W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa Architektura pogranicza polsko-słowackiego w Krakowskim Forum Kultury

01.12.2022

Na plakacie w tonacji bało-szarej od lewej fragment budynku, pejzaż górski, logo organizatora, po prawej tytuł wystawy oraz informacje o wernisażu i terminie w jakim będzie czynna wystawa. Na dole loga sponsorów pleneru.

W Krakowskim Forum Kultury, w Sali z Widokiem, 1. grudnia 2022 r. odbył się wernisaż wystawy prac uczniów Liceów Sztuk Plastycznych Architektura słowacko-polskiego pogranicza.
W plenerze uczestniczyła grupa uczniów Wiśnickiego Plastyka pod opieką Przemysława Sławińskiego. 

W 2016 roku odbył się pierwszy plener uczniów z trzech liceów plastycznych z Małopolski (liceum z Krakowa, Nowego Wiśnicza i Zakopanego). W latach 2016-2019 plenery obyły się na Ukrainie (w województwie lwowskim), w latach 2020-2021 w Krakowie (ze względu na pandemię), a ostatni był projektem polsko-słowackim. Inicjatorem tych wyjazdów jest Wydział Kultury Województwa Małopolskiego. Od początku partnerem tej inicjatywy jest również Krakowskie Forum Kultury, gdzie prezentowane są prace uczniów.  

Tegoroczny plener miał miejsce w skansenie i w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu oraz skansenie w Starej Lubowli na Słowacji dniach 14 - 16 września. Celem wyjazdów jest nie tylko podwyższenie umiejętności plastycznych uczniów, ale również pogłębienie znajomości historii i kultury zwiedzanych miejsc. Wybór pogranicza polsko-słowackiego nie był przypadkowy. Województwo Małopolskie i Kraj Preszowski od lat ze sobą współpracują.  

Na plenerze powstało kilkadziesiąt prac w różnych technikach plastycznych, od ołówka i węgla, przez akwarele, pastele, a na rzeźbie kończąc. Warto zwrócić uwagę jak różnią się prace uczniów poszczególnych szkół – widać tu wyraźny wpływ każdego środowiska artystycznego, jaki tworzą opiekujący się uzdolnioną młodzieżą nauczyciele. 

Plakat wystawy Architektura pogranicza polsko-słowackiego w KFK

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}