W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Obraz Dürera na nowo” na Wawelu

15.12.2023

Na białym tle z prawej owalny fragment obrazu przeciętego w środku białym owalem z pionowym napisem OBRAZ po prawej czarny napis Dürera na nowo

Na Zamku Królewskim na Wawelu, od 15 września do 15 grudnia trwała monumentalna wystawa zatytułowana „Obraz Złotego Wieku”. Przez trzy miesiące królewską rezydencję na Wawelu zapełniało niemal 400 eksponatów sprowadzonych z całego świata oraz liczne zbiory z muzeów w Polsce. Wystawie towarzyszył projekt artystyczno-edukacyjny "Renesansowe oko". Skierowany był on do stałej, dziesięcioosobowej grupy uczniów z liceów plastycznych, których zadaniem było skopiowanie obrazu Hansa Durera „Źródło młodości”.

Część teoretyczna projektu obejmowała wizytę na wystawie i wykłady, umożliwiające poznanie szerszego kontekstu historycznego dotyczącego nie tylko sztuki malarskiej, ale również samego artysty i epoki renesansu.  

Część praktyczna obejmowała poznawanie techniki artystycznej i tajnik technologicznych, a następnie wykorzystanie ich w celu wykonania nowych wersji dzieła i zinterpretowania ujętego na nim tematu. „Źródła miłości” obrazu Hansa Dürera. Zajęcia obejmujące w sumie 50 godzin odbywały się przez dziesięć sobót i prowadzone przez Aleksandrę Bielak, doświadczoną konserwatorkę sztuki.

Efekty projektu można oglądać na wystawie czasowej „Obraz Dürera na nowo” w Centrum Multimedialnym na Wawelu do 28 grudnia 2023 roku. Uroczyste otwarcie miało miejsce w piątek 15 grudnia.

W projekcie naszą szkołę reprezentowała Patrycja Karwat, uczennica klasy trzeciej - specjalizacja renowacja.

A oto jej komentarz dotyczący projektu (cytujemy za https://wawel.krakow.pl/wystawa-czasowa/obraz-durera-na-nowo)":

Udział w warsztatach pozwolił mi dowiedzieć się więcej o technice, jaką jest kopiowanie obrazów. Przez te dziesięć tygodni mogłam sprawdzić, jak wygląda proces tej pracy. Kto wie, może sama zostanę kopistką? Na zajęciach mogłam nawiązać nowe znajomości i poznawać wartościowe dla mnie techniki i materiały. Warsztaty były bardzo intensywne, ale włożony w nie wysiłek opłacał się. Jestem bardzo wdzięczna za możliwość udziału w tego typu zajęciach.

Gratulujemy wytrwałości i efektu!

Materiały

Informacje organizatora wystawy

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}