W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty w Wiśnickim Plastyku w ramach Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego

09.09.2023

Na niebieskim tle z architekturą powiatu bocheńskiego białe napisy. na górze od lewej logo powiatu bocheńskiego. Po prawej napis Europejskie Dni Dziedzictwa. W środku napis Starosta Bocheński Adam Korta zaprasza na Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego. Na dole na białym pasku niebieskie napisy: 8-10 września 2023 r. oraz adres strony www.zabytki.powiatbochenski.pl

Tradycyjnie już w drugi weekend po wakacjach, czyli 8-10 września 2023 r., odbył się Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego organizowany przez Starostę Bocheńskiego. Była to okazja do poznania najbardziej wartościowych zabytków kultury materialnej Ziemi Bocheńskiej i regionalnych tradycji. Wydarzenie było częścią Europejskich Dni Dziedzictwa.

W ramach Weekendu, w sobotę, 9 września Wiśnicki Plastyk zaprosił chętnych – dzieci, młodzież i dorosłych na warsztaty z tkaniny, fotografii, ceramiki i renowacji.

Na zajęciach z tkaniny zjawili się uczestnicy projektu pt. "Wasze chęci i koszulki - nasze farby i szablony". Warsztaty polegały na wykonaniu malunków na tkaninach – podkoszulkach z zastosowaniem szablonów i trwałych, niezmywalnych farb. Zamiast szablonów można było także malować bezpośrednio, według własnego projektu. Powstało 8 bogato zdobionych koszulek, w tym jedna wielostronnie. Uczestnicy mieli możliwość zapoznać się również z innymi technikami tkackimi oglądając krosna i tkaniny znajdujące się w pracowni.  

Na warsztatach „Światło, uroda i piękno fotografii” uczestnicy spotkali się w studiu fotograficznym. Przez dwie godziny poznawali zasady i tajniki dobrego ustawienia światła w fotografii portretowej, gdyż właściwe oświetlenie stanowi warunek wykonania dobrego portretu. Wyposażenie pracowni umożliwiało wprowadzenie, obok światła głównego też innych aranżacji oświetlenia. Świadomą zasad modelką była Jagoda, uczennica specjalizacji fotografia. Miłym zaskoczeniem był fakt, że już po jednej godzinie powstały ciekawe zdjęcia.  

Warsztaty „Wyczarowane z gliny” zgromadziły w pracowni ceramiki artystycznej 15 - osobową grupę dzieci. Modelowały one z plastrów rozwałkowanej gliny motywy przestrzennych kwiatów, maleńkie naczyńka, dekoracyjne serca. Dużą atrakcją była barwiona w masie glina, która pozwoliła wzbogacić formy o pomysły kolorystyczne, a odciskane kawałki firanek dały efekty fakturalne. Dzieci wykazały się wielką kreatywnością i zaangażowaniem w tworzeniu oryginalnych prac.  

Na warsztatach „Sztuka iluzji, czyli jak ozdobić gips, by nabrał blasku złota” uczestnicy dostali do zdobienia małe odlewy gipsowe z motywem rozety. By przemienić je w błyszczące cacka nanosili na nie cieniutkie płatki srebrnego szlagmetalu, warstwa po warstwie stosując mikstion akrylowy jako rodzaj kleju. By uzyskać efekt złota oraz innych warianty kolorystyczne zastosowali spirytusowe emalie barwne. Wykonując te drobne elementy zdobnicze uczestnicy warsztatów poznali tajniki warsztatu renowatora i uzyskali świadomość, jak żmudną, wymagającą spokoju i precyzji jest ich praca.

Ilość propozycji spędzenia interesująco czasu była w tej edycji Weekendu z zabytkami powiatu bocheńskiego bardzo obszerna i miło nam, że grupa osób zechciała go spędzić w Wiśnickim Plastyku.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}