyzwoleńczych, która zmusza do refleksji na temat znaczenia wolności i pamięci historycznej we współczesnym świecie.
Uczniowie zaprezentowali zarówno grę aktorską, jak i śpiew – w programie zaprezentowano pieśni: „Miejcie nadzieję”, „Panie generale”, ,,W listopadzie”, ,,Polsko cóżeś Ty za Pani”. Występ wzbogaciła oprawa wizualna i muzyczna, która podkreśliła emocjonalny charakter przedstawienia i przybliżyła atmosferę wydarzeń sprzed ponad stu lat.
Apel był nie tylko artystycznym przedsięwzięciem, ale także lekcją odpowiedzialności za pamięć. Podkreślono, że wolność nie jest pojęciem abstrakcyjnym — stoi za nią wysiłek i odwaga tych, którzy walczyli o nią w czasach, gdy Polska nie istniała na mapie. Dzięki zaangażowaniu młodzieży historia stała się bliska i zrozumiała dla współczesnych odbiorców.
Obsada: Emilia Ciura, Kornelia Nowakiewicz, Monika Bachórz, Kamila Szczęsna, Hanna Gruca, Oliwia Dostal, Kacper Lach, Tomasz Michalik, Bartłomiej Kopczyk, Max Bojdo, Marcin Tontor, Szymon Jankowicz
Oprawa muzyczna: Alicja Gąsiorek, Emilia Sady, Jagoda Dekert, Karolina Pędzimąż, Agnieszka Turek
Obsługa techniczna: Milena Mrugacz, Amelia Kurpiel, Eliza Drużkowska, Olga Szlag, Zofia Kamińska, Marta Nosek
Opiekunowie: Katarzyna Janiczek, Joanna Świątkowska